ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS): jak dbać o skórę

Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog, kierownik Poradni Przyszpitalnej Szpitala Dermatologicznego im. św. Łazarze w Warszawie
86 komentarze
Autor: Kamila Karwowska

Na atopię cierpi coraz więcej ludzi, głównie w dużych miastach. Skóra swędzi, jest bardzo wysuszona i pojawiają się na niej zmiany. Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest uciążliwe, ale z tą chorobą można normalnie żyć. Trzeba tylko odpowiednio dbać o skórę.

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, świerzbiączką lub wypryskiem, objawia się silnym swędzeniem i dużym wysuszeniem skóry. Na powierzchni wyskakują czerwone grudki, które później łączą się ze sobą. Po każdym drapaniu powstają wyraźne pręgi, tzw. przeczosy. Jeśli zostaną zakażone bakteriami, podchodzą ropą. Skóra staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia.
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) pojawiają się zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. Widać je głównie na twarzy i podbródku, rzadziej na klatce piersiowej, rękach i nogach. U starszych dzieci zmiany przemieszczają się na zgięcia łokciowe, miejsca pod kolanami, nadgarstki, kark i szyję. Z kolei u nastolatków wysypka lokalizuje się też na klatce piersiowej, grzbietach rąk oraz wokół oczu i ust. Z wiekiem choroba stopniowo się wycisza.
Pogorszenie stanu skóry chorego na atopowe zapalenie skóry ma zwykle miejsce wiosną i jesienią. Latem atopicy czują się lepiej.


Nie przegap

Atopowe zapalenie skóry: winne geny, alergeny i nadmierna higiena

Przyczyny AZS są bardzo złożone i na razie nie w pełni poznane. Lekarze wymieniają jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu choroby. Przede wszystkim są to czynniki genetyczne. Dziedziczy się jednak nie atopowe zapalenie skóry, lecz skłonność do atopii, czyli alergii uwarunkowanych genetycznie - należy do nich także astma oskrzelowa i katar sienny. Jeśli tego typu schorzenia występują u jednego z rodziców, ryzyko pojawienia się AZS u dziecka wynosi 25-30 procent. Jeżeli oboje rodzice mają którąś z chorób atopowych, ryzyko to wzrasta do 60 procent. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na AZS są pewne wrodzone cechy skóry, m.in. suchość, wrażliwość na kosmetyki, pot i wysoką temperaturę.
Choroba ujawnia się pod wpływem różnych czynników środowiskowych, np. działania alergenów wziewnych i pokarmowych. Do tych pierwszych zaliczają się najczęściej roztocze kurzu domowego i pyłki traw, do drugich jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja i pszenica. Dolegliwości nasila zanieczyszczone powietrze, długie przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy oraz żywność przetworzona przemysłowo.
Wbrew pozorom chorobę może również sprowokować nadmierna higiena. Częste mycie powoduje bowiem znaczne osłabienie płaszcza lipidowego pokrywającego skórę i w efekcie nadmierne wysuszenie.
Warto wiedzieć, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, nie musimy się więc obawiać nawet bardzo bliskiego obcowania z chorym domownikiem.

Ważne

Ważne

Zmiany w budowie skóry u chorych na AZS są najlepiej widoczne w naskórku. Jego poszczególne warstwy nie przylegają do siebie dokładnie, dzięki czemu alergeny mogą się łatwo między nie dostać i spowodować nasilenie choroby. Skóra ma poszerzone pory, jakbyśmy oglądali ją przez szkło powiększające, i wygląda na kilkanaście lat starszą.
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych wieku dziecięcego. Cierpi na nie 15-20 proc. maluchów do siódmego roku życia. AZS występuje częściej w rodzinach małodzietnych, dobrze sytuowanych, pochodzących ze środowiska miejskiego, co sugeruje, że zanieczyszczenie środowiska, małe narażenie na infekcje i brak kontaktu z alergenami we wczesnym dzieciństwie stanowią sprzyjające warunki do wystąpienia choroby.

Leczenie atopowego zapalenia skóry: maści przeciwzapalne

Jeszcze nie tak dawno dermatolog przepisywał maści ze sterydami. Powodowały one jednak poważne skutki uboczne - skóra robiła się po nich cienka, blada i wrażliwa. Dlatego ostatnio preparaty sterydowe zastępuje się specjalnymi maściami przeciwzapalnymi (inhibitorami kalcyneuryny), które mają takie samo działanie jak sterydy, ale nie szkodzą skórze.
Aby zmniejszyć swędzenie, choremu podaje się też środki przeciwhistaminowe. Czasem pomaga przebywanie na słońcu i naświetlanie promieniami UV. Jeśli stan chorego jest ciężki, lekarz przepisuje mu doustne sterydy, a gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub wirusowego - antybiotyki.
Prócz leczenia farmakologicznego niezwykle ważna jest pomoc psychologa - ciągłe swędzenie i zmiany na skórze źle wpływają na psychikę, a stres i brak akceptacji siebie jeszcze potęgują objawy choroby.

