Nadciśnienie płucne: przyczyny, objawy, leczenie

6 komentarze
Autor: Maja Kupiszewska

Nadciśnienie płucne objawia się trudnościami z oddychaniem, a w późniejszym stadium pojawia się ból w klatce piersiowej. Jeszcze niedawno chorzy na nadciśnienie płucne przeżywali średnio trzy lata, w zaawansowanych przypadkach – nie więcej niż 6 miesięcy. Obecnie dzięki nowoczesnym lekom po roku terapii w Polsce żyje ponad 90 proc. chorych, po dwóch latach niewiele mniej. Jakie są objawy nadciśnienia płucnego? Jak się je leczy?

Nadciśnienie płucne to bardzo poważna, rzadka choroba, do tego często źle diagnozowana, co zmniejsza szanse chorych na przeżycie. Jakie są objawy nadciśnienia płucnego? Jak przebiega leczenie? Nowe leki to bardzo dobre wiadomości, warunkiem jednak jest szybkie zdiagnozowanie choroby. I tu jest problem. Bo lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują objawy, z którymi zgłaszają się pacjenci.

Nadciśnienie płucne - często źle zdiagnozowane

– Niech się pani przestanie denerwować, to i serce nie będzie tak waliło – usłyszała Agnieszka Bartosiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół, kiedy po raz kolejny zgłosiła się do internisty zaniepokojona swoim stanem zdrowia. – Nie mogłam normalnie chodzić, wszyscy chodzili szybciej ode mnie, dostawałam zadyszki po przejściu kilku schodków, ciągle byłam zmęczona. Lekarz zasugerował, że mam nerwice i nic mi nie jest. 

Nie przegap

– Nie byłem w stanie skończyć badania wysiłkowego. Lekarz wyśmiał mnie, mówiąc, że to wstyd w tym wieku nie mieć kondycji. Wszyscy przepisywali mi tabletki na uspokojenie – dodaje Piotr Manikowski z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół, który zachorował w wieku 28 lat.
Nadciśnienie płucne to choroba, która obejmuje płuca i serce i charakteryzuje się wysokim ciśnieniem w tętnicach płuc. Ten wzrost ciśnienia jest następstwem zmian w ścianach sieci naczyń krwionośnych (tętnic płucnych). Stają się one grubsze i coraz mniej elastyczne, stanowiąc utrudnienie dla, pompującej do nich krew, prawej komory serca. Nadciśnienie płucne to stan, w którym średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekracza wartość 25mm Hg.
– W Polsce rejestrujemy około 5 przypadków zachorowań na milion osób. Średni wiek chorych to 36 lat. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to choroba bardzo rzadka, bardzo złośliwa, ale ma bardzo niespecyficzne objawy jak zmęczenie, duszności, obrzęki, zasłabnięcia... Lekarze stwierdzają nerwice, astmę, anemię, chorobę wieńcową, a nawet choroby psychiczne co powoduje opóźnienie w postawieniu właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia – mówi dr Marcin Kurzyna z Kliniki Chorób Wewnętrznych Klatki Piersiowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Nadciśnienie płucne – objawy

