25-letni piłkarz przerywa grę przez zapalenie osierdzia. To powikłanie po powszechnej infekcji

2023-01-07 13:11

Pochodzącego z Maroka obrońcę Noussaira Mazraoui czeka dłuższa przerwa w grze. Piłkarz musi odpocząć od piłki nożnej, ponieważ po przebytej infekcji, wystąpiły u niego groźne powikłania. 25-latek ma zapalenie osierdzia, które pilnie należy wyleczyć.

25-letni piłkarz przerywa grę przez zapalenie osierdzia. To powikłanie po powszechnej infekcji
Autor: Instagram 25-letni piłkarz przerywa grę przez zapalenie osierdzia. To powikłanie po powszechnej infekcji

Na co dzień Noussair Mazraoui reprezentuje Bayern Monachium. W grudniu piłkarz wystąpił na ostatnim meczu swojej reprezentacji podczas turnieju w Katarze. W końcu wiadomo, dlaczego Marokańczyk musiał opuścić mundial znacznie wcześniej niż jego koledzy z narodowej drużyny.

Zapalenie osierdzia to częste powikłanie COVID-19

Ostatni mecz, w jakim wystąpił Marokańczyk, to półfinał z Francją. Po tym występie piłkarz opuścił mundial. Teraz wiadomo, co było przyczyną takiej sytuacji.

Okazuje się, że w trakcie turnieju piłkarz przeszedł COVID-19. Kiedy wrócił do Niemiec, przeszedł rutynowe badania, które ujawniły, że infekcja doprowadziła do niebezpiecznych powikłań. Klubowy lekarz zdiagnozował u niego zapalenie osierdzia, czyli cienkiej błony otaczającej mięsień sercowy.

- Badanie kontrolne w Monachium po mistrzostwach świata ujawniło łagodne zapalenie osierdzia, które trzeba wyleczyć - przekazał Lider Bundesligi na Twitterze. Teraz obrońcę czeka przerwa w grze. Niemiecki "Bild" donosi, że Marokańczyk ma zakaz gry od sześciu do ośmiu tygodni.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Czy zapalenie osierdzia jest groźne?

Częstym objawem zapalanie osierdzia jest ból w klatce piersiowej. Lekarze porównują go nawet do dyskomfortu odczuwanego podczas zawału serca. Już sam ten objaw zalicza się do sygnałów, które wymagają natychmiastowej opieki medycznej.

Wczesne rozpoznanie i wprowadzenie leczenia zazwyczaj zmniejsza ryzyko powikłań. Jednak jego skutki mogą być groźne dla zdrowia. Przede wszystkim może doprowadzić do nagromadzenia się płynu wokół serca, który może powodować uszkodzenia tego narządu.

U osób, które zmagają się z długotrwałym zapaleniem osierdzia, może rozwinąć się trwałe zgrubienie i bliznowacenie. To może uniemożliwiać prawidłową pracę serca i objawiać się silnym obrzękiem nóg oraz brzucha i dusznością. Zapalenie osierdzia może także doprowadzić do tamponady serca, czyli stanu, który wymaga natychmiastowego leczenia.