3 proste kroki do szczęścia. Nowe badania wykazują, że działają!

2021-09-20 11:54

Według badań przeprowadzonych przez University of Kent i University of Reading, spożywanie owoców i warzyw oraz ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć poziom szczęścia. Związek między stylem życia a dobrym samopoczuciem został już wcześniej zbadany, ale nowe odkrycia opublikowane przez Journal of Happiness Studies wskazują także na związek ze szczęściem.

To pierwsze tego rodzaju badanie, które wyjaśnia związek pomiędzy szczęściem a spożywaniem owoców i warzyw oraz ćwiczeniami fizycznymi. Dr Adelina Gschwandtner, dr Sarah Jewell i profesor Uma Kambhampati w swoim badaniu dowiodły, że spożywanie owoców i warzyw oraz ćwiczenia fizyczne sprawiają, że ludzie są bardziej szczęśliwi.

Poradnik Zdrowie przybieranie na wadze

Wyniki badań pokazują, że zdolność jednostek do opóźniania gratyfikacji i stosowania samokontroli odgrywa kluczową rolę we wpływaniu na decyzje dotyczące stylu życia, co z kolei ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Badania pokazują również, że mężczyźni wydają się ćwiczyć więcej, a kobiety jedzą więcej owoców i warzyw.

Ponieważ powszechnie wiadomo, że choroby cywilizacyjne są główną przyczyną złego stanu zdrowia i śmiertelności na całym świecie, a Wielka Brytania ma jeden z najwyższych wskaźników otyłości w Europie, odkrycia te mogą mieć znaczące implikacje dla polityki zdrowia publicznego.

Planowanie pomaga we wzmocnieniu długoterminowych celów, co może być szczególnie pomocne w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Jeśli zdrowszy styl życia nie tylko czyni nas zdrowszymi, ale także szczęśliwszymi, jest to wyraźna wygrana.

W ostatnich latach nastąpiła duża zmiana w zakresie zdrowych wyborów dotyczących stylu życia. Ustalenie, że spożywanie większej ilości owoców i warzyw oraz ćwiczenia fizyczne mogą w znaczący sposób wpływać na poziom szczęścia, a także oferować korzyści zdrowotne, jest ważnym krokiem naprzód. 

Źródło: 

  1. Adelina Gschwandtner et al, Lifestyle and Life Satisfaction: The Role of Delayed Gratification, Journal of Happiness Studies (2021). DOI: 10.1007/s10902-021-00440-y
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.