DIALIZY gościnne/wakacyjne, czyli dializy poza miejscem zamieszkania

2014-07-03 8:11

Dializy gościnne/wakacyjne są rozwiązaniem dla osób, które są dializowane, a chcą pojechać na urlop. Chorzy mogą być bezpłatnie dializowani w wybranych stacjach dializ nie tylko w całej Polsce, lecz także w krajach Unii Europejskiej i innych miejscach na świecie. Sprawdź, jak skorzystać z dializy poza miejscem zamieszkania.

DIALIZY gościnne/wakacyjne, czyli dializy poza miejscem zamieszkania
Autor: thinkstockphotos.com

Dializa gościnna/wakacyjna jest przeznaczona dla chorych, którzy planują okresowy pobyt poza miejscem zamieszkania i leczenia. Dializę gościnną można uzyskać bezpłatnie w dowolnej innej lokalnej stacji dializ w Polsce, a nawet w wybranych stacjach dializ w UE i na całym świcie. W Polsce tego typu usługi są świadczone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (stacja musi mieć podpisany kontrakt z NFZ), w UE w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dializa gościnna/wakacyjna - jak skorzystać?

1. Najpierw należy udać się po zgodę na wyjazd do lekarza prowadzącego. Powinien on przygotować informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i sposobu jego leczenia.

SPRAWDŹ>> Dializa gościnna - co powinna zawierać prawidłowo przygotowana dokumentacja medyczna?

2. Co najmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem należy skontaktować się z wybraną stacją telefonicznie lub e-mailem i zarezerwować sobie miejsce, a także omówić szczegóły leczenia oraz ustalić terminy zabiegów.

Pacjent wyjeżdżający za granicę powinien zgłosić się do Wojewódzkiego Oddziału NFZ, aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i niezbędne dokumenty, które są potrzebne w zagranicznej stacji dializ. Następnie powinien skontaktować się z zagraniczną stacją dializ (również telefonicznie lub e-mailem), by ustalić wszystkie szczegóły.

3. Dokumentację medyczną należy przed wyjazdem przesłać do wybranej stacji dializ, a kopię zabrać ze sobą. Osobom, którym zależy na transporcie z miejsca wakacyjnego pobytu do gościnnej stacji dializ, powinny tuż przed wyjazdem podać jeszcze swój tymczasowy urlopowy adres. Transport na dializę i z powrotem powinien być zapewniony przez stację (jest on w ramach ubezpieczenia zdrowotnego).

Jeśli chory wybiera się za granicę, musi zadbać o przetłumaczenie dokumentacji medycznej na język, którym posługuje się personel docelowej stacji dializ.

4. Co najmniej tydzień przed planowanym przyjazdem, pacjent powinien telefonicznie lub e-mailem potwierdzić swoją obecność.

Dializa gościnna/wakacyjna - gdzie szukać stacji w Polsce i za granicą?

Dokładne wykazy polskich placówek, które przyjmą pacjentów na dializy gościnne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, można znaleźć na stronie internetowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych – OSOD. W nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych tego typu placówek nie brakuje. Na przykład w województwie pomorskim jest ich 15, a w zachodniopomorskim 11. Również pacjenci, którzy wybierają się na urlop w góry, nie muszą się martwić o swoje zdrowie. Na przykład w województwie małopolskim jest 21 stacji dializ, a w podkarpackim 14.

Z kolei wykaz stacji dializ na całym świecie wraz z informacją, czy uznają one np. europejskie ubezpieczenie zdrowotne (np. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ), można znaleźć na stronie www.globaldialysis.com.

WARTO WIEDZIEĆ>> Czym należy się kierować przy wyborze stacji dializ?