Nadmiar CHOLESTEROLU prowadzi do miażdżycy

Konsultant: dr nauk med. Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, kardiolog
30 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Cholesterol jest potrzebny każdej komórce. Jedynie jego nadmiar szkodzi, ponieważ złogi cholesterolowe odkładają się w ścianach tętnic i powodują miażdżycę naczyń krwionośnych. A więc staraj się utrzymywać poziom cholesterolu w normie i w codziennej diecie uwzględniaj produkty żywnościowe, które go obniżają, np. czosnek i oliwę.

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi stwierdza się czasem  nawet u dzieci. Czym ów nadmiar może grozić? W późniejszym wieku prowadzi przede wszystkim do rozwoju miażdżycy.

Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi

Cholesterol to związek tłuszczowy, który swoim wyglądem przypomina miękki wosk. Nasz organizm sam produkuje go od 1 do 2 g na dobę. Odbywa się to przede wszystkim w wątrobie, skąd - wraz z krwią - cholesterol dociera do wszystkich komórek organizmu. Potrzebny jest on nam m.in. do budowy wszystkich błon komórkowych, do dobrego trawienia, do produkcji hormonów (głównie płciowych) oraz do produkcji i przyswajania witaminy D (niezwykle ważnej zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko rozwija się i rośnie). Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Dlatego, żeby mógł się przemieszczać wraz z nią, musi połączyć się ze specjalnymi białkami transportującymi. Cząsteczki, które w taki sposób powstają, są fachowo nazywane lipoproteinami (tłuszcze to lipidy, a białka - proteiny). Ich rdzeń stanowi cholesterol i tzw. trójglicerydy (tłuszcze), a otoczkę tworzą właśnie białka. Lipoproteiny różnią się między sobą gęstością, czyli stosunkiem tłuszczu do białka w każdej cząsteczce. Te o małej gęstości - zawierające więcej tłuszczu - oznaczono symbolem LDL (z ang. low density lipoproteins), natomiast te o dużej gęstości - z większą ilością białka - oznaczono symbolem HDL (z ang. high density lipoproteins). Zadaniem cząsteczek LDL jest dostarczenie cholesterolu do komórek, które pobierają go tylko tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają z komórek cząsteczki HDL i transportują ją z powrotem do wątroby. Tutaj część jest wykorzystywana m.in. do produkcji kwasu żółciowego, a resztę - jeśli nie jest zbyt duża - organizm rozkłada i wydala. HDL wykonuje więc dobrą robotę, dlatego popularnie nazywa się go „dobrym" cholesterolem. Z kolei LDL dostarcza do komórek czasem tak dużo cholesterolu, że jego część odkłada się w postaci blaszki miażdżycowej w ścianach tętnic i dlatego popularnie mówi się o nim „zły" cholesterol.

Ważne

Ważne

Jak pokazują najnowsze badania, utlenianie się cząsteczek „złego" cholesterolu sprawia, że przenika on łatwiej do ścian naczyń krwionośnych, co sprzyja tworzeniu się zmian miażdżycowych. Po to, żeby zmniejszyć utlenianie się LDL, trzeba sięgać po tzw. antyoksydanty. Należą do nich witaminy E, C i prowitamina A (beta-karoten), których nie może zabraknąć w naszej diecie. Na poziom cholesterolu we krwi wpływają też witaminy z grupy B i chrom.   

Wysoki poziom cholesterolu grozi miażdżycą

Podwyższony poziom cholesterolu sprzyja rozwojowi miażdżycy. Chodzi tu zwłaszcza o LDL. Wewnętrzna warstwa tętnic powinna być gładka i elastyczna, co pozwala na kurczenie się i rozszerzanie naczyń. Tzw. złogi cholesterolowe (inaczej blaszka miażdżycowa) odkładają się w ścianach tętnic, a więc zwężają je i usztywniają. Owo odkładanie się substancji tłuszczowych jest nazywane miażdżycą. Choć złogi  mogą się pojawić w każdej tętnicy, najczęściej powstają w wieńcowych oraz szyjnych, które zaopatrują mózg w krew. Zatkanie się światła tętnicy i powstanie skrzepów to najczęstsza przyczyna zawałów mięśnia sercowego i udarów mózgu.
Nie ma jednej, wspólnej dla wszystkich ludzi normy poziomu cholesterolu. Jego stężenie zależy bowiem od wielu czynników, m.in. od tego, ile człowiek ma lat, czy jest ogólnie zdrowy, czy też cierpi np. na cukrzycę, nadciśnienie, czy pali papierosy, czy prowadzi aktywny tryb  życia. W krajach europejskich przyjęto, że u dorosłego człowieka stężenie cholesterolu całkowitego we krwi nie powinno być wyższe niż 200 mg/dl (np. w USA - 220 mg/dl). Pamiętaj, że poziom powyżej 260 mg/dl aż czterokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca. W wynikach badań krwi, które robimy co jakiś czas, określa się zwykle ogólne stężenie cholesterolu. Jeśli osiąga ono poziom 200 mg/dl lub jeśli jest to nasze pierwsze badanie w życiu, trzeba wykonać dodatkowe analizy z rozbiciem na tzw. frakcje (odmiany) LDL oraz HDL i określić stężenie trójglicerydów. Okazuje się bowiem, że człowiek, który ma 200 mg/dl ogólnego cholesterolu, ale tylko 40 mg/dl „dobrego", jest bardziej zagrożony miażdżycą niż ten, u którego łączne stężenie osiąga np. 230 mg/dl, ale w tym jest 75 mg/dl „dobrego" cholesterolu. Wśród nas żyją wyjątkowi szczęściarze, czyli ludzie z wysokim stężeniem HDL we krwi - ponad 70 mg/dl.  Jeśli ogólny poziom cholesterolu i jego „złej" frakcji jest u nich w normie, określa się to jako tzw. zespół długowieczności. Przeciętny czas życia wydłuża się wówczas u mężczyzn średnio o 5 lat, natomiast u kobiet o 7 lat. Kobiety przeciętnie żyją o 6 - 10 lat dłużej niż mężczyźni m.in. dlatego, że dzięki estrogenom produkowanym przez jajniki mają nieco wyższy poziom HDL (niestety, kończy się to wraz z menopauzą).
Są wśród nas również osoby, które mają skłonności do nadmiaru cząsteczek LDL. Mogą to być predyspozycje rodzinne. Genetycznie uwarunkowane zaburzenia usuwania cholesterolu LDL z surowicy krwi noszą nazwę hipercholesterolemii rodzinnej. Ogólny poziom cholesterolu może wtedy wynosić 400, a nawet 600 mg/dl! Na szczęście są to przypadki rzadkie. Z taką genetyczną skazą rodzi się 1 dziecko na 500. U takich dzieci stosuje się zabieg zwany LDL-aferezą, polegający na oczyszczeniu krwi z nadmiaru cholesterolu. U niektórych osób zwiększone stężenie cholesterolu LDL może być spowodowane chorobą, np. niedoczynnością tarczycy lub przewlekłą niewydolnością nerek. Ilość cholesterolu całkowitego we krwi podnosi się także podczas długotrwałego stresu. Jednak najczęstszą przyczyną prowadzącą do zwiększenia stężenia cholesterolu we krwi jest spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, zawierających tzw. nasycone kwasy tłuszczowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 30)
jk, 05.07.2017 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brawo dla tych, którym się chce coś dowiedzieć. Tak właśnie jest jak piszesz. Cały bzdet o wysokim cholesterolu to nakręcanie przemysłu farmaceutycznego.
 
