Arytmię serca wykryjesz dzięki "tatuażowi". Szansa na lepsze życie dla milionów

2023-04-24 10:16

Arytmia serca ma postać napadową i trudno ją uchwycić w badaniach. Diagnostyka tej przypadłości może wkrótce się zmienić. Amerykańscy naukowcy opracowali grafenowy "tatuaż", który łatwo integruje się z sercem i dzięki temu pozwala wykryć ewentualne zaburzenia. To pierwszy taki wynalazek na świecie.

Kobieta trzyma dłonie na klatce piersiowej
Autor: Getty Images Arytmię serca wykryjesz dzięki "tatuażowi". Szansa na lepsze życie dla milionów

Arytmia serca to trudna do jednoznacznego zdiagnozowania choroba układu krążenia. Podczas wizyty pacjent może nie odczuwać symptomów zaburzeń pracy serca, które mógłby wychwycić lekarz. Zbliża się jednak przełom w diagnozowaniu tej przypadłości.

Powstał grafenowy "tatuaż"

Zespół naukowców z dwóch amerykańskich ośrodków badawczych: Northwestern University i University of Texas w Austin opracował kardiologiczny implant zbudowany z atomów węgla nazywanego grafenem, który jest bezpieczny i przy tym nie oddziałuje w szkodliwy sposób na biologiczną tkankę. Przypomina on z wyglądu tatuaż dla dzieci. Jest cieńszy od włosa, a jego zasada działania nie różni się od tradycyjnej wersji rozrusznika.

Ze względu na swoją budowę i miniaturowe rozmiary grafenowy "tatuaż" łączy się z łatwością z sercem. Jego zaletami są giętkość i rozciągliwość, co sprawia, że potrafi dostosować się do kształtu tego narządu i nie szkodzi mu dynamiczny ruch. Dzięki tej integracji urządzenie jest w stanie wyczuć, a także regulować rytm serca. Badacze wyrazili nadzieję, że ten wynalazek, który powstał jako pierwszy na świecie, będzie pomocny w leczeniu arytmii. Powołując się na dane statystyczne, poinformowali, że w Stanach Zjednoczonych co roku umiera 300 tys. osób z powodu tego typu chorób.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Grafenowy "tatuaż" integruje się z sercem

Uczeni pokazali w warunkach laboratoryjnych, jak działa grafenowy "tatuaż". To urządzenie wszczepili szczurom na 60 dni. Było ono w stanie wykryć u nich niewłaściwy rytm serca, a następnie skorygować go impulsami elektrycznymi. W tym czasie właściwie pracował połączony z organizmem, co oznacza, że nie zaburzał naturalnej akcji serca.

Współtwórca wynalazku, prof. Igor Efimov, stwierdził, że "jednym z największych wyzwań związanych z obecnymi rozrusznikami serca i defibrylatorami polega na tym, że trudno jest umieścić je na powierzchni serca". – Nasze giętkie i miękkie urządzenie nie tylko nie zaburza pracy serca, ale także bezproblemowo dopasowuje się do niego, dzięki czemu pozwala na prowadzenie dokładniejszych pomiarów – dodał.

Grafenowy "tatuaż" jest przezroczysty, co umożliwia badaczom prowadzenie analiz nad świetlną stymulacją serca u specjalnie zmienionych genetycznie zwierząt. Wyniki tego typu analiz są niezwykle szczegółowe i mogą dostarczyć kluczowych informacji na temat zaburzeń pracy serca, także u ludzi.

Wcześniej badacze wynaleźli prosty tatuaż na skórę, który miał mierzyć podstawowe parametry organizmu, m.in. ciśnienie krwi, EGG, EKG i aktywność mięśni. Stał się on bazą do opracowania grafenowego "tatuażu".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki