Ból nóg może być objawem rzadkiego raka. Uważać muszą mężczyźni

2022-08-08 13:13

Ten rak nie zdarza się często - to zaledwie jeden proc. wśród wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych u mężczyzn. Mimo to nie należy go lekceważyć: im wcześniej zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania. O rozwoju raka jądra świadczą charakterystyczne objawy, w tym taki, który wielu mężczyzn odczuwa regularnie.

Ból nóg może być objawem rzadkiego raka. Uważać muszą mężczyźni
Autor: Getty Images

Rak jądra powstaje, gdy komórki rakowe rozwijają się w tkankach jednego lub obu jąder (co ma miejsce zdecydowanie rzadziej). Aż 60 proc. przypadków tego raka u młodych mężczyzn (15-30 lat - to oni chorują najczęściej) stanowią nienasieniaki, 40 proc. zaś - nasieniaki wywodzące się z komórek rozrodczych. Z kolei u starszych mężczyzn najczęściej występujące nowotwory jądra to chłoniaki, rzadziej zaś - nowotwory sznurów płciowych.

Statystycznie nie jest to częsty nowotwór - stanowi zaledwie 1 proc. ogółu nowotworów złośliwych, jakie wykrywane są u panów.

Objawy raka jądra to nie tylko guzek

Im wcześniej wykryty zostanie rak jądra, tym większe są szanse na wyleczenie. Rak ten szybko jednak daje przerzuty - dlatego każdy mężczyzna powinien zwracać uwagę na objawy mogące świadczyć o rozwoju tego nowotworu, zwłaszcza, że nie są one charakterystyczne.

Najczęstszym objawem, który powinien wzbudzić czujność i skłonić do wizyty u lekarza - jest niebolesne powiększenie się jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry na mosznie. Chorzy wyczuwają też często niebolesny guzek, wielkości groszku, którego nie daje się oddzielić od skóry - ta cecha, zdaniem ekspertów, pozwala odróżnić nowotwór od zapalenia najądrza.

Objawem raka jądra może być też uczucie ciężkości w mosznie i jej powiększenie (do czego dochodzi na skutek nagromadzenia się płynu), a także odczuwalny w tym rejonie ciała dyskomfort oraz tępy ból brzucha lub pachwiny, wreszcie - tkliwość lub powiększenie piersi. Niektóre guzy jąder wytwarzają bowiem hormony, doprowadzające do ginekomastii.

Z kolei objawami raka jądra w późniejszym stadium zaawansowania może być ból w dole pleców, a także duszność i ból w klatce piersiowej oraz krwawa plwocina.

O rozwoju raka jądra może świadczyć również ból nóg

Znakiem ostrzegawczym tego nowotworu może być również ból nóg, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny, wraz z towarzyszącym obrzękiem. Ból ten nie ma określonej lokalizacji, może też pojawiać się w jednej lub w obu nogach. Jak twierdzą eksperci Cleveland Clinic, może on mieć związek z rozprzestrzenianiem się choroby do węzłów chłonnych, co doprowadza w konsekwencji m.in. do tworzenia się zakrzepu.

Jeśli zakrzep krwi lokuje się w nodze, dochodzi do zakrzepicy żył głębokich, której objawami jest właśnie ból i obrzęk, a ponadto ocieplenie się jednej kończyny. Ból nie znika, lecz nasila się w trakcie ruchu i chodzenia, a noga może być zaczerwieniona, chociaż skóra może też zmienić odcień na blady lub szaro-niebieski. 

Jak informuje z kolei Cancer.net, u niektórych osób w młodym lub średnim wieku to właśnie ból nóg związany z zakrzepem krwi może być pierwszą widoczną oznaką raka jądra.  Warto wiedzieć, że zakrzepy, których przyczyną jest rak jądra, mogą lokować się również w tętnicy płucnej, powodując duszność.

Gadaj Zdrów: "Mężczyźni przychodzili w perukach z powodu wstydu"

Jak samodzielnie zbadać jądra? Instrukcja

Im szybciej rak jądra zostanie wykryty, tym większa jest szansa na jego całkowite wyleczenie. Dlatego każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu samodzielnie zbadać swoje jądra - zwłaszcza, że nie jest to wcale skomplikowane i zajmuje dosłownie kilka minut.

Samobadanie jąder najlepiej wykonać w trakcie kąpieli - skóra jest wówczas miękka, dlatego łatwiej jest wykryć wszelkie zmiany. Każde jądro trzeba badać osobno.

  • Oceń, czy oba jądra są zbliżonej wielkości. To, że jedno jądro jest większe, to nie powód do paniki: znaczenie ma fakt, czy któreś ostatnio się nie powiększyło
  • Delikatnie przetaczaj jądro między kciukiem, a palcem wskazującym, zwracając uwagę na wszelkie zgrubienia lub guzki.
  • Delikatnie uciśnij jądro - skóra powinna być gładka, bez grudek czy obrzęków,  nie może być chropowata.

Nie każdy guzek lub zmiana na jądrze świadczy o raku - jednak jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie wahaj się skontaktować z lekarzem POZ lub z urologiem, który zleci właściwe badania i postawi diagnozę.