6-latek zakażony koronawirusem w przedszkolu

2020-07-03 10:18

Jedno z dzieci uczęszczające do prywatnego przedszkola w okolicach Poznania zaraziło się koronawirusem. Kwarantanną objęto m.in. grupę 19 dzieci i czterech pracowników placówki.

Dziecko i mama w maseczkach
Autor: Getty Images Dziecko i mama w maseczkach

- Wczoraj zgłoszono nam przypadek 6-letniego dziecka, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym podjęliśmy działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne. Przeprowadziliśmy wywiady epidemiologiczne i standardowo wszystkie osoby, które miały kontakt z dzieckiem - przede wszystkim inne dzieci, jak i personel (przedszkola) - zostali objęci kwarantanną – powiedziała PAP w czwartek kierowniczka oddziału epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Anna Pawłowska.

Polecamy: Nowe badanie: koronawirus zmutował. Szczep D614G bardziej zakaźny, niż poprzednie

Jak dodała, kwarantanną objęto dotychczas 19 dzieci oraz czterech pracowników przedszkola. - Te dane się jednak cały czas zmieniają, będziemy je jeszcze weryfikować – podała.

Pawłowska powiedziała PAP, że na tę chwilę placówka nadal jest otwarta. Jak tłumaczyła, „udało się wydzielić jedną grupę, natomiast nadal weryfikujemy kontakty”. „Placówka mogłaby być otwarta, gdyby nie zwiększyła nam się liczba personelu objętego kwarantanną. Gdyby się zwiększyła – to siłą rzeczy placówka nie byłaby w stanie funkcjonować i zapewniać dzieciom opieki” - wskazała.

Lokalne Radio Poznań podało, że 6-latek, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, chorobę przechodzi bezobjawowo. Dziecko miało zarazić się od swojej babci.

Według ostatnich danych, w całej Wielkopolsce odnotowano do tej pory 2804 przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 177 osób zmarło, a 2066 wyzdrowiało. 

Czytaj też: Czy w siłowniach i klubach fitness jest teraz bezpiecznie? Lekarz rozwiewa wątpliwości