Przewlekła obturacyjna choroba płuc: przyczyny, objawy i leczenie POChP

Konsultant: prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc
39 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), mimo że dość oczywiste, często są mylone z innymi dolegliwościami. Nie możesz złapać tchu po wejściu na drugie piętro? Męczy cię poranny kaszel? Nie bagatelizuj takich objawów. To może być przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), na którą cierpi ok. 2 milionów Polaków. Jakie są przyczyny POChP? Jak przebiega leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

POChP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc przez wiele lat nie daje objawów. Tajemniczym wyrazem w nazwie choroby jest "obturacja". W medycynie oznacza zwężenie wewnętrznej średnicy (tzw. światła) np. naczynia krwionośnego czy oskrzeli. W tym przypadku polega na znacznym zwężeniu dróg oddechowych. Chory nie może wypchnąć powietrza z płuc, choć też i jego nabranie może być trudne. Osoba, która doświadcza obturacji oskrzeli, odczuwa duszność, ucisk w klatce piersiowej i często słyszy własny świszczący oddech.

Palenie to główna przyczyna POChP

Za podstawową przyczynę rozwoju choroby uważa się palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. związków, które trafiają do płuc. Są one tak silnie trujące, że mobilizują płuca do obrony, czyli wytwarzania większej ilości śluzu. Jednocześnie część znajdujących się w dymie substancji blokuje ruch rzęsek i niszczy je, pozbawiając płuca możliwości samooczyszczania. Rozwija się choroba zwana przewlekłym zapaleniem oskrzeli, której pierwszym objawem jest kaszel. Toksyczne substancje pochodzące z dymu, ale również zanieczyszczenia z powietrza osądzają się w śluzie pokrywającym drogi oddechowe – od tchawicy, przez oskrzela, po najmniejsze oskrzeliki (na ich końcach znajdują się pęcherzyki płucne). Śluz zatrzymuje zanieczyszczenia, następnie miliony mikroskopijnych rzęsek rytmicznie przesuwają je z powrotem do gardła. Kaszląc i chrząkając, sporą część z nich usuwamy.

Jak się rozwija POChP?

Jednak duża część toksyn dostaje się do pęcherzyków płucnych. By je unieszkodliwić, organizm wysyła swoje wojsko: białe krwinki, zwane leukocytami. W walce z truciznami część leukocytów ginie i rozpada się w tkance płucnej, uwalniając tzw. elastazę. Ten silny enzym uszkadza włókna sprężyste w płucach i sprawia, że zniszczeniu ulega mnóstwo pęcherzyków płucnych, a pozostałe są nadmiernie rozdęte. To stan charakterystyczny dla rozedmy płuc. Właśnie pęcherzyki płucne odgrywają kluczową rolę w wymianie gazowej (czyli procesie oddychania). Otaczają je narzynka włosowate, którymi płynie krew zbierająca z całego organizmu dwutlenek węgla – zbędny produkt przemiany materii. Pęcherzyki płucne pobierają dwutlenek węgla (wydychamy go), a krew nasyca się życiodajnym tlenem. Gdy mamy mało pęcherzyków płucnych, cały organizm jest poważnie niedotleniony. Kiedy zniszczenia płuc spowodowane przez przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę nałożą się na siebie – rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Ważne

Ważne

Aby zatrzymać POChP:

  • Regularnie zażywaj leki.
  • Bezwzględnie rzuć palenie i nie przebywaj wśród osób palących.
  • Unikaj zanieczyszczonego powietrza, np. pyłu węglowego, spalin, dymu kominowego.
  • Chroń się przed zakażeniami dróg oddechowych, w sezonie infekcji unikaj dużych skupisk ludzi, szczep się co roku przeciw grypie.
  • Ruszaj się na świeżym powietrzu, dużo spaceruj, wykonując zalecone przez lekarza ćwiczenia oddechowe.
  • Zdrowo się odżywiaj – dieta powinna być bogata w białko, wapń (ale nie nabiał, który zwiększa wydzielanie śluzu), potas, witaminę C. Ważne jest picie sporej ilości płynów niegazowanych. Z menu wyeliminować trzeba sól i produkty zwiększające ilość gazów w jelitach (np. rośliny strączkowe, kalafior, cebula, kapusta).

Objawy POChP

94 proc. Polaków przebadanych przez TNS OBOP przyznaje, ze nie zna terminu POChP i nigdy nie słyszało o tym schorzeniu. Tymczasem warto wiedzieć, że choroba przez lata nie daje charakterystycznych objawów. Mimo to postępuje, a zmiany zachodzące w płucach są tylko częściowo odwracalne. Zaczyna się od drobnych trudności z oddychaniem przy wysiłku, który kiedyś wykonywaliśmy bez problemu. Pogorszenie sprawności zauważamy dopiero wtedy, gdy połowa płuc jest zniszczona. Pojawia się kaszel i odkrztuszanie plwociny, głównie rano, po zetknięciu się z chłodnym powietrzem. Potem nasilają się duszności także w czasie odpoczynku czy snu. W miarę rozwoju choroby obturacyjnej w klatce piersiowej odczuwa się ucisk, a przy każdym oddechu słychać głośny świst.

