Staw biodrowy - kiedy potrzebna endoproteza?

172 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek

Gdy własny staw biodrowy odmawia posłuszeństwa, w wielu wypadkach można zastąpić go sztucznym. Jakość obecnie dostępnych endoprotez gwarantuje coraz mniej powikłań. Jednak trzeba pamiętać, że żaden sztuczny staw nie zastąpi w pełni tego naturalnego. Ponadto ponieważ endoproteza się zużywa, należy ją co kilka lat wymieniać.

Zwyrodnienie stawu biodrowego, tzw. koksartroza, dotyka około 4 proc. osób powyżej 60. roku życia. Najczęstszą przyczyną choroby (aż 40 proc. przypadków) jest wada rozwojowa biodra w postaci zbyt płytkiej panewki stawu, w której porusza się głowa kości udowej. Część głowy ześlizguje się poza panewkę, prowadząc do stopniowego zniszczenia stawu biodrowego. Rozwojowi koksartrozy sprzyjają zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu, cukrzyca, alkoholizm, nadwaga, urazy i choroby biodra przebyte w dzieciństwie. Objawem zwyrodnienia biodra jest ból w pachwinie i biodrze przy wstawaniu i chodzeniu, często promieniujący do kolana (lub tylko tam odczuwany!), a także utykanie. Ból w spoczynku pojawia się po dłuższym obciążeniu chorego stawu i utrzymuje jeszcze przez parę godzin po położeniu się (jest wówczas wyrazem rozwijającego się odczynu zapalnego). W miarę zaś trwania choroby, następuje coraz większe ograniczenie możliwości ruchów w stawie. Leczenie polega w pierwszej kolejności na odciążeniu stawu (schudnięcie, posługiwanie się laską lub kulami łokciowymi) i regularnej gimnastyce, która ma poprawić stan mięśni. Dolegliwości łagodzą zabiegi fizykoterapeutyczne (ambulatoryjne lub sanatoryjne), a w okresach zaostrzenia bólu – niesterydowe leki przeciwzapalne. Ale zaawansowana koksartroza (zwłaszcza pojawienie się bólów nocnych) jest wskazaniem do wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Ważne

Ważne

Początki endoprotezoplastyki

Historia endoprotezoplastyki sięga XIX wieku. Początkowo między zniszczone powierzchnie stawowe wkładano różne materiały – od tkanki ludzkiej (skóra, powięź), poprzez tkanki zwierząt, aż po materiały sztuczne (np. celuloid). Powierzchnie stawów pokrywano też metalami szlachetnymi – platyną, złotem, srebrem. Próbowano konstruować stawy zastępcze, np. z kości słoniowej, różnych tkanek zwierzęcych i metali. Niestety, większość tych doświadczeń kończyła się niepowodzeniem.