Pierwszymi objawami nadciśnienia płucnego jest ciągłe zmęczenie (chorzy mają problemy z przejściem nawet krótkich odcinków drogi, nie mówiąc o wchodzeniu po schodach) i trudności z oddychaniem, szczególnie po wysiłku fizycznym. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawia się suchy kaszel i chrypka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. U chorych można też zauważyć lekko niebieski odcień ust i dłoni i oziębienie kończyn.
– Byłam zaniepokojona, bo wejście na pierwsze piętro, na którym mieszkałam zajmowało mi 15 minut. Po kilku krokach musiałam zatrzymywać się i łapać oddech. Serce biło mi przy tym tak, jakby chciało wyskoczyć – opisuje początki swojej choroby Agnieszka Bartosiewicz. – Lekarze pierwszego kontaktu odsyłali mnie z niczym, aż trafiłam do szpitala. Tu usłyszałam, że ma tak popsute serce, że dziwne, że w ogóle jeszcze żyję. Skierowano mnie do Warszawy, gdzie trafiłam na wspaniałych lekarzy, biorę leki, ale żyję normalnie, pracuję.
Piotr Manikowski zmęczenie kładł na karb intensywnej pracy i życiu w pędzie. Za kilka miesięcy miało urodzić mu się dziecko. Z krwawieniem z układu pokarmowego trafił do szpitala, z badań wyszła mu anemia. Jednak mimo leczenia i lepszych wyników, czuł się coraz gorzej. Wreszcie trafił do Warszawy, gdzie zdiagnozowano u niego idiopatyczne nadciśnienie płucne. Jego organizm jednak nie reagował na leki.
– Leżałem pod tlenem, byle czynność jak choćby uczesanie włosów była ogromnym wysiłkiem. Wysłano mnie do Wiednia, gdzie przeszedłem pierwszy przeszczep płuc. Po 3,5 roku wystąpiły u mnie objawy odrzutu, kilka miesięcy później przeszedłem drugi przeszczep – opowiada. – Obecnie czuję się bardzo dobrze. Żyję. Mam dwóch synów.

TNP może dotknąć każdego, niezależnie od wieku (także dzieci), jednak najczęściej występuje u młodych kobiet. Choroba ta często związana jest z innymi schorzeniami jak wrodzona wada serca, przewlekła choroba wątroby lub choroba tkanki łącznej. W większości przypadków nie można zdiagnozować TNP (wtedy mówi się o idiopatycznym tętniczym nadciśnieniu płucnym), a niekiedy schorzenie to może być dziedziczne.

Nadciśnienie płucne - diagnostyka

Pierwszym i podstawowym badaniem, które może pomóc w zdiagnozowaniu choroby jest echo serca (oceniające budowę serca i jego funkcje oraz szacujące skurczowe ciśnienie w tętnicy płucnej) oraz RTG klatki piersiowej (typowe dla chorych na NP jest poszerzenie pnia i głównych gałęzi tętnicy płucnej oraz zmniejszony przepływ krwi przez małe naczynia płucne, w zaawansowanych przypadkach widać powiększenie serca, a konkretnie jego prawej komory i prawego przedsionka). W dalszej kolejności przeprowadza się m.in. scyntygrafię perfuzyjną płuc, tomografię komputerową klatki piersiowej, arteriografię tętnic płuc czy badania hemodynamiczne.

Nadciśnienie płucne – leczenie

W czasie ostatnich lat dzięki pojawieniu się nowych leków o 43 proc. udało się zredukować śmiertelność wśród chorych.
– Jeszcze do niedawna chory mógł liczyć na kilka lat życia, średnio 3. To dla młodego człowieka jest odroczony wyrok śmierci. W przypadku zaawansowanej choroby te pół roku to juz oczekiwanie na wyrok – mówi dr Marcin Kurzyna. – Jeszcze kilka lat temu podstawą leczenia, a raczej łagodzenia objawów była tlenoterapia, oraz stosowanie preparatów przeciwzakrzepowych, moczopędnych (na obrzęki), rozszerzających naczynia krwionośne, czy obniżających szybkość pracy serca. Od kilku lat dostępne są trzy grupy preparatów nowej generacji działające na przyczyny choroby.
Te leki to prostanoidy, anatagoniści receptorów dla endoteliny (substancji od której zależy właściwe napięcie naczyń) oraz tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5.
Leczenie chirurgiczne jest skuteczne jedynie w przypadku chorych z przewlekłym nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym – warunkiem jest istnienie dużego materiału zakrzepowo-zatorowego zamykającego tętnice płucne, ale w dużych naczyniach płucnych. Jest to bardzo poważny zabieg przeprowadzany w krążeniu pozaustrojowym, w głębokiej hipotermii.
– Niestety, w 4 do 15 proc. przypadków operacja kończy się niepomyślnie i pacjent umiera. W pozostałych przypadkach następuje całkowite wyleczenie albo znaczna poprawa stanu chorego – tłumaczy prof. Andrzej Biedermann, z I Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie.
W niektórych wypadkach, u pacjentów nie reagujących na leczenie farmakologiczne, z zaawansowaną chorobą ratunkiem dla chorego jest przeszczep płuc/płuca lub płuco-serca.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 6 z 6)
Ola Ż., 03.11.2014 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znani kardiolodzy zgodzili się wystąpić wspólnie z muzykiem, kompozytorem i producentem muzycznym w filmie edukacyjnym opowiadającym o osobach chorych na tętnicze nadciśnienie płucne (TNP). Profesorowie Adam Torbicki (fortepian), Marcin Kurzyna (perkusja), Piotr Hoffman (gitara) i Piotr Podolec (komputer) zagrali razem z muzykiem Adamem Konkolem w krótkiej etiudzie, w której m.in. wyjaśniają widzowi, na czym polega choroba i jak zmienia się stan zdrowia chorego (TNP jest chorobą postępującą, chory przechodzi do poszczególnych klas czynnościowych – od pierwszej do czwartej) oraz komentują proces przejścia do kolejnych klas jednocześnie grając na tych samych instrumentach, co Adam Konkol. https://www.youtube.com/watch?v=dgEyUqr6bNM
 
wanda, 21.09.2014 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam 51 lat, choruje juz od 15 lat a zdiagnozowana jestem od 11 lat,lecze sie w Niemczech,na poczatku bylam tez niesamowicie wystraszona,bo powiedziano mi ,ze bez terapii mam 3 lata zycia!!przez te dlugie lata leczenia pogodzilam sie z choroba,przyjmuje leki i czuje sie nawet czasami zdrowo....poki dano mi szanse zycia,zyje i nie rozmyslam co by bylo gdyby bylo!!jest ok ,staram sie isc normalnie przez zycie,mam 2 wnukow i tylko pragne widziec jak dorastaja,na szczescie tutaj robia wszystko lekarze ,zeby jak najlepiej misie zylo...nie bojcie sie tej choroby jezeli bedziecie miec leki to bedziecie zyc!!!
 
Andrzej, 13.10.2013 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. U mojej żony 5 lat temu zdiagnozowano pierwotne zatorowe nadciśnienie płucne. Od razu rozpoczęła leczenie najpierw podskórnie Fraxiparina na rozrzedzenie krwi, potem trafiła do programu NFZ i otrzymywała sildenafil w tabletkach 3x20mg, oprócz tego testowała amerykańskie leki na tę chorobę jeszcze niedopuszczone do obrotu. Przez 5 lat regularnie jeździła a kontrolne badania do szpitala 400-lecia we Wrocławiu który specjalizuje się w leczeniu tej choroby. 3 tygodnie temu zaczęła mieć problemy z oddychaniem, do tego dołączyły silne biegunki polekowe i odwodnienie. Pogotowie zabrało ją do szpitala, leżała 4 dni z maseczką tlenową. Niestety jej stan na tyle uległ pogorszeniu, że lekarze nie byli w stanie nic zrobić, żona zmarła we wrześniu. Toi był dla mnie wielki szok, nic wcześniej nie wskazywało na taki przebieg choroby, brała leki, badała się. Miałem nadzieję że razem spędzimy jesień życia. Niestety. Miała 48 lat...
 
Barbara, 28.09.2013 11.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie dowiedziałam się, że mam nadciśnienie płucne. Jestem tak wystraszona, że nie mogę spać. Porobiłam badania, spirometrii wynik ok, tomografia płuc z angio też dobrze. Więc dlaczego mam tą straszną chorobę, skoro płuca są w miarę zdrowe. Od 2 tyg. nie palę. Straszny ból odczuwam w klatce piersiowej, chyba to skutek rzucenia palenia, a muszę powiedzieć że paliłam 30 lat :-(. Powiedzcie mi proszę jak żyć z tak straszną chorobą??? Pozdrawiam serdecznie.
 
