Apel Polskiej Unii Onkologii: Zbadaj się w najbliższą sobotę!

2020-01-31 12:29

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Rakiem w imieniu Zarządu i Rady Naukowej Polskiej Unii Onkologii, jak zwykle o tej porze roku chcemy nagłośnić akcję dotyczącą profilaktyki nowotworowej. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na całkowite wyleczenie! Dlatego nie zwlekaj, zbadaj się w sobotę, 1 lutego 2020 roku - PUO zorganizowało bezpłatne badania w 28 placówkach w całym kraju!

Klasyfikacja nowotworów
Autor: Getty Images

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

Od lat jednym z głównych wyzwań w onkologii jest też zbyt późne zgłaszanie lekarzom niepokojących sygnałów naszego organizmu i rezygnacja z udziału nawet w bezpłatnych badaniach przesiewowych.

Powodów tej sytuacji jest wiele, od kwestii systemowo-organizacyjnych, przez finansowe ale główny to wciąż paraliżujący mit RAKA jako wyroku, a nie DIAGNOZY, z którą współczesna medycyna potrafi sobie radzić.

Właśnie dziś warto więc przypomnieć, że dzięki postępowi nauki dysponujemy coraz nowocześniejszymi, nieinwazyjnymi i skutecznymi metodami diagnostyki. Potrafimy też w wielu przypadkach wygrywać z chorobą nowotworową lub powodować, że staje się ona schorzeniem przewlekłym, z powodzeniem kontrolowanym nawet w zaawansowanych stadiach. Każdy rok przynosi nowe rozwiązania terapeutyczne i coraz częściej ich beneficjentami stają się także polscy pacjenci.

Ale oprócz wysiłku naukowców i lekarzy, by wygrać z rakiem potrzebny jest też wysiłek każdego z nas Polega on na szybkiej reakcji w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów ciała i systematycznemu poddawaniu się badaniom, nawet jeśli takich sygnałów brak ,lecz z powodu wieku lub innych czynników ryzyka ,taka osobista czujność onkologiczna jest wskazana.

- Tylko suma naszej i Waszej determinacji oraz naszego i Waszego zaangażowania daje nadzieję, że kiedyś naprawdę pokonamy raka, a dziś zmniejszymy siłę jego rażenia - apeluje dr n. med. Janusz Meder Prezes Polskiej Unii Onkologii.

W najbliższą sobotę - 1 lutego 2020 r. - w wielu szpitalach będzie można skorzystać z fachowej porady.

Szczegółowy Program działalności w 28 krajowych ośrodkach onkologicznych (adresy i godziny otwarcia) dostępny jest na stronach internetowych Polskiej Unii Onkologii (www.puo.pl) a także na stronach Ministerstwa Zdrowia i NFZ. (LINK ZNAJDZIECIE TUTAJ)