Endoprotezy dawniej i dziś

Pierwsza pełnowartościowa endoproteza stawu biodrowego została skonstruowana w połowie ubiegłego wieku przez Amerykanina, prof. J. Charnleya. Zasady jej budowy nie zmieniły się do tej pory, inne są jedynie używane do konstrukcji materiały. Endoproteza składa się z panewki (wydrążonej półkuli) i kuli zakończonej trzpieniem. Pierwsza panewka wykonana była z polietylenu, obecnie coraz częściej buduje się ją z tytanu, a polietylenowa jest tylko wewnętrzna wyściółka. Do konstruowania głowy i trzpienia używano początkowo stopu kobaltu, chromu, molibdenu i niklu. Ponieważ nikiel wywoływał uczulenia, został zastąpiony tytanem. Innym materiałem stosowanym dziś do budowy endoprotez jest ceramika korundowa. To materiał obojętny biologicznie i odporny na ścieranie (tarcie między powierzchniami zbliżone jest do tego w naturalnym stawie). Początkowo z ceramiki budowano całe protezy, teraz wytwarza się z niej zwykle tylko główki endoprotez. Na przestrzeni lat zmieniał się też sposób przymocowywania elementów endoprotezy do kości. Początkowo przyklejane były tzw. cementem kostnym. Był to polimer, który wydzielał jednak szkodliwe dla organizmu związki i podnosił temperaturę, niszcząc tkanki. Potem zastąpił go cement akrylowy, również niepozbawiony wad. Dlatego wymyślono tzw. protezy bezcementowe. Zewnętrzną powierzchnię endoprotez (panewka i trzpień) pokrywa się tytanem i hydroksyapatytem (naturalny mineralny składnik kości). Stają się one szorstkie, mają dużą powierzchnię i dlatego po pewnym czasie w ich pory wrasta naturalna kość, trzymająca tak dobrze jak klej. O tym, jaki typ endoprotezy należy zastosować, przesądza charakter zmian w stawie, jakość tkanki kostnej (przy osteoporozie raczej wykluczona jest bezcementowa) i wiek chorego. Endoprotez nie powinno się stosować do momentu zakończenia okresu wzrostu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.09.2016 12:46
Witam. Mam 64 lata, 170 cm wzrostu, 85 kg wagi EP prawego stawu biodrowego miałem wykonaną 7,5 roku temu w Krakowie (20007). Niestety od miesiąca ponownie boli mnie operowany staw, jest jak przed operacją. Ja wiem że sztuczny staw nie może boleć ale odczucie jest takie jak by bolał staw własny. Po krótkim spacerze czuję zmęczenie tego stawu, jak bym był na dłuższej wycieczce w górach. Równolegle do tego stanu bolą mnie również obydwa stawy kolanowe oraz lewe biodro. Od dwóch lat mam napady boleści także w drugim, lewym stawie biodrowym, na EP mam zapisaną kolejkę w 2018 r. Mam pytanie. Czy kolejkę na EP lewego stawu biodrowego można zamienić na ponowną wymianę już istniejącej endoprotezy? Jak wygląda wymiana starej endoprotezy, czy wymienia się tylko części ruchome, czy cały staw? W 2007 r podczas pobytu w szpitalu, mój sąsiad łóżkowy już po 4 roku użytkowania (EP) miał czyszczoną ze zrostów endoprotezę, które to zrosty powodowały ból. Jak się ma czyszczenie EP do wymiany całej EP ? Pozdrawiam Franciszek. Witaj, Bioelektrody fototerapeutyczne Lifewave powoduja wykorzystanie możliwości drzemiacych w naszym organizmie do: 1) zmniejszenia bóli pooperacyjnych, 2) zmniejszenia stanów zapalnych bez użycia chemii 3) stymulowania naszego organizmu do produkcji substancji, które moga nam pomóc, czyli Glutationu, najważniejszego przeciwutleniacza produkowanego przez każda komórkę naszego ciała (te możliwości produkcji maleja drastycznie z wiekiem i przebytymi chorobami ) . Znajda mnie Na facebooku to dam Tobie wiecej szczegółów na ten temat. Tom Durzynski
Nie zarejestrowany, 16.09.2016 12:37
Mam 59 lat. W 2000r.miałam wszczepioną endoprotezę prawego stawu. Komfort życia zmienił mi się radykalnie. Po trzech latach zaczęłam systematycznie jeździć na rowerze, pływać i uprawiać nordic wocking. Ale żeby nie było tak słodko, to w ubiegłym roku we wrześniu zaczęłam odczuwać ból w lewym stawie biodrowym, pachwinie, w kolanie i ból promieniował aż do kości piszczelowej.W jednym szpitalu czas oczekiwania na operację wynosił 3 lata. Ale udało sie , bo za 2 tyg. będę już jak po operacji. Nie mogę się doczekać, kiedy będę chodzic , nie odczuwając żadnego bólu. Mimi poddaj sie operacji, a będziesz wiedziala że zycie jest piekne. Pozdrawiam Nie mam doświadczeń z własnej skóry gdyż wszystko jest u mnie ok, ale mojemu znajomemu pomogły bioelektrody do fototerapii Lifewave. Znajdź mnie Na Facebooku to podam szczegóły sposobu, który on skutecznie używał. Pozdrawiam Tomasz Durzynski
 