3 litery, 27.03.2013 00.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam nadcisnienie po operacjii rozedmy , jestem w szoku , co robic
 
GOSIA SZ, 25.04.2011 14.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Rok temu maiłam podobne objawy:dreszcze,przez 2 tygodnie, osłabienie, i w nocy suchy kaszel-duszność,kiedy trafiłam na pogotowie na 3 noc z rzędu-powiedzieli abym udała się do psychiatry.Choruje na nadciśnienie-od 10 lat-Byłam w szpitalu i stwierdzili ż przeszłam zatorowość płucną-od tego czasu jestem ciągle zmęczona,staram się wypoczywać -i od miesiąca kłuje mnie w prawej stronie serca-miałam 3 razy ekg-w normie,a ja się czuje coraz gorzej.Mam 39 lat,pozdrawiam
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie płuc - jakie są objawy zapalenia płuc? Zapalenie płuc - jakie są objawy zapalenia płuc?

Zapalenie płuc to poważna choroba układu oddechowego. Objawy zapalenia płuc to najczęściej ból...

więcej

31816

Jak wyglądają PŁUCA PALACZA? Na jakie choroby płuc są narażeni palący papierosy? Jak wyglądają PŁUCA PALACZA? Na jakie choroby płuc są narażeni palący papierosy?

Płuca palacza są czarne jak smoła. Wszystko przez regularne wdychanie tlenku węgla, nikotyny i...

więcej

9809

ZAPALENIE PŁUC U DZIECI - objawy. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka? ZAPALENIE PŁUC U DZIECI - objawy. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się...

więcej

17968

Astma - przyczyny i skuteczne leczenie Astma - przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa zbiera coraz większe żniwo, a liczba chorych stale rośnie. Wśród przyczyn astmy są...

więcej

19002

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Radzę konsultację ortodontyczną. Aby przedstawić pacjentowi plan leczenia należy wykonać wycisk zębów, zdjęcie foto zwarcia, zdjęcie boczne czaszki. Na podstawie tych badań i wywiadu z pacjentem...

Szansa na ciążę jest taka, jakby w ogóle nie była użyta prezerwatywa, to znaczy wynosi 20%.

Konflikt udowo-panewkowy (FAI) typu CAM (przejście między głową, a szyjką kości udowej jest niewystarczająco wklęsłe powodując ten konflikt) we wcześnie wykrytym stadium u osób nienadmiernie...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 02, 2015

Jeżeli z których dziewczyn jej stosowali To niech napiszę czy działają bo nie wiem czy jej kupić bo chciałam żucia kilka kilogramów :)

data

Kwiecień 01, 2015

W moim przypadku łaknienie znacznie zredukowało u mnie spożywanie dwa razy dziennie błonnika Witalnego. Rano przed śniadaniem piję go s sokiem owocowym i potem na długo mam spokój z głodem. A wieczorem błonnik witalny piję z jogurtem i wreszcie nie wstaje w nocy i nie podjadam. Wynika to...

data

Kwiecień 01, 2015

Zdecydowałam się kupić ten produkt. Stosuję go już blisko miesiąc i WIDZĘ EFEKTY!!! Jestem zachwycona. Szczerze mówiąc, nie do końca wierzyłam w te zapewnienia i pozytywne opinie. Tyle się słyszy, że suplementy nie działają, ale ja jestem żywym dowodem na to, że ten działa bardzo dobrze....

data

Kwiecień 01, 2015

Stosuję od 1.5 miesiąca jestem na diecie własnego pomysłu i w biodrach 6cm mniej hahahaha progres:)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.