22 mln niemowląt nie otrzymały szczepionki. Czeka nas kolejna epidemia?

2021-11-15 15:08

Czy świat stoi przed kolejną falą epidemii? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała, że odnotowano wzrost liczby niezaszczepionych niemowląt przeciw odrze z powodu panującego koronawirusa. O tym też wspominało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, podkreślając, że „wzrasta ryzyko epidemii odry”.

Odra jest to choroba zakaźna, która ma znacznie cięższy przebieg u dzieci niż u osób dorosłych. Nadal zabija ponad 60 tys. osób rocznie, w szczególności małych dzieci.

W 2020 roku 22 miliony niemowląt nie otrzymały pierwszej dawki szczepionki przeciw odrze. To o trzy miliony więcej niż w 2019 roku. Jak podała amerykańska telewizja informacyjna CBS News, jedynie 70 proc. niemowląt zostało zaszczepionych dwiema dawkami preparatu na odrę. To wciąż za mało, dlatego że ochronę populacyjną chroniącą przed epidemią zapewnia uodpornienie 95 proc. populacji docelowej ze względu na wysoką zaraźliwość wirusa odry.

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Zdaniem eksperta to „cisza przed burzą”

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) napisało w cotygodniowym raporcie, że w 2020 roku liczba potwierdzonych przypadków zakażeń odry spadła w porównaniu do 2019 roku, ale mimo to wzrasta ryzyko epidemii. Dodało, że miliony dzieci straciły możliwość zaszczepienia się przeciw odrze z powodu pandemii COVID-19. Według dr Kate O’Brien, dyrektor Departamentu Szczepień WHO może być to „cisza przed burzą”.

CDC i WHO ostrzegają, że pandemia zniszczyła rutynowe programy szczepień dla dzieci. Dyrektor ds. szczepień CDC Kevin Cain powiedział, że „czynnikami, jakie mogą zwiększyć ryzyko wybuchu epidemii odry, to duża liczba niezaszczepionych dzieci na tę chorobę zakaźną oraz większa zaangażowanie lekarzy i medyków w diagnostykę wirusa SARS-CoV-2.

Zanim wybuchła pandemia koronawirusa, eksperci stwierdzili, że nawet mała liczba osób niezaszczepionych przeciwko odrze może być przyczyną wybuchu bezprecedensowej epidemii i to w krajach, w których ta choroba zakaźna została uznana za zwalczoną.

Sytuacja w Polsce jest też niepokojąca. Kilka miesięcy temu UNICEF Polska poinformował, że poziom zaszczepienia dzieci na odrę wynosił poniżej 93 proc. Nie została osiągnięta odporność zbiorowa na tę chorobę.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle