LICÓWKI kompozytowe, porcelanowe, akrylowe... Czym się różnią od koron zębowych?

15 komentarze
Autor: Monika Majewska

Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się pochwalić nowym, olśniewającym uśmiechem. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane uzupełnienia protetyczne. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju licówki są dostępne w gabinetach stomatologicznych, kiedy można je zastosować i czym się różnią od równie popularnych koron zębowych.

Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na licowej (wargowej) stronie zębów na za pomocą specjalnego kleju. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów:

 • zmienić ich kolor
 • wyregulować kształt
 • ustalić odpowiednią długość
 • odbudować brakujące fragmenty

Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje objawów alergii.

Jak się zakłada licówki?

Obecnie licówki można umocować na zębach na dwa sposoby:

 • z uprzednim szlifowaniem zęba - preparacja polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Uprzednie szlifowanie jest konieczne, jeśli zamierzamy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku.
 • bez szlifowania - podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, w związku z tym zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy, wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru.

Rodzaje licówek

Obecnie w gabinetach stomatologicznych zakłada się na zęby kilka rodzajów licówek:

 • licówki akrylowe tylko tymczasowo zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej. Składnikami masy akrylowej są zazwyczaj akryl utwardzalny przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem. Licówki akrylowe są nietrwałe (wytrzymują ok. 2 lat), grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Ponadto są mało estetyczne, a co za tym idzie - dużo tańsze.
 • licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).
 • licówki ceramiczne - do ich wykonania wykorzystuje się ceramiki skaleniowe, dzięki którym uzyskujemy optycznie naturalny wygląd zęba. Głównymi składnikami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
 • licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość - podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je w na tych , które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
 • licówki pełnoceramiczne mają podobne warstwy jak ząb, czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudową pod licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.

Ważne

Ważne

Licówki nie są przeznaczone dla osób cierpiących na choroby dziąseł (np. paradontozę czy zapalenie przyzębia). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

 • choroby dziąseł i przyzębia
 • bruksizm,
 • silne przebarwienia zębów,
 • zbyt mała ilość szkliwa,
 • ząb leczony kanałowo.

Czym się różnią licówki od koron?

Licówki:

 • licówka to cienka płytka wykonana najczęściej z porcelany lub ceramiki;
 • licówki nakłada się tylko na zdrowe zęby;
 • zabieg zakładania licówek wykonuje się tylko w celach estetycznych, np. gdy zęby są przebarwione lub krzywe;
 • licówka jest mocowana do zębów za pomocą specjalnego kleju;
 • wyróżniamy licówki akrylowe, kompozytowe, licówki ceramiczne, licówki porcelanowe, licówki pełnoceramiczne, licówki ręcznie malowane;
 • licówki są tańsze od koron, a ich cena zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane (od 80 do 2 500 zł);

Korony:

 • korona to inaczej sztuczny ząb;
 • korona jest mocowana albo do naturalnego korzenia zęba, albo do implantu, który imituje korzeń zęba, za pomocą specjalnego łącznika;
 • zabieg zakładania koron wykonuje się w celu uzupełnienia ubytków zębowych;
 • wyróżniamy korony metalowe, akrylowe, metalowe licowane akrylem, ceramiczne, metalowe licowane porcelaną, cyrkonowe
 • koszt wykonania jednej korony waha się od 275 zł do 5000 zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 15)
BarbaraDoman, 15.02.2017 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nigdy nie byłam zadowolona w pełni z moich zębów. Szczególnie na ich kolor, bo co tu dużo mówić - są po prostu żółte. Niestety, licówki nie wchodziły w grę, po po pierwsze mam bardzo wrażliwe dziąsła, często krwawią, a po drugie moje zęby są jednak dość duże. Licówka jeszcze bardziej je powiększyła. Mogło to by wyglądać dosyć groteskowo. Także u mnie jedynym rozwiązaniem było wybielenie. Daleko nie szukałam, bo koło domu mam gabinet Martomedica i to do nich się zwróciłam o pomoc. Cały zabieg okazał się bardzo skuteczny, od ponad roku zęby nie straciły swojej białej barwy.
 