jk, 05.07.2017 17.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
1 jajko na tydzień? że niby jajka powodują wysoki cholesterol? kompletna bzdura spowodowana głupotą albo lobbingiem.
 
Tomek, 25.02.2017 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A za miażdżycę w największym, olbrzymim stopniu odpowiedzialny jest przedłużający się stan zapalny organizmu. I tylko wówczas cholesterol może uszkadzać ściany naczyń ale uwaga tylko w 1%:) Więc to nie cholesterol jest przyczyną zawałów, udarów. Ale tak to już jest , zamiast znaleźć przyczynę to leczy się objawy.
 
as, 18.11.2016 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Głupoty piszecie 200 norma kiedys ustalona przez 2 wariatów nie majacych nic wspólnego z nauką i badaniami w Stanach norma to 220 -240 zdrowa niski to do 200 jest
 
Jarek T, 14.10.2016 09.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do szkoły matoły ! Piszecie, że blaszka miażdżycowa powoduje stwardnienie tętnic, a ja się pytam jakim cudem, skoro cholesterol jest bardzo miękki ! Blaszkę miażdżycową trudno rozbić młotkiem, więc może jest tam coś innego niż tylko cholesterol ? Zagrożeniem nie jest wysoki poziom cholesterolu a homocysteiny, która uszkadza naczynia krwionośne.
 
Doc..., 02.04.2016 01.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kompletne bzdedty jakiś kretn napisał! Ciekawe ile dostał w kieszeń aby takie idyjotyzmy wypisywać!!!!!!!!!!!!!! Ja jem czasami i 35 jajek tygodniowo i jestem zdrowy! To jest lobby aby sieć bzdety aby u nas było więcej chorych i umierających ludzi!
 
Mir, 15.10.2015 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Największa bzdura jaką czytałam - 1 jajko na tydzień........
 
Olry, 07.07.2015 22.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój cholesterol wacha sie od 30 lat w granicach 230-240. Jako technolog żywności robię rożne eksperymenty na sobie w celu obalenia mitów , np wieczorem przed badaniem cholesterolu zjadam 4 jajka smarowane masłem i wynik dalej jest 230-240. Spożywam też 15 g witaminy C na dobę ( nie z apteki bo bym zbankrutował tylko kupuję w branży spożywczej 25 kg worek ) jest to dobra terapia tylko dla tych co maja zdrowe nerki. Mity o cholesterolu opisał niemiecki kardiochirurg dr Walter Hartenbach w swojej książce
 
Trevisan, 26.03.2015 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się w 100% z "uthero". Dodam jeszcze, iż w 1994roku niemieccy uczeni przebadali blaszkę miażdżycową pobraną od osób, które zmarły podczas "leczenia" miażdżycy. Ustalono, że w blaszkach tych wykryto tłuszcze pochodzenia ROŚLINNEGO i ani jednego mg tłuszczów zwierzęcych. Społeczność lekarska przemilczała to, pomimo upublicznienia wyników w periodyku medycznym The LANCET. Przemysł farmaceutyczny tylko zatarł ręce, bo produkują STATYNY, które m.in. osłabiają pracę mięśni ( w tym również mięśnia sercowego) i powodują jeszcze inne poważne skutki uboczne.
 
uthero, 04.03.2015 21.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholesterol nigdy nie był, nie jest i nie będzie przyczyną miażdżycy. Jego podwyższony stan jest jedynie markerem stanów zapalnych i stanów uszkodzenia tkanek (u osoby poparzonej cholesterol skacze powyżej 1000. Wasz brak wiedzy jest wprost przerażający.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

262

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

207

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

201

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

194

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.