Nerwiakowłókniak – GUZ o charakterze nowotworu łagodnego

2013-11-08 6:48

Nerwiakowłókniak to guz lub guzek o charakterze nowotworu łagodnego, występujący w przebiegu nerwiakowłókniakowatości zarówno I jak i II typu. Zwykle mnogi, powstaje z osłonek nerwów skóry całego ciała, a także unerwiających narządy wewnętrzne i z nerwów czaszkowych. Może ulec zezłośliwieniu. Jakie są rodzaje tych guzów? Jakie objawy daje nerwiakowłókniak?

Nerwiakowłókniak – GUZ o charakterze nowotworu łagodnego
Autor: thinkstockphotos.com Nerwiakowłókniak to guz lub guzek o charakterze nowotworu łagodnego, występujący w przebiegu nerwiakowłókniakowatości zarówno I jak i II typu. Zwykle mnogi, powstaje z osłonek nerwów skóry całego ciała, a także unerwiających narządy wewnętrzne i z nerwów czaszkowych. Może ulec zezłośliwieniu. Jakie są rodzaje tych guzów? Jakie objawy daje nerwiakowłókniak?

Nerwiakowłókniak jest najbardziej widocznym objawem najpopularniejszej fakomatozy jaką jest nerwiakowłókniakowatość czyli nerofibromatoza. Wyróżniamy kilka typów nerwiakowłókniaków:

  • skórne – miękkie, uszypułowane, cieliste guzki.
  • podskórne – owalne, twarde guzki lub guzy rosnące pod powierzchnią skóry, dobrze odgraniczone od okolicznych tkanek ale nieotorebkowane.
  • splotowate – rosnące w tkance podskórnej. Skóra nad nimi jest nadmiernie przebarwiona, guz rosnąc może zajmować rozległe obszary tkanek i powodować powiększenie się części ciała.

Nerwiakowłókniak: objawy

Najbardziej typowym objawem są wyczuwalne, różnej wielkości guzki podskórne oraz guzki pojawiające się wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych lub nerwów czaszkowych. Innym objawem są przebarwienia skórne wyglądem przypominające plamy kawowe, lub zmiany o charakterze piegów lokalizujące się w okolicach pachwin oraz pach. Do tych objawów dochodzą też czasem objawy neurologiczne związane są z uciskiem nerwiakowłókniaków na struktury sąsiadujące. Chory narzeka na nerwobóle nerwów obwodowych oraz może mieć sporadyczne napady padaczkowe.

Nerwiakowłókniak: przyczyny i leczenie nowotworu

Powstawanie nerwiakowłókniaków ma podłoże genetyczne. Leczenie sprowadza się do chirurgicznego usunięcia guzków, które uciskają nerwy obwodowe lub wywołują inne objawy neurologiczne.