Aplikacja BlinkMouse dla sparaliżowanych

2018-05-10 14:41

Dla osób niepełnosprawnych możliwość korzystania z komputera jest koniecznością, gdyż stanowi niekiedy jedyny sposób kontaktu ze światem zewnętrznym. Wynalazek polskiej inżynier umożliwi obsługę komputera także osobom całkowicie sparaliżowanym.

Dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej (PRz) stworzyła aplikację BlinkMouse, która może osobom całkowicie sparaliżowanym zastąpić mysz komputerową, gdyż do jej użycia wystarczy mruganie powiekami.

Jak działa aplikacja BlinkMouse

Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Użytkownik patrzy na kursor i mrugnięciem może wybierać podstawowe funkcje fizycznej myszki komputerowej (przesuwanie wskaźnika myszy w czterech podstawowych kierunkach, zatrzymanie wskaźnika myszy, kliknięcie, podwójne kliknięcie). W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem.

Wersja podstawowa dostępna nieodpłatnie

Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa i można ją pobrać ze strony Politechniki Rzeszowskiej (jmarnik.v.prz.edu.pl/opracowane-programy). Jest też wersja, która umożliwia dostosowanie ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika. Rozprowadza ją Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi „Bruno” na podstawie umowy licencyjnej z Politechniką Rzeszowską. Aplikacja zwyciężyła w plebiscycie miesięcznika „Focus” „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacji informatycznych i zajęła 2. miejsce w całym plebiscycie.

miesięcznik "Zdrowie"