Badania nad wpływem szczepień a ryzykiem porażenia Bella
Badanie finansowane przez Biuro ds. Żywności i Zdrowia w Honkongu dotyczyło analizy ryzyka wystąpienia porażenia Bella, czyli samoistnego porażenia nerwu twarzowego po szczepieniu preparatami CoronaVac i Pfizer-BioNTech.
Porażenie Bella to jednostronny paraliż twarzy. W większości przypadków jest tymczasowy i ustępuje samoistnie. 70 proc. pacjentów wraca do zdrowia w ciągu 6 miesięcy, jednak osoby z niepełnym przywróceniem funkcji twarzy mogą mieć problemy z:
- niepełnym zamknięciem oczu,
- opadaniem brwi,
- zapadnięciem zastawki nosowej.
Do tej pory w badaniach klinicznych zgłaszano niewielką liczbę sytuacji, w których po szczepieniu wystąpiło porażenia Bella. W przypadku rzadkich zdarzeń niepożądanych zawsze zaleca się nadzór nad bezpieczeństwem leczenia i wykorzystywanymi preparatami.
Badacze przeanalizowali przypadki porażenia Bella związane z dwiema szczepionkami, które zostały zatwierdzone w Hongkongu – CoronaVac oraz Pfizer-BioNTech. Do analiz wykorzystano dane obejmujące zgłoszenia zdarzeń niepożądanych rejestrowanych przez pracowników służby zdrowia, ogólnokrajowej elektronicznej dokumentacji medycznej oraz badania kliniczno-kontrolnego.
Badanie wykazało niewielki wzrost ryzyka porażenia Bella związany ze szczepieniem CoronaVac (na każde 100 000 zaszczepionych osób problem ten może pojawić się w 4,8 przypadków), ale nieistotny wzrost ryzyka związany ze szczepieniem Pfizer-BioNTech. To sugeruje, że korzyści wynikające ze szczepień przewyższają ryzyko wystąpienia rzadkich zdarzeń niepożądanych.
Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania obejmujące pacjentów z historią porażenia Bella oraz osób z innych regionów, aby potwierdzić przedstawione wyniki, a także ocenić powiązania między porażeniem Bella a szczepieniem Pfizer-BioNTech.
Porady eksperta