Aż połowa kobiet ukrywa ten stan przed swoim partnerem. To wciąż tabu?

2022-05-20 9:15

W życiu kobiety pojawia się wiele zmian hormonalnych. Pierwsza miesiączka, ciąża, poród czy menopauza są jak najbardziej normalnymi etapami rozwoju płciowego kobiety. Okazuje się jednak, że wiele kobiet wstydzi się okresu przekwitania. Co więcej, aż połowa nie mówi o menopauzie swojemu partnerowi!

Zmęczona kobieta leży na łóżku
Autor: Getty Images

Okazuje się, że mimo zwiększonej świadomości społeczeństwa dotyczącej dojrzewania, orientacji seksualnej czy różnego rodzaju chorób, menopauza wciąż pozostaje tematem tabu. Wiele kobiet wstydzi się nadejścia okresu przekwitania, a część z nich bardzo się tego czasu obawia. Najnowsze badanie brytyjskich naukowców dowodzi, że połowa kobiet ukrywa menopauzę przed swoimi partnerami – 43 procent przyznaje, że czuje się "całkowicie samotne".

Poradnik Zdrowie: menopauza

Kobiety wstydzą się menopauzy

Ankieta przeprowadzona wśród prawie 2000 kobiet w Wielkiej Brytanii wykazała, że jedna piąta kobiet na początku nadejśca menopauzy nikomu o niej nie powiedziała, a 43 procent czuło się "całkowicie samotne". 

Tylko dwie na dziesięć kobiet zwierzyło się krewnej płci żeńskiej, a 77 procent na początku nawet nie powiedziało o menopauzie swoim matkom. Większość nie otworzyła się nawet na przyjaciół, a ponad trzy czwarte nie skonsultowało swojego stanu z lekarzem.

Połowa z ankietowanych nie powiedziała również o nadejściu menopauzy swojemu partnerowi.

Badanie wykazało również, że 39 procent młodszych kobiet "boi się" menopauzy.

"Nic dziwnego, że to słowo wywołuje strach w sercach i umysłach kobiet na całym świecie. Zbyt długo kobiety doświadczające menopauzy cierpiały w milczeniu, samotne i obawiając się tego, co ma nadejść" - mówi prezenterka telewizyjna Lisa Snowdon.

Menopauza nie taka straszna

Choć wiele kobiet obawia się menopauzy, znalazły się też takie, które deceniły dobre strony przekwitania.

Prawie połowa ankietowanych doceniła korzyści po menopauzie, takie jak koniec miesiączki lub PMS i koniec z produktami higienicznymi. Ponadto cztery na dziesięć kobiet stwierdziło, że lubią uprawiać seks, nie martwiąc się o antykoncepcję.

Choć menopauza okazuje się wciąż tematem tabu, powinno się o niej mówić głośno i konsultować swoje obawy i dolegliwości z najbliższymi, gdyż nie są one powodem do wstydu.

Jak podkreśla dr Jane Davis z Forum Zdrowia Kobiet Podstawowej Opieki, "chodzi o wspieranie się nawzajem, otwieranie rozmów międzypokoleniowych i nieumiejętność proszenia o pomoc swojego pracownika służby zdrowia".