Helicobacter pylori - leczenie. Jak się pozbyć bakterii H. pylori z organizmu?

8 komentarze
Autor: Monika Majewska

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori przeprowadza się w celu całkowitego usunięcia bakterii H. pylori zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Tylko w ten sposób można wyleczyć chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także zapobiec rozwojowi raka żołądka. Na czym polega leczenie chorych zakażonych Helicobacter pylori? Czy terapia może zapobiec nawrotom choroby i doprowadzić do trwałego wyleczenia zakażonych?

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Celem antybiotykoterapii jest erydykacja, czyli całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Jednak ta metoda leczenia jest skuteczna tylko wtedy, jeśli stosuje się 2 antybiotyki jednocześnie i dodatkowo tzw. inhibitor pompy protonowej (IPP) – lek zobojętniający sok żołądkowy. Dzięki terapii potrójnej można skutecznie pozbyć się bakterii z organizmu i doprowadzić do trwałego wyleczenia chorych. W przypadku nieskuteczności (co zdarza się bardzo rzadko) stosuje się inny zestaw leków.

Leczenie zakażenia H. pylori - na czym polega eradykacja?

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (d/s zakażenia Helicobacter pylori) w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (najczęściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. W leczeniu pierwszego wyboru odsetek eradykacji wynosi ok. 70% i wciąż maleje (dawniej wynosił 80%), głównie poprzez wzrastającą oporność bakterii H. pylori na standardowo stosowane leki (zwykle metronidazol lub klarytromycynę).

Jeśli leki, od których rozpoczęło się leczenie, nie są skuteczne, stosuje się tzw. leki drugiego wyboru, tj. sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x dziennie) i metronidazol (3 x 500 mg). Leczenie trwa 10-14 dni. Jest to tzw. terapia poczwórna. Jednak w Polsce sole bizmutu są niedostępne, dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol.

Po skutecznej eradykacji Hp, nawroty zakażenia zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej są skutkiem ponownego dostania się bakterii do organizmu (reinfekcja), a nie wznowienia utajonej infekcji.

Helicobacter pylori - profilaktyka

Jak uniknąć zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. tj. często myć ręce i zęby. Jednym z czynników zwiększających ryzyko nawrotu zakażenia bakterią jest próchnica lub inna choroba zębów wymagająca leczenia stomatologicznego.

Czy jest dostępna szczepionka przeciwko Helicobacter pylori?

Nie opracowano jeszcze szczepionki chroniącej przez zakażeniem Helicobacter pylori. Jednak naukowcy nie wykluczają możliwości powstania tego typu preparatu, tym bardziej że pierwsze próby immunizacji ludzi antygenami tych bakterii wypadły pomyślnie. Szczepionka przyniosłaby możliwość profilaktyki zachorowań zarówno na chorobę wrzodową jak i raka żołądka.

Polecamy
Dieta przy HELICOBACTER PYLORI: produkty wskazane i zakazane

Dieta przy HELICOBACTER PYLORI: produkty wskazane i zakazane

Dieta przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori jest ważnym elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne. Dzięki właściwemu żywieniu, możesz zmniejszyć ból żołądka, który ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 25.02.2015

Komentarze (1 - 8 z 8)
zaniepokojona, 11.04.2017 00.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja dostałam trzy antybiotyki amoxiciline 1g +clarithromycine 500mg + metronidazol 500mg 2xdziennie przez 5 dni do tego20 mg pantoprazol czy to normalne, to mnie przeraża
 
Michał, 30.10.2016 10.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie koniecznie musiałeś zarazić się akurat od dziewczyny. Mogłeś złapać ją już wcześniej ta bakteria przechodzi różne fazy czasem jest uśpiona na jakiś czas a potem atakuje. Tym świństwem można zarazić się wszędzie nawet od chorego zęba
 
danait, 15.03.2016 16.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najskuteczniejszym naturalnym lekiem na to cholerstwo to miód manuka,jedyny problem jest bardzo drogi
 
basia, 24.02.2016 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amoksycyklina to nie dla mnie jestem uczulona. Nie moge sie wyleczyc z wielu chorób bo nie ma mnie czym leczyć. Reakcja alergiczna występuje najczęściej po 5-7 dniach i czy mam umrzeć na raka?
 
Adam, 18.01.2016 09.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nigdy nie miałem kłopotów z żołądkiem, nawet koledzy śmiali się że mogę zjeść drut kolczasty, strawię go i wys... am. Poznałem dziewczynę, po 2-ch miesiącach zaczęły się kolki żołądkowe, piekące bóle żołądka, niekończąca się zgaga.. Mama kazała mi zrobić test na helikobakter i wyszedł pozytywny!!!!!! Ta bakteria JEST W ŚLINIE!!!!!!!
 
karo, 09.01.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja brałam amotas, metronidazol i panzol.. (po gastroskopi) .. Teraz profilaktycznie biore panzol (lub podobny lek o tym samym działaniu).. Narazie nie boli.. no chyba, że zaszaleję z dietą i zjem coś ostrzejszego lub wypije za dużo kawy.. wtedy coś kręci w żołądku ale szybko mija ;)
 
hora, 22.12.2015 18.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W badaniu krwi i moczu wychodzi ta własnie bakteria podajcie mi prosze nazwe antybiotyków i ich cene
 
Irena, 20.11.2015 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co robic,jak leczyc To straszny bol skad sie zaraza
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

279

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

234

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

212

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

201

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.