KROPLE DO OCZU - jak działają i jak je stosować

maska dr n. med. Piotr Fryczkowski, okulista, Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie
Konsultant: dr n. med. Piotr Fryczkowski, okulista, Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie
2 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

W leczeniu chorób oczu najczęściej stosuje się krople do oczu. Zakrapla się je najczęściej do worka spojówkowego, delikatnie odciągając dolną powiekę. Niektóre z kropli nawilżają lub tylko rozjaśniają zmęczone oczy, inne łagodzą podrażnienia, leczą stany zapalne i poważne schorzenia okulistyczne.

Krople do oczu różnią się od siebie składem, który zależy od ich przeznaczenia. O doborze kropli do oczu – nawet tak bezpiecznych jak popularne sztuczne łzy, które można kupić bez recepty – najlepiej porozmawiać z okulistą. Nieodpowiedni preparat nie tylko nie zadziała, ale może jeszcze spowodować niekorzystne zmiany w gałce ocznej. Warto więc wiedzieć nieco więcej o tych lekach – zwłaszcza jeśli często się je stosuje.

Jak stosować krople do oczu?

Gdy konieczne jest stałe stosowanie kropli do oczu, należy wypracować sobie schemat ich podawania. Jeżeli lekarz zdecyduje, że trzeba je aplikować 3 razy dziennie, nie ma potrzeby zakraplania ich dokładnie co 8 godzin. Przyjmowanie kropli najlepiej dostosować do rytmu dnia. Precyzyjnego w czasie stosowania tych preparatów wymaga się tylko od pacjentów cierpiących na bardzo poważne choroby oczu. W innych sytuacjach czas zakraplania leku nie ma znaczenia dla przebiegu terapii.

Krople można przyjmować na leżąco, siedząc lub stojąc. Osoby, które nie znoszą tego zabiegu, mogą nanosić preparat na zamknięte powieki (lepiej w pozycji leżącej). Porcję leku umieszcza się wtedy w zagłębieniu przy nosie – po otwarciu oczu lek wpłynie do oka. Jeżeli samodzielnie aplikuje się sobie krople, należy odchylić dolną powiekę, zapuścić preparat, a następnie ucisnąć palcem kącik oka tuż przy nosie – wtedy blokuje się odpływanie łez i krople, zamiast spływać do nosa, dłużej pozostają na gałce ocznej, co wpływa na lepsze ich wchłanianie. Dobrze jest jeszcze pomrugać przez chwilę, żeby lek rozprowadził się na powierzchni oka.

Dawkowanie kropli do oczu

Worek spojówkowy, który ma ograniczoną pojemność, może zatrzymać nie więcej niż 30 µl (mikrolitrów) płynu. Jedna kropla leku okulistycznego to zazwyczaj 40–70 µl – jej wielkość zależy od rodzaju zakraplacza. Większa ilość leku wycieknie na zewnątrz albo drogami łzowymi przedostanie się do nosa lub przewodu pokarmowego. W przypadku sztucznych łez nie ma to większego znaczenia dla zdrowia. Gdy jednak aplikuje się leki o silnym działaniu na układ współczulny (np. adrenalina, beta-blokery, atropina), mogą wystąpić niepożądane objawy uboczne. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących na astmę oskrzelową czy nadciśnienie.

Ważne

Ważne

Krople do oczu bez konserwantów

Alergicy oraz ci, którzy z powodu poważnego schorzenia, np. jaskry, muszą przez wiele lat stosować leki w postaci kropli, powinni wybierać preparaty pozbawione konserwantów. Oczy tych osób są bowiem nadwrażliwe i łatwiej niż u innych ulegają podrażnieniom, więc chodzi o to, by zminimalizować ryzyko działań niepożądanych leku.