Diagnoza POChP

Masz krótki oddech, meczysz się przy niewielkim wysiłku? W ramach NFZ musisz zrobić badania.

  • Spirometria - pozwala sprawdzić, czy płuca są starsze niż nasz wiek kalendarzowy. Do komputera wprowadza się dane: płeć, wiek, wzrost – to pozwala ustalić normy przewidziane dla naszych płuc. Najpierw wydychamy całe powietrze, a potem nabieramy go jak najwięcej w płuca. Następnie przez 6 sekund wydychamy powietrze przez ustnik i dzięki temu zmierzona zostaje pojemność życiowa płuc (VC), czyli największa objętość powietrza, jakie dana osoba może nabrać po najgłębszym wydechu. Druga badana cecha płuc jest szybkość wydechu (FEV1), czyli maksymalna objętość powietrza, jaka wydychamy w pierwszej sekundzie. Komputer oblicza stosunek VC i FEV1 do norm przewidzianych dla nas.
  • Gazometria (badanie poziomu gazów we krwi) - do badania pobiera się krew z tętnicy i mierzy w niej stężenie tlenu oraz dwutlenku węgla – niski poziom tlenu i wysoki dwutlenku węgla wskazuje na przewlekłe zapalnie oskrzeli.
  • Pulsoksymetria - na palec ręki lub płatek ucha zakłada się czujnik, który mierzy zawartość tlenu we krwi.
  • RTG płuc - na zdjęciu można rozpoznać zaawansowana rozedmę płuc i pewne cechy zapalenia oskrzeli.

POChP: tlen na receptę

Jeśli badania wykażą, że chorujemy na POChP i nie jest to jeszcze stadium zaawansowane, zwykle wystarczy rzucić palenie, dobrze się odżywiać i zacząć systematycznie ćwiczyć, aby choroba się nie rozwijała. Jeżeli jest zaawansowana, szansę na powrót do pełnego zdrowia są znikome. Ale możemy sobie przedłużyć życie. Warunkiem jest zerwanie z nałogiem, przyjmowanie leków rozszerzających oskrzela i działających przeciwzapalnie. Niezbędne są także środki wykrztuśne. Pomocna jest tlenoterapia. Tlen nie leczy, ale przynosi ulgę. W skrajnych przypadkach lekarze czasem decydują się na leczenie chirurgiczne. Terapią ratującą życie jest przeszczep płuc lub operacja zmniejszenia objętości płuc. Choć brzmi to paradoksalnie, wycięcie części płuc zmienia ułożenie żeber, a dzięki temu łatwiej oddychać.

Zdaniem eksperta
prof. Tadeusz Orłowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Klatki Piersiowej, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruzlicy i Chorób Płuc w Warszawie

POChP: podstępna choroba
Powinni się jej bać wszyscy palacze. Przede wszystkim dlatego, że powoli niszczy płuca. W skrajnych przypadkach prowadzi do uwięzienia człowieka w łóżku i krótkiego życia pod maską tlenową. Przyjmuje się, że statystyczny chory na POChP ma ok. 40 lat. Niestety, wiek ten obniża się. Szacujemy nawet, że co najmniej 10 proc. populacji ma mniej lub bardziej zauważalne objawy schorzenia. Jest to związane nie tylko z paleniem tytoniu, ale także naturalnym procesem starzenia się płuc. Z wiekiem maleje wydolność naszych płuc. Dlatego trzeba dbać o płuca i podobnie jak robimy prześwietlenie, warto też wykonać co kilka lat spirometrię – badanie proste, nieobciążające organizmu i tanie.

Groźna choroba. Co godzinę na POChP umierają 2 osoby

Źródło: newsrm.tv

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 39)
babcia 60, 04.06.2017 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PNigdy nie palilam papierosów a mam POChP.Prze ponad 30 lat lekarze nie potrafili zdiagnozować mojej choroby.Leczona byłam na serce.Po 30 latach okazało się ze mam rozedme pluc. Najpierw usunięcie pecherzy rozedomowych a 10 lat temu przeszczep pluca.
 
choroba, 09.10.2016 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cała prawda z tym chemtrails, też się nabawiłem chorób układu oddechowego gdzie nigdy nie palilem i nie pracowałem w szkodliwych warunkach.Ludzie oni nas trują z góry chcą nas wyniszczyc a firmy farmaceutyczne zbijają ogromne pieniądze za leki które nic nie pomagają przejzyjcie na oczy!
 