Nowe rozwiązania w endoprotezoplastyce

Od kilku lat (od niedawna też w Polsce) endoprotezoplastykę stawu biodrowego można wykonać inaczej. W kość biodrową wszczepia się metalową panewkę, ale głowa i szyjka kości udowej nie są odcinane. Głowę pokrywa się kulistą metalową kapą, a ruch metalu po metalu odbywa się płynnie, już bez bolesnego tarcia. Zaletą zabiegu jest bardzo krótka rehabilitacja i fakt, że nie zamyka on drogi do ewentualnej późniejszej klasycznej operacji. Wadą, że nie jest (w przeciwieństwie do normalnej endoprotezoplastyki) refundowany przez NFZ (koszt zabiegu ponad 20 tys. zł). Prawie jak własny Budowa sztucznego stawu jest dostosowana do funkcji naturalnego (ruchy obrotowe, poślizgowe, zginanie). Trzeba jednak pamiętać, że żaden sztuczny staw nie zastąpi w pełni tego naturalnego, a ponadto wymaga zmiany trybu życia i przestrzegania określonych zasad, które pozwalają ochraniać endoprotezę. Zużywa się ona bowiem – rocznie ściera się średnio o ok. 0,02 mm, z czasem też minimalnie się obluzowuje. Dlatego co kilka lat endoprotezę należy wymieniać. By moment ten odciągnąć w czasie, trzeba stosować się do zaleceń, m.in. unikać ciężkiej pracy fizycznej, nie skakać, nie biegać, czyli nie forsować nogi, w której jest endoproteza. Nie wolno zakładać nogi na nogę (grozi zwichnięcie). Istotne jest zrzucenie nadwagi (przeciążanie szybciej niszczy staw) i zapobieganie osteoporozie (zwiększa ryzyko obluzowania endoprotezy oraz możliwość jej protruzji, czyli wpuklenia się panewki w głąb kości miednicy).

Problem

Problem

Endoproteza rosnąca

Jest to endoproteza nie stawu, lecz kości. W Polsce pierwszą taką wszczepiono 14-letniemu chłopcu w marcu 2006 r. Implant to jakby dwie tuleje, wchodzące jedna w drugą. Dzięki wszcze-pieniu miniaturowego silniczka (uruchamianego bezprzewodowo), endoprotezę można stopniowo wydłużać (w sumie o kilka centymetrów) bez konieczności przeprowadzania kolejnych operacji.

Staw biodrowy jak nowy

Konstrukcja nowoczesnych endoprotez pozwala w pełni odtworzyć ruchy zniszczonego stawu Panewka, będąca wydrążoną półkulą, jest wszczepiana w miejsce oczyszczonej naturalnej panewki, umiejscowionej w kości biodrowej miednicy. Obciętą operacyjnie głowę i szyjkę kości udowej, zastępuje kula wykonana z metalu zakończona trzpieniem, czyli specjalnym bolcem osadzonym w jamie szpikowej pozostałej kości udowej. Nowa głowa ślizga się po nowej panewce, zastępując zniszczony staw biodrowy.

Endoprotezy mogą zastępić wiele stawów

Dziś ortopedia dysponuje wieloma rodzajami sztucznych stawów, świetnie odtwarzających funkcje tych prawdziwych. Znakomitą większość endoprotez stosuje się w obrębie kończyn dolnych – przede wszystkim bioder, w drugiej kolejności kolan. Znacznie rzadziej endoprotezą zastępuje się staw skokowy górny i staw śródstopno-palcowy pierwszy (palucha). Natomiast w kończynach górnych najczęściej wykonuje się endoprotezoplastykę stawów ramienno-łopatkowych (barkowych), łokciowych i drobnych stawów rąk (śródręczno-palcowych i międzypaliczkowych bliższych). Endoprotezy nie są tanie – koszt zabiegu wynosi od 2 do 9 tys. zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 172)
helmek, 25.04.2016 16.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak was czytam i jestem przerażony, chyba faktycznie zacznę stosować jakieś suplementy jak arthroblock które pomogą regenerować tkankę stawową, takie problemy mieć i widzę że to ludzie w różnym wieku, to aż strach.
 
