28-letnia youtuberka dokonała eutanazji. Latami cierpiała na wyniszczająca chorobę

2024-02-12 16:43

Youtuberka Lauren Hoeve, znana pod nickiem Lauren Hannah lub Lauren Dutch, cierpiała na zespół chronicznego zmęczenia. W styczniu 2024 roku poddała się eutanazji w Holandii. Zmarła w wieku 28 lat, a tuż przed śmiercią opublikowała mema w mediach społecznościowych, by pożegnać się ze swoimi fanami. "Dziękuję wszystkim" - to jej ostatnie słowa.

28-letnia youtuberka dokonała eutanazji. Przez lata cierpiała na wyniszczająca chorobę
Autor: Instagram/ @iamlaurenhannah 28-letnia youtuberka dokonała eutanazji. Przez lata cierpiała na wyniszczająca chorobę

Holenderska blogerka i youtuberka Lauren Hoeve, która nazywała siebie „samotnym kocim rodzicem, zmagała się z zespołem chronicznego zmęczenia (ME/CFS). Jest to rzadka i poważna choroba, która objawia się – jak wskazuje nazwa – ciągłym zmęczeniem, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Towarzyszy jej także szereg innych symptomów, m.in. niepokój, stres, depresja.

Dla lekarzy i naukowców ta uciążliwa przypadłość jest złożonym zagadnieniem, które nie zostało w pełni rozwikłane. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się, m.in. infekcje wirusowe, przechorowanie COVID-19, predyspozycje genetyczne lub zaburzenia odporności.

Eutanazja w Holandii. Youtuberka poddała się zabiegowi

Oprócz tej choroby u 28-letniej kobiety rozpoznano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (w skrócie ADHD) oraz spektrum autyzmu. Holenderka dokumentowała swoje życie w mediach społecznościowych oraz bardzo często pokazywała, jak żyje się z zespołem chronicznego zmęczenia. Mówiła głośno o tym, co czuła oraz dzieliła się ze swoimi obserwującymi bólem, lękiem i niepewnością.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Eutanazja w Holandii. Youtuberka poddała się zabiegowi

Pewnego dnia lekarze przekazali Hoeve, że może poddać się zabiegowi eutanazji. Zdecydowała się na ten krok i pożegnała się ze światem 27 stycznia 2024 roku. Przed śmiercią postanowiła zostawić dla fanów wirtualny list pożegnalny w formie mema.

„To będzie mój ostatni tweet. Dziękuje za miłość, dziękuje wszystkim. Zamierzam odpocząć trochę dłużej i być z osobami, które kocham. Cieszcie się z ostatniego chorobowego mema ode mnie” – czytamy w poście udostępnionym na platformie X (dawnej Twitter).

Rodzice youtuberki apelują do internautów

Pogrążeni w żałobie rodzice 28-latki, Leonie i Petra, opublikowali oświadczenie, w którym wyjaśniają decyzję swojej córki. Napisali, że Hoeve „poprosiła o eutanazję po latach nieznośnego cierpienia spowodowanego dolegliwościami związanymi z zespołem chronicznego zmęczenia”.

„Miliony ludzi dotkniętych tą chorobą nie mają szans na podjęcie leczenia. Dlaczego ich cierpienie jest uznane za wystarczające, by poddać ich eutanazji, ale niewystarczające, aby zgłębić to zagadnienie badaniami klinicznymi” – podkreślili bliscy youtuberki. Na koniec zwrócili się z apelem do internautów, by wsparli badania dotyczące diagnostyki i leczenia choroby, na którą cierpiała Hoeve.

Co to jest eutanazja? Gdzie eutanazja jest legalna?

Eutanazja (gr. euthanasia, „dobra śmierć”) jest tematem, który wzbudza wiele kontrowersji i emocji na całym świecie. Oznacza pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej po to, aby skrócić jej cierpienia.

Obecnie ten jest zabieg dozwolony w Albanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Japonii oraz w dwóch stanach USA – w Oregonie i Teksasie. W Polsce eutanazja jest całkowicie zabroniona i określana w polskim prawie jako zabójstwo na żądanie.