Krople do oczu - sztuczne łzy

To jedyne preparaty, które można stosować bez ograniczeń. Ich zadaniem jest nawilżanie oczu. Skład łez i ich ilość są u każdego inne. Nawilżanie oka, czyli naturalne wydzielanie łez, zależy od pory dnia, emocji, pogody itd. A zatem jeżeli coś w oku "przeszkadza", jeśli odczuwasz dyskomfort przy mruganiu czy poruszaniu okiem – warto zaaplikować sztuczne łzy. Ich głównym składnikiem jest półpłynny żel, oparty na metylocelulozie lub kwasie hialuronowym. Naturalne łzy mają 3 warstwy, na które składają się lipidy, woda i mucyna. Lipidy, czyli tłuszcze, znajdują się na zewnątrz i chronią oko przed wysychaniem. W środku jest woda, a najbliżej oka warstwa substancji mucynowej, która zapewnia utrzymywanie się łez na oku. Sztuczne łzy doskonale imitują budowę i działanie łez naturalnych.

Krople do zmęczonych oczu

To rodzaj preparatów, które zwężają naczynia krwionośne i w ten sposób likwidują zaczerwienienia oczu. Niestety, częste stosowanie tego rodzaju kropli przynosi wiele szkód – zwężone naczynia nie przepuszczają potrzebnej oku porcji krwi, więc gałka oczna jest coraz gorzej odżywiona. Skutkiem nadużywania takich „rozjaśniaczy” mogą być różne schorzenia, które z reguły trudno się leczy. Dlatego w razie potrzeby lepiej wspomagać się sztucznymi łzami. Jednak najważniejsze jest zapobieganie zmęczeniu oczu, czyli umiejętne dbanie o higienę pracy – zachowywanie właściwej odległości od monitora, robienie krótkich przerw pozwalających oczom odpocząć, nawilżanie powietrza w pokoju.

Czasem krople do oczu uczulają

Każde krople do oczu mogą uczulać. Najczęściej reakcję alergiczną wywołuje substancja konserwująca. Ale przyczyną może być także substancja aktywna, czyli ta, która leczy. Jeżeli po zastosowaniu kropli do oczu wystąpi odczyn alergiczny, trzeba zapamiętać ich nazwę i w przyszłości nigdy ich nie stosować. To bardzo ważne, ponieważ każda następna reakcja uczuleniowa będzie silniejsza od poprzedniej – może wystąpić bardzo mocny obrzęk powiek, łzawienie, światłowstręt, bolesność. Gdy dojdzie do takiej nasilonej reakcji alergicznej, konieczne jest odstawienie szkodliwego preparatu, a niekiedy także podanie ogólnych leków odczulających.

Krople do oczu z antybiotykiem

W tej grupie kropli do oczu znajdują się głównie sulfonamidy i antybiotyki. Przy ich stosowaniu obowiązują te same rygorystyczne zasady co przy lekach przeciwbakteryjnych stosowanych doustnie – nie wolno przerywać kuracji natychmiast po uzyskaniu poprawy. Zwykle przy kuracji antybiotykami lub sulfonamidami na początku leczenia krople podaje się w dawce uderzeniowej (nawet co godzinę), a następnie nie rzadziej niż co 4 godziny, aby nie wytwarzały się szczepy oporne na zastosowane leczenie. Gdy konieczne jest jednoczesne stosowanie kilku leków okulistycznych, należy zwrócić uwagę, czy między składnikami (substancjami czynnymi leku) nie zachodzą interakcje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 30.06.2015

Komentarze (1 - 2 z 2)
erena, 23.11.2015 15.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja najczęściej używam kropli nawilżających, bo często mam suche i zmęczone oczy. Zdarzają się też różne podrażnienia przez to
 
Bogusław , 08.09.2015 10.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz pomylił sie i zamiast xalacon zapisał xalatan. Czy mogę teraz stosować xalatan?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

294

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

98

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

93

Gradówka - guzek na powiece Gradówka - guzek na powiece

Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej...

więcej

73

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.