Atopowe zapalenie skóry: jak uniknąć infekcji skóry

Aby nie pojawiały się nowe krostki, trzeba wyeliminować ze środowiska chorego szkodliwe czynniki. Warto zrezygnować z grubych zasłon i dywanów, bo są siedliskiem roztoczy. Z tego samego powodu trzeba często sprzątać mieszkanie, najlepiej pod nieobecność chorego. Higiena jest też ważna z innego powodu - w czystym domu istnieje mniejsze ryzyko infekcji skóry. Trzeba pamiętać również o wietrzeniu pomieszczeń, bo wysoka temperatura i pot działają drażniąco. Ponadto atopicy powinni zrezygnować z trzymania w domu zwierząt. Ich sierść powoduje alergię, a złuszczający się naskórek jest pożywką dla roztoczy. Osoby z AZS muszą unikać silnych detergentów, ich ubrania i bieliznę trzeba prać w płatkach mydlanych lub proszkach dla alergików i dwukrotnie płukać. Powinny też zrezygnować z noszenia odzieży z wełny.  Poza tym na szczególną uwagę zasługuje dieta. Nie u wszystkich chorych te same potrawy powodują nasilenie objawów, trzeba więc uważnie obserwować reakcje skóry na różne produkty.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Cierpiącym na atopowe zapalenie skóry bardzo służą wszelkie zmiany miejsca pobytu, zwłaszcza wyjazdy nad morze. W przypadku miejscowości nadmorskich to kwestia większej wilgotności powietrza. Ale poprawa stanu skóry wynikająca z jakiejkolwiek zmiany klimatu wiąże się z czymś innym. Każdy wyjazd to oderwanie się od codzienności i okazja do psychicznego odpoczynku, co ma bardzo duże znaczenie u chorych z AZS.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 14.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 86)
ggg, 04.12.2014 07.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam to na twarzy zazwyczaj wyskakuje po zjedzeniu czekolady (uczulenie na kakao, a to sie łączy)
 
majusia, 09.10.2014 10.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na AZS można zachorować w każdym wieku, moja mama miała 45 lat jak jej to zdiagnozowano. Wcześniej nic jej się nie działo, w dzieciństwie też nie. Także nie był to nawrót choroby. Dostawała różne leki, raz było lepiej raz gorzej. Teraz stosuje Dermaveel - krem na AZS bez recepty i jest dużo lepiej, nie swędzi ją skóra, nie ma zaczerwienienia i nie ma suchych placków.
 
18-latka, 05.10.2014 08.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej na AZS chorują dzieci tak? to co mi może dolegać jak objawy mam okropne, ropno-krwiste zywe rany leczę się od stycznia lekarze nie wiedza co mi jest a to gówno się klei do spodni i strasznie swędzi glownie w nocy, co mi może być jak to leczyc ?
 
Mariuszek, 12.08.2014 22.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich ! Też mam problem z AZS . I chciałbym prosić kogoś o jakąs skuteczną maść bez recepty . Prosiłbym o to z całego serca . Powodzenia dla chorych na AZS .
 
Wiola, 27.03.2014 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najgorsze są zmiany na twarzy. bo najbardziej bolą i najtrudniej wyleczyć. Moja córka ma AZS i niestety nie ma na to cholerstwo cudownego leku. Sterydy są skuteczne ale przez chwilę, później pogarszają tylko stan skóry. Ja w ogóle odrzuciłam całą chemię, zarówno z leków jak i ze środków czystości, które też uczulają. W azs trzeba się skupić przede wszystkim na zapobieganiu objawom czyli na dogłębnym nawilżaniu skóry. Czasami warto też stosować olejki.
 
maja, 02.01.2014 00.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest takie brzydkie, najbardziej nie lubię tych łat schodzących mi z rąk i palców :< mnie bardzo pomógł krem z mocznikiem na ręce.
 
Zuzia , 15.11.2013 18.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat i też mam taki problem: prawie na całym ciele i na głowie mam plamy, muszę używać dobrych szamponów do włosów, balsamów i olejków do mycia, wiem że trzeba natłuszczać skórę. AZS bardzo mnie męczy, wiem że muszę przestrzegać diety - nie mogę jeść słodyczy bo mają chemię. Robię wszystko co w mojej mocy, by to zeszło, używam też maści ze sterydami, robię wszystko by to AZS znikło, ale nie wiem czy da się w ogóle wyleczyć tą chorobę, czy te plamki na ciele znikną?
 
Agata, 09.11.2013 21.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez mam ten sam problem moje ręce to jedna wielka rana sprobuje poprosic mojego lekarza o tą maść moze mi tez pomoze
 
Justyna, 10.10.2013 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przez 1,5 roku miałam chore ręce aż do nadgarstków. Skóra dłoni pokryta była pokryta bąbelkami wypełnionymi płynem surowiczym, bardzo mocno mnie to swędziało, a ja to rozdrapywałam, a pożniej swędziało mnie to jeszcze bardziej i schodziła skóra płatami. Chodziłam do wielu lekarzy i nikt nie był w stanie mi pomóc. Wszyscy dermatolodzy kazali mi stosowac maści sterydowe Advantan, Novate Clobderm, a ja po dłuzszym czasie stosowania borniłam sie przed ich stosowaniem bo po kilku dniach od odstawienia tych sterydów moje ręce znowu zaczeły sie robić takie same jak przed zastosowaniem sterydu. Az po 1,5 roku położyłam sie do szpitala, gdzie znowu przespiano mi smarowanie sie Advantem, ale ja powiedziałam, ze nie po to przyszłam do szpiatal zeby smarowac sie streydem, poniewaz to samo mogę osiągnąc w domu, wiec pni dr przepisała mi prodermine (to jest taka maść p/zapalna na bazie smoły węglowej robiona w aptekach, oczywiście maść ta nie jest sterydem). Nie wiem co sie stało, ale to chyba był jakiś cud (nie wiem czy ta prodermina mi pomogła, nie mam pojęcia) ale moje ręce stopniowo zaczeły coraz lepiej wyglądac. Podstawowa sprawą jest ciągle nawilżanie rąk, bo bez tego nie da sie wyleczyć rąk. Ja polecam Mediderm - to jest naprawde bardzo dobry krem, ktorym smaruje sobie łapki kilka razy dziennie, a na noc polecam jakas maść cholesterolową z vit. A robioną w aptece. Natomiast do mycia rąk stosowałam płyn czy to emulsja też z firmy Mediderm (gdyż powoduje ona ze łapki są nawilżone). Dermatolodzy polecaja pacjentom Dexeryl - ale moim zdaniem ten krem nie jest dobry dla osób, ktore maja problemy skorne poniewaz krem ten zawiera parabeny, co nie ma dobrego wpływu. W okresie kiedy miałam chore rece, to przez jakis czas w domu nie zmywałam naczyń, nie robiłam jedzenia, starałam się jak najmniej moczyć ręce, a tylko i wyłączenie natłuszczałam, to był jakiś obłęd. A stosowanie sterydów tylko pogłębia chore, bo sterydy mają to do siebie że nokautują skóre, nie dają jej możliwości wyzdrowienia. Ja sie wyleczyłam dzięki natłuszczaniu. Jak miałam przez 1.5 roku chorę rece to juz nie wierzyłam w to ze kiedykolwiek się wyleczę, ale walczyłam i udało mi sie to. Także zyczę wytrwałości w leczeniu i wiary w siebie.
 
eva, 15.08.2013 04.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobieto, chusteczki dla dzieci to najgorszy syf, jaki może być, zapomnij o nich na stałe. Ludzie, zapomnieliście o ziołach, o naturze, krem z nutrogeny - sprawdź skład, tam jest tyle chemii, że aż strach mówić, wazelina odpada, próbować: olej kokosowy, słonecznikowy, z orzecha włoskiego oczywiście organic, i wyrzućcie trochę chemii z jadłospisu, a na pewno będzie lżej, obiecuję ,od chemii jedynie można dostać wysypki ,a nie pozbyć się jej.
 
następne »
strona 1 z 9
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski? MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski?

Modzele to odciski, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj nie powodują większego...

więcej

34301

Grzybica stóp: rodzaje i objawy Grzybica stóp: rodzaje i objawy

Grzybica międzypalcowa nazywana jest "stopą atlety", bo dotyka najczęściej sportowców. Inne...

więcej

31862

GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

49271

Liszajec zakaźny: przyczyny i objawy, leczenie Liszajec zakaźny: przyczyny i objawy, leczenie

Liszajec zakaźny - jest to bardzo zakaźna choroba skóry, której charakterystycznym objawem jest...

więcej

27753

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Grupy wsparcia
data

Marzec 05, 2015

Tak znam. To MŻ- mniej żryj

data

Marzec 05, 2015

Ja tam nie ufam takim suplementom diety... zbyt dużo słyszy się o dziwnych przypadkach w mediach.

data

Marzec 05, 2015

Dokladnie jak mowia poprzednicy. Wiecej warzyw wprowadz do diety. Staraj sie ograniczyc weglowodany z chleba i zieminiaków, a jesli juz sie na nie decydujesz to na zasadzie- na sniadanie chleb pelnoziarnisty (polecam orkiszowy) to wtedy na obiad juz nie zieminaki. Poza tym jesli ryz to...

data

Marzec 05, 2015

Próbowaliście kiedyś? Ja odkryłam niedawno i rewelacja. Waga leci w dół dużo szybciej. W smaku nie jest rewelacyjny ale da się go wypić. Wystarczy 1 łyżka rozpuszczona w wodzie i wypita codziennie rano na czczo. Polecam http://hh-life.pl/produkt/mlody-jeczmien-ekogram-250g/

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.