dent, 31.01.2017 23.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za ignorant pisał powyższy artykuł ?? Szanowny "AUTORZE/KO" po 1/ rozgraniczenie "licówki ceramiczne" i " licówki porcelanowe" jest błędne gdyż CERAMIKA i PORCELANA to to samo ! po 2/ koronę cementuje sie na oszlifowanym zębie a nie na korzeniu ! 3/ każda licówka jest "ręcznie malowana" po 4/ o kwalifikowaniu pacjenta pod licówki nawet szkoda mówić Błąd za błędem, bzdura za bzdurą. Trudno znaleźć zdanie bez tzw "bobola" - ciekawe z jakiej literatury autorka korzystała i z kim konsultowała tekst - na pewnie nie z dentysta lub technikiem dent.
 
Magda, 04.09.2016 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też nie jestem zadowolana ze swoich licówek. Moje jedynki wyglądają jak dwie łopaty albo mieszanka klólika z bobrem. Do tego z przodu są białe ale od tyłu zaraz po paru dniach zrobiły się czarne od nalotu którego ni jak nie da się wyczyścić. Ta czerń przebija się przez biel. Profesjonalne czyszczenie zębów co2-3tyg to żadne rozwiązanie.Żałuję bardzo. Bardzo duży wydatek a estetycznie porażka. Wstydzę się uśmiechać bo zaraz wyskakują mi z ust dwie łopaty. Ciężko mi trzymać zamknięte usta. Każdy powinien się dwa razy zastanowić zanim zrobi licówkę bo jest to niestety nieodwracalne. Dziwne że wszyscy którzy są zadowoleni od razu podają nazwę klinki i żadnych konkretów.
 
Maya, 12.11.2015 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Klinika Borczyka w Katowicach robi bardzo ładne licówki, świetnie dopasowane formą i kolorystyką do twarzy.
 
Czesława, 16.09.2015 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za dobrego dentystę trzeba zapłacić - takie są fakty. Jeszcze tak wymagający zabieg wymaga profesjonalnego sprzętu i doskonałego specjalisty. Ja korony zakładałam w Warszawie w klinice Medens, polecam każdemu wymagającemu Pacjentowi.
 
marek, 27.07.2015 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rossa, ale to dentysta nie pokazał Ci jak te licówki będą wyglądały? Kupiłaś kota w worku? Z tego co wiem to zawsze wcześniej wykonywany jest mock-up, a dodatkowo pisałaś, że naturalnie miałaś duże zęby, czy to znaczy, że dentysta wiedział, że to Ci przeszkadza i ma je wizualnie poprzez licówki zmniejszyć? Zresztą zawsze białe zęby wyglądają na nieco większe niż zęby zżółknięte. Nie wiem, czy to była tak zupełnie tylko wina dentysty, ale pewnie tego już nie rozstrzygniemy.
 
ziuta, 16.06.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rossa, to nie powinno tak być! On Ci skopał zęby, skonsultuj to z kimś i do sądu, niech poprawia konował.
 
Asia, 08.06.2015 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już się gubię w tych wszystkich licówkach, implantach itd. Generalnie nastawiłam się na implant, bo straciłam jedynkę w wypadku. Niedługo wybieram się na konsultację do dr. Kołosowskiego. Może ktoś z Wrocławia go zna?
 
Rossa, 25.05.2015 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Darek, a Ty czasami nie masz koron? Ja na 100% mam licówki porcelanowe. Swoje zęby ogólnie miałam duże, ale dentysta rekomendował mi minimalną zmianę kształtu co dosyć sporo je powiększyło i poszerzyło mi szczenkę :( Jakie peknięcia dokładnie masz na myśli? i z ciekawości ile płaciłeś za jedną licówkę oraz na moc-up, licowki tymczasowe itd? Będę wdzięczna za info, bo nie mam zamiaru spędzić najbliższych lat z tym co obecnie mam w ustach.. :(
 
Darek, 24.05.2015 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Licówki robiłem w Luxdentica - www.luxdentica.pl w Krakowie,to co piszesz ze duze i nieestetyczne to chyba inne rozwiązanie jest bo moje sa jak naturalne.Super nawet zrobili mi pekniecia jak w moich wlasnych zebach.Polecam
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub...

więcej

140

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

121

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

105

WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na...

więcej

103

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.