Aleksandra Popławska potrzebuje pomocy. "W jej główce zamieszkał nieoperacyjny stwór"

2023-03-21 15:26

Kilka dni temu Aleksandra Popławska obchodziła swoje urodziny. – Mam tylko jedno marzenie – przyznała. Aktorka pragnie, by jej 5-letnia kuzynka Marcelinka cieszyła się zdrowiem. U dziewczynki zdiagnozowano niezwykle groźny guz mózgu, czyli nieoperacyjnego glejaka.

Aleksandra Popławska potrzebuje pomocy. W jej główce zamieszkał nieoperacyjny stwór
Autor: Instagram / aleksandrapoplawska Aleksandra Popławska potrzebuje pomocy. "W jej główce zamieszkał nieoperacyjny stwór"

Znana aktorka przyznaje, że jej mała kuzynka od dwóch tygodni przebywa na Oddziale Onkologii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. 5-latka walczy z nierównym przeciwnikiem, jakim jest glejak. By pomóc rodzicom w walce z chorobą córki, aktorka założyła zbiórkę funduszy na leczenie dziecka.

Aktorka prosi o pomoc

Aleksandra Popławska przyznała, że jeszcze dwa tygodnie temu wszystko było w porządku. - Była zdrową energiczną, charakterną dziewczyną, okazało się jednak, że w jej główce zamieszkał nieoperacyjny, glejakowaty stwór, który chce przejąć nad Marcysią kontrolę, osłabił ją bardzo i każdego dnia rodzina walczy o kolejny dzień - wyjaśniła.

Aktorka nie ukrywa, że diagnoza jest ciężka, jednak bliscy dziecka nie tracą nadziei, że uda się wygrać z chorobą. Glejak jest jednym z najczęściej diagnozowanych guzów mózgu, a przy tym również jednym z najbardziej agresywnych nowotworów, które charakteryzują się złymi rokowaniami.

- Medycyna rozwija się i każdy dzień może gdzieś na świecie przynieść nieoczekiwane rozwiązanie. Z tego miejsca pragnę również w imieniu rodziny podziękować za wsparcie dobrych ludzi, którzy już okazali pomoc. Jest ona bezcenna – podkreśliła aktorka.

Jakie są objawy guza mózgu u dzieci?

W leczeniu guzów mózgu niezbędna jest wczesna diagnoza. Lekarz i dyrektor neurochirurgii dziecięcej w "Johns Hopkins Children’s Center" Alan Cohen wskazuje objawy, które mogą wskazywać na ten zdrowotny problem u dzieci. Dr Cohen zaznacza, że jednym z najczęstszych objawów guza mózgu jest ból głowy, który nasila się rano. - Dzieje się tak częściowo dlatego, że ciśnienie w mózgu wzrasta w trakcie leżenia, a guz może to pogorszyć – zaznacza.

Kolejnymi objawami, na jakie zwraca uwagę ekspert, są nudności i wymioty, czyli charakterystyczne symptomy grypopodobne, które towarzyszą małym pacjentom. - Jednak w rzadkich przypadkach objawy te mogą być spowodowane guzem powodującym zwiększone ciśnienie wewnątrz mózgu. Jeśli objawy te utrzymują się lub współwystępują z bólem głowy, poproś pediatrę o specjalistyczną opinię lekarską – tłumaczy.

Innym z symptomów, których nie powinni lekceważyć rodzice, jest wyjątkowa ospałość i senność bez wyraźnego powodu. Ważnym sygnałem, który zależny jest od lokalizacji guza, są zaburzenia wzroku, słuchu oraz mowy. W rzadkich przypadkach taki problem zdrowotny może dawać o sobie znać zmianami osobowości i wahaniami nastroju. - Jeśli guz znajduje się w pobliżu pnia mózgu, może powodować problemy z równowagą – to kolejny ważny symptom, który wymaga konsultacji ze specjalistą.

Lekarz wyjaśnia, że objawami, których nie należy ignorować w przypadku guzów mózgu u najmłodszych, są też napady padaczkowe oraz zwiększony rozmiar głowy dziecka np. w postaci wybrzuszeń po jednej stronie. Dr Alan Cohen podkreśla, że choć powyższe symptomy zazwyczaj są spowodowane innymi zdrowotnymi problemami, warto zasięgnąć opinii lekarza i wykonać odpowiednie badania.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu