Amorficzny lek kardiologiczny

2018-08-07 12:26 Joanna Anczura

Wiele osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, a jednocześnie walczy z wysokim cholesterolem. Polscy naukowcy opracowali lek, który jednocześnie obniża i ciśnienie, i poziom złego cholesterolu LDL.

Naukowcy z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej Uniwersytetu Śląskiego - prof. dr hab. Marian Paluch, dr inż. Justyna Knapik-Kowalczuk, dr hab. Żaneta Wojnarowska oraz dr Katarzyna Grzybowska - opracowali lek, który jednocześnie obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i ciśnienie tętnicze krwi.

W skład leku wchodzą dwie substancje czynne, ezetimib i indapamid, w postaci amorficznej (substancja amorficzna jest ciałem stałym, lecz tworzące ją cząsteczki są ułożone w sposób chaotyczny jak w cieczy).

Do tej pory podawano ezetimib i indapamid w osobnych tabletkach, w których pozostawały w postaci krystalicznej, słabo przyswajalnej przez organizm. Sprowadzając je do postaci amorficznej, osiągnięto ich lepszą rozpuszczalność, a tym samym zwiększenie ich biodostępności i efektywności.

W rezultacie lek działa szybciej i skuteczniej. Jest bezpieczniejszy dla organizmu, gdyż można zmniejszyć dawkę, jaką należy podać, aby uzyskać efekt terapeutyczny, obniżając ryzyko wystąpienia u chorego niepożądanych skutków ubocznych.

Sukcesem naukowców było osiągnięcie wysokiej fizycznej stabilności leku - leki amorficzne mogą powracać do swojej początkowej, krystalicznej formy, tracąc cenne właściwości. Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE