LICÓWKI kompozytowe, porcelanowe, akrylowe... Czym się różnią od koron zębowych?

13 komentarze
Autor: Monika Majewska

Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się pochwalić nowym, olśniewającym uśmiechem. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane uzupełnienia protetyczne. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju licówki są dostępne w gabinetach stomatologicznych, kiedy można je zastosować i czym się różnią od równie popularnych koron zębowych.

Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na licowej (wargowej) stronie zębów na za pomocą specjalnego kleju. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów:

 • zmienić ich kolor
 • wyregulować kształt
 • ustalić odpowiednią długość
 • odbudować brakujące fragmenty

Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje objawów alergii.

Jak się zakłada licówki?

Obecnie licówki można umocować na zębach na dwa sposoby:

 • z uprzednim szlifowaniem zęba - preparacja polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Uprzednie szlifowanie jest konieczne, jeśli zamierzamy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku.
 • bez szlifowania - podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, w związku z tym zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy, wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru.

Rodzaje licówek

Obecnie w gabinetach stomatologicznych zakłada się na zęby kilka rodzajów licówek:

 • licówki akrylowe tylko tymczasowo zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej. Składnikami masy akrylowej są zazwyczaj akryl utwardzalny przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem. Licówki akrylowe są nietrwałe (wytrzymują ok. 2 lat), grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Ponadto są mało estetyczne, a co za tym idzie - dużo tańsze.
 • licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).
 • licówki ceramiczne - do ich wykonania wykorzystuje się ceramiki skaleniowe, dzięki którym uzyskujemy optycznie naturalny wygląd zęba. Głównymi składnikami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
 • licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość - podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je w na tych , które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
 • licówki pełnoceramiczne mają podobne warstwy jak ząb, czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudową pod licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.

Ważne

Ważne

Licówki nie są przeznaczone dla osób cierpiących na choroby dziąseł (np. paradontozę czy zapalenie przyzębia). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

 • choroby dziąseł i przyzębia
 • bruksizm,
 • silne przebarwienia zębów,
 • zbyt mała ilość szkliwa,
 • ząb leczony kanałowo.

Czym się różnią licówki od koron?

Licówki:

 • licówka to cienka płytka wykonana najczęściej z porcelany lub ceramiki;
 • licówki nakłada się tylko na zdrowe zęby;
 • zabieg zakładania licówek wykonuje się tylko w celach estetycznych, np. gdy zęby są przebarwione lub krzywe;
 • licówka jest mocowana do zębów za pomocą specjalnego kleju;
 • wyróżniamy licówki akrylowe, kompozytowe, licówki ceramiczne, licówki porcelanowe, licówki pełnoceramiczne, licówki ręcznie malowane;
 • licówki są tańsze od koron, a ich cena zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane (od 80 do 2 500 zł);

Korony:

 • korona to inaczej sztuczny ząb;
 • korona jest mocowana albo do naturalnego korzenia zęba, albo do implantu, który imituje korzeń zęba, za pomocą specjalnego łącznika;
 • zabieg zakładania koron wykonuje się w celu uzupełnienia ubytków zębowych;
 • wyróżniamy korony metalowe, akrylowe, metalowe licowane akrylem, ceramiczne, metalowe licowane porcelaną, cyrkonowe
 • koszt wykonania jednej korony waha się od 275 zł do 5000 zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 13)
Magda, 04.09.2016 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też nie jestem zadowolana ze swoich licówek. Moje jedynki wyglądają jak dwie łopaty albo mieszanka klólika z bobrem. Do tego z przodu są białe ale od tyłu zaraz po paru dniach zrobiły się czarne od nalotu którego ni jak nie da się wyczyścić. Ta czerń przebija się przez biel. Profesjonalne czyszczenie zębów co2-3tyg to żadne rozwiązanie.Żałuję bardzo. Bardzo duży wydatek a estetycznie porażka. Wstydzę się uśmiechać bo zaraz wyskakują mi z ust dwie łopaty. Ciężko mi trzymać zamknięte usta. Każdy powinien się dwa razy zastanowić zanim zrobi licówkę bo jest to niestety nieodwracalne. Dziwne że wszyscy którzy są zadowoleni od razu podają nazwę klinki i żadnych konkretów.
 
Maya, 12.11.2015 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Klinika Borczyka w Katowicach robi bardzo ładne licówki, świetnie dopasowane formą i kolorystyką do twarzy.
 
Czesława, 16.09.2015 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za dobrego dentystę trzeba zapłacić - takie są fakty. Jeszcze tak wymagający zabieg wymaga profesjonalnego sprzętu i doskonałego specjalisty. Ja korony zakładałam w Warszawie w klinice Medens, polecam każdemu wymagającemu Pacjentowi.
 
marek, 27.07.2015 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rossa, ale to dentysta nie pokazał Ci jak te licówki będą wyglądały? Kupiłaś kota w worku? Z tego co wiem to zawsze wcześniej wykonywany jest mock-up, a dodatkowo pisałaś, że naturalnie miałaś duże zęby, czy to znaczy, że dentysta wiedział, że to Ci przeszkadza i ma je wizualnie poprzez licówki zmniejszyć? Zresztą zawsze białe zęby wyglądają na nieco większe niż zęby zżółknięte. Nie wiem, czy to była tak zupełnie tylko wina dentysty, ale pewnie tego już nie rozstrzygniemy.
 
ziuta, 16.06.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rossa, to nie powinno tak być! On Ci skopał zęby, skonsultuj to z kimś i do sądu, niech poprawia konował.
 
Asia, 08.06.2015 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już się gubię w tych wszystkich licówkach, implantach itd. Generalnie nastawiłam się na implant, bo straciłam jedynkę w wypadku. Niedługo wybieram się na konsultację do dr. Kołosowskiego. Może ktoś z Wrocławia go zna?
 
Rossa, 25.05.2015 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Darek, a Ty czasami nie masz koron? Ja na 100% mam licówki porcelanowe. Swoje zęby ogólnie miałam duże, ale dentysta rekomendował mi minimalną zmianę kształtu co dosyć sporo je powiększyło i poszerzyło mi szczenkę :( Jakie peknięcia dokładnie masz na myśli? i z ciekawości ile płaciłeś za jedną licówkę oraz na moc-up, licowki tymczasowe itd? Będę wdzięczna za info, bo nie mam zamiaru spędzić najbliższych lat z tym co obecnie mam w ustach.. :(
 
Darek, 24.05.2015 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Licówki robiłem w Luxdentica - www.luxdentica.pl w Krakowie,to co piszesz ze duze i nieestetyczne to chyba inne rozwiązanie jest bo moje sa jak naturalne.Super nawet zrobili mi pekniecia jak w moich wlasnych zebach.Polecam
 
Rossa, 22.05.2015 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej wszystkim, piszę, aby przybliżyć zainteresowanym temat licowek porcelanowych, ktore właśnie zakładałam. Od zawsze miałam wrodzoną wadę szkliwa na jedynkach i dwójkach, ktora wyglądała bardzo nieestetycznie plus wadę zgryzu, ktora nie rzucała się jakoś bardzo w oczy. Postanowiłam założyć aparat, ktory nosiłam 1,5 roku. Po ściągnieciu okazało się, ze w wyniku aparatu na moich zebach zrobiło się jeszcze więcej przebarwień niemożliwych do usunięcia. Dentysta namówił mnie na licówki. Jako, że zęby zawsze były moim dużym kompleksem postanowiłam zaryzykować. Mam licówki na zębach od 2 tygodni i jedyne co mogę powiedzieć to - bardzo żałuję. Moje naturalne zęby były bardzo duże, a licówki powiększyły je jeszcze bardziej. Wyglądam jak bym miała w ustach sztuczną szczękę dużych rozmiarów. Dentysta zachwycony, ja - załamana. Dodatkową i najwazniejszą kwestią jest fakt, ze licówki po zacementowaniu są grubsze niz nasze naturalne zęby więc uczucie w ustach bardzo dziwne. Mam teraz w ustach ogromne zęby, na ktore wszyscy się gapią, a ja nie potrafie się w nich uśmiechać..W moim wypadku efekt kosmetyczny okazał się odwrotny, a kosztowało mnie to bardzo dużo pieniędzy... Najgorsze jest to, że decydując się na licówki jestesmy na nie skazani już do konca życia. Ta sługa kosztowała mnie bardzo sporo i zrobiłam sobie tym tylko krzywdę. Naprawdę radzę przemyśleć kilkanaście razy, zanim zdecydujecie się na zakladanie licówek. Po czasie mogę powiedzieć - lepsze swoje zęby z mankamentem niż sztuczne..
 
Asia, 20.04.2015 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Licówki to super sprawa jest. Sama miałam zęby krzywe i przebarwione, choć zdrowe. Licówki, które robiłam w klinice borczyka w Katowicach okazały się dla mnie zbawieniem. Dla kobiety ładne zęby są ważniejsze od złota. Dobrze wykonane i zamontowane będą służyć długie, długie lata.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Czy trzeba je wymieniać? Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Czy trzeba je wymieniać?

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Czy trzeba je wymieniać? Mimo że zawarta w tzw. srebrnych...

więcej

318

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

267

AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych owrzodzeń są...

więcej

233

WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na...

więcej

153

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.