Mariann F, 25.04.2016 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zanim się zdecydowałam na poważniejsze decyzje to udałam się do doktora R. Więcka który mi pomógł i nie musiałam podejmować poważnych decyzji. Jest o wiele lepiej z moim samopoczuciem i zdrowiem stawów oraz kości także może warto iść na konsultacje.
 
anna, 07.02.2016 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem od czterech tygodni po operacji wstawienia endoprotezy w Bydgoszczy Szpital Wojskowy. Jest super. Po 6 dobach byłam w domu. Po zabiegu bólu ani śladu, cudowna ulga w porównaniu z przed operacji, noga trochę obrzęknięta ale po tygodniu obrzęk ustąpił. Po dwóch tygodniach od zabiegu jestem właściwie samodzielna co ważne bo mieszkam sama. Przez tydzień pomagał mi syn. Po trzech tygodniach pojechałam sama samochodem (automat -ale operowana noga prawa). Problemów nie było. Śpię na boku nieoperowanym, uważam przy zmianie pozycji i schylaniu się no i nie dźwigam zanadto.
 
Ludmila, 16.12.2015 21.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stawy i ból to nic miłego, jeszcze jak się chce być aktywnym. Ja leczę się teraz u doktora R.Więcka w Krakowie i dzięki wsparciu czuję poprawę. Polecam umówić się na wizytę.
 
22tadeusz54, 02.08.2015 08.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
14lat pracowałem i chodziłem z bólem stawów biodrowych jestem po operacji lewego i prawego stawu biodrowego czuję. Się doskonale a nawet pracuje przez dwa i pół roku nie chodziłem wcale Przedewszystkim dziekuje Bogu i ortopedom szpitala w Iławie i Zabrzu -Biskupicach
 
BEZCEMENDOWA , 17.12.2014 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIE BÓJ SIĘ WYMIANY NA LEPSZE
 
mendoproteza, 17.12.2014 14.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ide na endoporoteza ale się boja
 
naiwny, 22.10.2014 12.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Problemy ze stawem biodrowym usunąłem przez regularne zażywanie cynku, selenu i wit b6 ( już od jakichś 3 lat ). Była tragedia bo jestem młody a tu taki ból i problemy z chodzeniem. Ból stawu budził mnie nawet w nocy. Polecam !!!! Czy trzeba czy nie trzeba zażywajcie w/w suplementy. Pomogą na 100% w wielu obszarach waszego zdrowia. ggrycza@gmail.com
 
danuta, 01.12.2013 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem od 10 dni po operacji stawu biodrowego jestem szczesliwa bo mam to za soba bałam sie ale juz po i nie bójcie sie kazdego dnia jest lepiej operacje przeszłam w hiszpanii w klinice blesza w zaragozie wspaniali lekarze i obsługa jeszcze troche boli ale jest dobrze i mam nadzieje ze nie bedzie powikłan goi sie dobrze tylko trzeba byc ostroznym bo to powazny zabieg słuchac zalecen lekarzy ja tak robie i jest ok mam 56 lat i jestem sama ciesze sie ze radze sobie nie bójcie sie po operacji boli ale daja znieczulenie ja po 2 dniach stanełam na nogi i chodze
 
Mirosława, 16.10.2011 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie; Właśnie jutro rano mam zabieg na staw biodrowy. Bardzo się boję nie wiem czy to boli póżniej.Wiem tylko że będę mieć bezgipsową endoprotezę.Przekonam się po operacji jak się z tym żyje.Mieszkam w Sosnowcu izabieg mam w Szpitalu Nr.1 na ul.Zagadłowicz.Podobno na tej ortopedii jest bardzo dobry ordynator i specjalista Dr.Wójcik i ci lekarze w jego zespole którzy z nim pracują. Wiem od innych osób że po endoprotezach wszyscy czują się dobrze na pewno jakieś bóle bywają ale kto dziś jest zdrowy do końca.Napiszę póżniej po operacji jak będę się czuć i wogóle. Tak na prawdę to się boję. Mam trochę lat pracuję zawodowo nigdy jeszcze się nie operowałam.To moja pierwsza operacja.Chcę się tylko obódzić iżeby nie czuć tych bóli co teraz. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedż.
 
następne »
strona 1 z 18
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

91

Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

77

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

65

Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, to częsty uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania...

więcej

57

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.