1-7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią

2016-08-02 11:34 Materiały prasowe

Rozpoczęty 1. sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na korzyści płynące z mleka mamy oraz ogromną rolę, jaką karmienie naturalne odgrywa dla zdrowia i rozwoju dziecka dziś oraz w przyszłości. To jednak również czas, by pomyśleć o aktywnych mamach karmiących piersią, zwrócić uwagę na ich oczekiwania i potrzeby oraz pokazać, jak zmienia się podejście do karmienia naturalnego.

Szybkie tempo, aktywny tryb życia, duża mobilność młodych rodziców, a przy tym wcześniejsze powroty do pracy młodych mam, sprawiają, że oczekiwania kobiet karmiących piersią bardzo się zmieniają, a utarty przez lata stereotyp, że mamy karmiące pozostają w domu, nie są aktywne ani zawodowo, ani społecznie, przestaje być aktualny.

Dziś karmiąca mama często staje się jednocześnie aktywną, pracującą mamą, więcej podróżuje z dzieckiem, a przy tym znajduje również chwile czasu dla siebie. To wszystko sprawia, że zaczyna poszukiwać rozwiązań, które mogą pomóc jej łączyć aktywny tryb życia  z karmieniem maluszka mlekiem mamy. Nie chcąc rezygnować z karmienia naturalnego  coraz częściej skłania się ku rozwiązaniom, dzięki którym może odciągać swój pokarm  i przechowywać go, tak by nawet w czasie jej nieobecności w domu, dziecko było nakarmione mlekiem mamy. Laktator, butelka czy szereg akcesoriów niezbędnych do przechowywania pokarmu to gadżety, które coraz częściej towarzyszą młodym mamom nie tylko w czasie, gdy pojawiają się problemy z laktacją, ale również w codziennym życiu, jako niezbędny zestaw w pracy, w domu, na spacerze. Taki obraz karmiącej mamy wskazuje jak bardzo zmienia się podejście do karmienia piersią oraz zwraca uwagę na to, czego dziś oczekuje współczesna kobieta, która chce i decyduje się karmić naturalnie.  Co istotne współczesne podejście do karmienia piersią i podawanie dziecku odciągniętego mleka mamy często pozwala również aktywnie włączyć w karmienie maluszka tatę,  co w dobie urlopów „tacierzyńskich” może mieć ogromne znaczenie.

Warto wiedzieć

Niestety, choć na rynku istnieje szereg rozwiązań, które mają na celu ułatwić mamom karmić naturalnie i sprawić, by nie było ono dla nich wyzwaniem, polskie statystyki dotyczące karmienia piersią nadal nie są zadowalające. Mimo, iż wyłączne karmienie piersią do minimum 6. miesiąca życia dziecka to „złoty standard” żywienia niemowląt, uznany przez wszystkie towarzystwa naukowe i autorytety w dziedzinie zdrowia, w naszym kraju  w 6. tygodniu po urodzeniu, piersią karmi już tylko 46% kobiet, od 2. do 6. miesiąca 42%, natomiast w po roku jedynie 11,9% mam (dane GUS za 2014 rok).

Oczywiście ogromny wpływ na przytoczone statystyki ma odpowiednie wsparcie i edukacja młodych mam. Niestety w Polsce od wielu lat kwestie ochrony karmienia naturalnego  i wsparcia laktacyjnego są zaniedbywane.

Dlatego pochylając się w Światowym Tygodniu Karmienia Piersią nad polskimi wyzwaniami w tym zakresie, warto dążyć do zapewnienia mamom dostępu do edukacji, wsparcia oraz  rozwiązań, które mogą karmienie naturalne ułatwić. Wszystko po to, by dziecko czerpało korzyści z karmienia piersią jak najdłużej. Mleko mamy to najcenniejszy prezent, jaki maluch może dostać od swojej mamy. Jest ono niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, wpływa na jego zdrowie – dziś  i w przyszłości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE