Kamica układu moczowego: przyczyny, objawy, leczenie

5 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kamica układu moczowego najczęściej dotyka osoby między 30. a 50. rokiem życia i zwykle przysparza wiele cierpienia. Na szczęście kamienie można usunąć i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych. Początkom kamicy układu moczowego nie towarzyszą żadne objawy. Dopiero wtedy, gdy w nerkach lub przewodach moczowych zgromadzi się piasek, pojawia się ból przy oddawaniu moczu.

Kamica nerkowa to bolesna przypadłość. Kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, ból jest trudny do zniesienia, promieniuje w dół brzucha i krocza. To atak kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu – rozwija się zakażenie i wysoka gorączka. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka interwencja medyczna.

Kamica układu moczowego: przyczyny powstawania

Wśród przyczyn tworzenia się piasku i kamieni lekarze wymieniają przesycenie moczu substancjami i związkami chemicznymi. Jednak pierwotną przyczyną jest dieta bogata w białko zwierzęce, a także picie za małej ilości płynów. Ryzyko rozwoju choroby rośnie, gdy w drogach moczowych są (wrodzone lub nabyte) przeszkody, np. zrosty, które utrudniają odpływ moczu. Kamicy sprzyjają częste zakażenia dróg moczowych (ale i odwrotnie – kamica prowokuje zapalenia), a także niedobór magnezu we krwi.
Natomiast na to, jakiego rodzaju złogi powstają, wpływ ma m.in. pH moczu. Jeśli jest stale niskie, tworzą się złogi moczanowe i cystynowe, zaś przy stale wysokim – fosforanowe i szczawianowe.

Kamica układu moczowego: leczenie

Kamica nerkowa może być leczona farmakologicznie w 70 proc. przypadków. Operacje stosuje się rzadko, tylko wtedy, gdy kamienie są duże. Lekarze coraz częściej wybierają techniki nieinwazyjne.

  • Zabieg przezskórny, czyli PCNL, stosuje się, gdy kamień umiejscowił się w dolnym kielichu nerki i nie ma możliwości, by przez drogi moczowe wydostał się na zewnątrz. Wykonuje się go w szpitalu, w znieczuleniu. Lekarz pod kontrolą USG wprowadza do nerki specjalną długą igłę. Gdy dotknie ona kamienia, nasadza na nią kolejną igłę, nieco grubszą, a na nią jeszcze grubszą itd. Ta ostatnia ma średnicę palca wskazującego. Przez tę igłę lekarz może wyciągnąć z nerki mały kamień. Jeśli jest większy – trzeba go najpierw rozkruszyć falą dźwiękową, a następnie wyssać. Aby okruchy nie wpadły do moczowodu, zabezpiecza się go specjalnym balonikiem (korkiem). Po zabiegu trzeba zostać 3–5 dni w szpitalu. Zwykle wystarcza jeden zabieg, by pozbyć się kamieni. W niektórych przypadkach nakłuwa się nie nerkę, ale pęcherz moczowy i wyciąga z niego małe kamienie lub fragmenty rozbitego dużego kamienia.
Nie przegap

KAMICA MOCZANOWA - rodzaj kamicy nerkowej

Kamica moczanowa to jeden z czterech rodzajów kamicy nerkowej. Cierpi na nią 5–10 proc. chorych.

KAMICA SZCZAWIANOWA - rodzaj kamicy nerkowej

Zależnie od rodzaju związków, z których tworzą się złogi, wyróżnia się 4 rodzaje kamicy nerkowej. Kamica szczawianowa jest jedną z nich i jest ona najczęściej występującą kamicą układu moczowego. Dotyczy 70–80 proc. chorych na kamicę.

Jak powstaje kamień nerkowy?

Filtrując krew, nerki oddzielają z niej substancje szkodliwe i usuwają je z organizmu. Bywa jednak, że część osadów pozostaje na dnie dolnego kielicha nerek. Tworzy się wtedy płytka osadowa, która może się pokruszyć. Jeśli rozpadnie się na drobne kawałki, zostanie usunięta naturalną drogą. Jeżeli tak się nie stanie, okruch zostanie w nerce i będzie tzw. jądrem, wokół którego utworzy się kamień, stopniowo obrastający warstwami osadu.