Dziad64, 21.06.2016 12.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stany lękowe, że zaraz zemdleję z niedotlenienia męczyły mnie lata i powiem Ci, że warto po prostu iść do psychiatry, to nie wstyd... Mnie leki pomagają. Mam też patent na wydłużenie sprawności płuc, jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym mieście to jest to zakup obowiązkowy, chodzi o oczyszczacz powietrza. Urządzenia pochłaniają z powietrza drobne pyły (filtr HEPA) i różne gazy toksyczne (filtr węglowy). Jeśli kupimy urządzenie dobrej klasy (ja kupowałem w sklepie https://loveair.pl )to będzie działać. Ważne, żeby miał odpowiednio dobrane parametry do pomieszczenia, czyli ilość metrów sześciennych filtracji na godzinę. Radzę uważać na tanie produkty i zawsze pytać o sprawność w m3/h, im wyższa tym lepiej. Tak jak pisałem, w tym sklepie LoveAir mają porządny sprzęt, został mi on polecony przez lekarza.
 
sam, 25.01.2016 09.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla mnie najgorszy jest taki kilku sekundowy dyskomfort przy oddechu. Nawet nie umiem lekarzom go precyzyjnie opisać. Nie mogę złapać oddechu i jednocześnie czuję jakiś ucisk za mostkiem, ogólny stan niepokoju muszę natychmiast przestać robić to co robię i usiąść.
 
Jadwiga, 02.12.2015 19.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W przypadku tej choroby - pochp, najlepiej zastosować inhalacje, efekty leczenia tym sposobem są najlepsze, ponieważ lek jest podawany dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Ważne jest także dobranie odpowiedniego urządzenia do inhalacji. Sama korzystam z inhalatora simple santity, jak dla mnie prosty w obsłudze i skuteczny.
 
no smoking, 28.10.2015 14.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nicorette 4 mg i żuć. Na początku nawet z papierosem będziecie żuć ją jednocześnie. Potrzeba ok. miesiąca dwóch aż papieros zacznie dzięki niej wam śmierdzieć i nie smakować. Sięgasz - bo nawyk, zapalasz i złościsz się na swoją głupotę jak można takie świństwo palić! Dwa razy rzucałem, po ok. 18 latach udało się na 2 lata, a potem stres, kłopoty rodzinne a przez to w pracy i powrót na ok. 2 lata. Teraz 3-ci miesiąc nie palę wyżej opisanym sposobem, ale pulmunolog już działa. W szkole - lata 70-te był napis: "Pierwszy papieros największym głupstwem!" i to była święta prawda. Nie palcie. Nie warto.
 
baba, 29.08.2015 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy praca w niskich temperaturach 5-10 stopni ma negatywny wpływ na pochp?
 
Jan, 17.08.2015 11.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 68 lat. Paliłem /dużo/ przez około16-17 lat tj. do 1.081996. W 2007 lekarka rodzinna wykryła u mnie POChP. Od tej pory jestem pod stała opieką pulmunologa. Aktualnie /lipiec 2015/ moje wykresy po spirometrii są całkowicie na czerwono. Poj. płuc poniżej 50% a oceniany wiek to 90 lat. Oczywiście o żadnych pracach nie ma mowy. O spacerach również. Idąc z Zoną i psem na spacer /mieszkamy w lesie/ mam wyznaczony punkt wypoczynkowy, ok 50 m od domu i tam siadam i czekam na powrót Żony z pieskiem. O innych dolegliwością związanych z POChP nie będę pisał. Przestrzegam przed tymi wstrętnymi papierosami.
 
Halina, 18.03.2015 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy piszą że na POChp chorują osoby palące. Nic mylnego. Ja w swoim dość długim życiu nigdy nie paliłam, ani też nie pracowałam w szkodliwych warunkach, a niestety mnie też dopadło. W/g pulmonologa nabawiłam się tej choroby po ostrym zapaleniu płuc. Spirometria wykazała że moje płuca pracują tylko w 70%. Obecnie jestem leczona "Miflonidem 400" i "Foradilem. Niestety nie widze duzej poprawy. Widze że przedemną długa droga.
 
julia, 14.03.2015 19.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pamiętajcie: nigdy nie palić papierosów!!!!!
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na zapalenie zatok Domowe sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym,...

więcej

175

Zapalenie gardła – objawy zapalenia gardła i domowe leczenie Zapalenie gardła – objawy zapalenia gardła i domowe leczenie

Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory odczuwa ból gardła...

więcej

149

Zator w płucach (tętnicy płucnej) – przyczyny, objawy i leczenie Zator w płucach (tętnicy płucnej) – przyczyny, objawy i leczenie

Zator w płucach (zator tętnicy płucnej, zatorowość płucna) to stan zagrożenia życia, który wymaga...

więcej

146

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn...

więcej

144

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.