  • Ureterorenoskopia, czyli URSL – tą metodą usuwa się małe kamienie (albo odłamki wcześniej rozkruszonych) z moczowodu lub pęcherza moczowego. URSL przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przez cewkę moczową do pęcherza lub moczowodu wprowadza mikronarzędzia, które pozwalają uchwycić kamień i wyciągnąć go na zewnątrz. Jeśli kamienia zablokowanego w moczowodzie nie da się wyciągnąć, czasem lekarz popycha go z powrotem do nerki i usuwa go po rozkruszeniu albo wykonując zabieg przezskórny. W szpitalu trzeba zostać 2–3 dni.
  • Litotrypsja, czyli ESWL – zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Polega na rozbiciu kamieni falą dźwiękową. To metoda przeznaczona głównie do usuwania kamieni umiejscowionych w górnym kielichu nerki. Przed zabiegiem trzeba zrobić USG, urografię, ogólne badania moczu i posiew oraz oznaczyć czynniki krzepnięcia. Przeciwwskazaniem do litotrypsji jest m.in. zwężenie cewki moczowej u mężczyzn na skutek przerostu prostaty, zaburzenia krzepliwości krwi, a także znaczna otyłość. Pacjent leży na specjalnym stole, a lekarz tak manewruje jego ciałem, by fala dźwiękowa wychodząca z głowicy aparatu była dokładnie nakierowana na kamień. Zabieg trwa ok. 40–50 minut. Nie zawsze wystarczy jeden, by rozkruszyć większy kamień, ale można go powtórzyć po kilku tygodniach. Wcześniej jednak (po 7–10 dniach) wykonuje się kontrolne zdjęcie jamy brzusznej, by sprawdzić, czy kamień rozkruszył się.

Kuracje źródlane w leczeniu kamicy układu moczowego

W Polsce nie brakuje źródeł wód leczniczych, które pomagają usuwać kamienie z nerek lub znacznie zmniejszają ich wielkość. Takie właściwości mają m.in. wody: „Józef” z Krynicy i z Wysowej, „Marysieńka” z Cieplic oraz w mniejszym stopniu „Anna” z Żegiestowa oraz „Kinga” z Krościenka. Wody te są nisko- lub średniozmineralizowane, wzmagają kurczliwość i perystaltykę mięśni gładkich dróg moczowych, co ułatwia wydalanie kamieni na zewnątrz. Minerały skoncentrowane w wodach leczniczych pobudzają enzymy regulujące gospodarkę wodną w organizmie. Powoduje to usuwanie z moczem złogów kwasu moczowego, szczawiowego i fosforowego, które są zalążkiem do tworzenia się kamieni w nerkach. Wody „Jan” i „Józef” aż czterokrotnie nasilają wydalanie budulca kamieni moczowych.
Kuracja wodą moczopędną jest zalecana przez urologów po usunięciu kamieni. Najlepiej rozpocząć ją nie wcześniej niż 6 tygodni od zabiegu. Woda wypłucze drobne złogi, zapobiegnie zakażeniu dróg moczowych i nawrotom kamicy. Dziennie powinno się pić przynajmniej 1,5 litra, np. wody „Jan”, przez co najmniej 2 tygodnie i przed posiłkami – jednorazowo do 0,5 litra.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: photos.com

Aktualizacja: 03.07.2014

Komentarze (1 - 5 z 5)
Paula, 05.08.2017 00.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam kamienie w układzie moczowym w Lipcu 2016. Mamy sierpien 2017. Wczoraj w nocy odczułam straszny ból w okolicy lędzwi, nerek . Jak sikam to mnie boli..... Boję sie,ze znowu sie zaczyna.. Czy mam iść do lekarza? Czy poczekać aż się faktycznie zacznie..... :(
 
MaRIA, 22.02.2017 08.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lesznie jest pani która leczy kuracja ziolowa wychodzą po 5 dniach kamienie wychodzą p.ratajczak
 
happy, 10.08.2015 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na pewno jest dobrym specjalistą, bardzo mi pomógł ale niestety przeprowadzka do innego miasta i muszę znaleźć kogoś innego. Byłem u niego kilka razy w InMedionie na Bielanach.
 
Piotr, 10.08.2015 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety nie znam ale pozwolę sobie zapytać co sądzisz o tym dr Zimnochu? Poszukuje dobrego lekarza właśnie w Wawie.
 
happy, 10.08.2015 10.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś mi może polecić naprawdę dobrego urologa w Krakowie? W Warszawie korzystałem z usługo dr Przemysława Zimnocha, a tu nie znam nikogo. Z góry dziękuję za pomoc i poradę.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

109

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

91

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

83

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

82

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.