Bóle kości (wzrostowe, przeciążeniowe) są częste u dzieci, gdy rosną

66 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek

Przerażeni rodzice przychodzą do pediatry z dziećmi skarżącymi się na bóle kolan, łydek czy kostek. Często ich przyczyną nie jest żadna choroba. Ból kości u dzieci może być związany z szybkim wzrostem, są to tzw. bóle wzrostowe, a także z aktywnością fizyczną w ciągu dnia - są to tzw. bóle przeciążeniowe.

Dziecko pytane przez lekarza, kiedy najczęściej bolą je nogi, zwykle mówi, że po południu albo w nocy. Zatroskani rodzice potwierdzają, że czasem ból jest tak silny, że nie pozwala dziecku zasnąć lub budzi je w nocy. W dziesięciostopniowej skali oceniany jest na 6-7 punktów. Na szczęście jednak trwa krótko, bywa, że tylko kilka minut, rzadko dłużej niż pół godziny. Co ciekawe, ból kości ustępuje dość szybko po wymasowaniu bolących miejsc, nawet bez zastosowania maści uśmierzających ból.

Szczegółowe badanie dziecka

Lekarz najpierw wnikliwie przygląda się stawom małego pacjenta. Sprawdza, czy nie są spuchnięte i czy dziecko może je zginać bez żadnych ograniczeń. Dość często kolana bywają lekko koślawe (popularnie mówi się, że nogi przypominają literę X), znacznie rzadziej widoczne jest natomiast płaskostopie. Zwykle po zbadaniu dziecka pediatra zleca jeszcze wykonanie badań dodatkowych: morfologii krwi, OB i ogólnego badania moczu. Wyniki tych analiz z reguły mieszczą się w granicach normy. I wtedy lekarz każe zrobić tzw. test ASO, czyli analizę krwi określającą ilość przeciwciał dla streptolizyny O. Test ten jest stosowany m.in. do odróżnienia gorączki reumatycznej od reumatycznego zapalenia stawów. Lekarze nagminnie zlecają jego wykonanie, choć nie ma on znaczącej wartości diagnostycznej i w większości przypadków wypada dodatnio (wykazuje powyżej 200 jednostek umownych). Wtedy dziecko jest kierowane do reumatologa, co najczęściej budzi przerażenie rodziców. Przedstawione objawy nie są zwiastunem żadnej choroby. Podwyższone miano ASO świadczy jedynie o przebytej niedawno lub aktualnej infekcji paciorkowcowej (np. zapaleniu gardła, anginie, przewlekłym zapaleniu przerośniętych migdałków lub próchnicy zębów).

Bóle przeciążeniowe u dzieci

Bóle nóg, na jakie często skarżą się dzieci, mają charakter typowo przeciążeniowy. A znaczy to tyle, że nie są stałe. Dają bowiem o sobie znać tylko po większej aktywności ruchowej dziecka. Nic więc dziwnego, że skarży się na nie wieczorem, po całym dniu chodzenia, biegania, jazdy na rolkach, desce czy rowerze. Nie towarzyszą im jednak objawy typowe dla stanu zapalnego (np. obrzęk, rumień, podwyższone OB) i ustępują nawet po krótkim odpoczynku. Niewielkie odchylenia w budowie nóg dziecka, jak np. koślawość stawów kolanowych, powodują nierównomierne rozkładanie się obciążeń w stawie i mogą te dolegliwości znacznie nasilać.

Ważne

Ważne

Mimo że bóle przeciążeniowe dokuczają wielu dzieciom, skarżą się na nie przede wszystkim te nadwrażliwe i nieco rozpieszczone. Bywa, że sygnalizują nawet niewielki ból, żeby zwrócić na siebie uwagę otoczenia, gdy czują się zaniedbane, odtrącone, przerażone sytuacją w domu albo w szkole. Wtedy często wystarcza, że mama czy tata poświęcą dziecku więcej czasu, porozmawiają z nim serdecznie, pomasują mu kolano i... wszystko mija, jak ręką odjął.

Bóle wzrostowe u dzieci

Bólom przeciążeniowym dość często towarzyszą tzw. bóle wzrostowe. Dziecko rośnie zwykle skokowo, co jakiś czas po kilka centymetrów. I właśnie w czasie takiego „skoku w górę" albo tuż przed nim dolegliwości się nasilają. A dlaczego bóle dają o sobie znać przede wszystkim w czasie nocnego wypoczynku? Pewnie dlatego, że hormon wzrostu (HGH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową głównie w nocy. Wtedy za zbyt szybko rosnącymi kośćmi dziecka po prostu nie nadąża otaczająca je okostna. Rozpierana od wewnątrz, reaguje większym lub mniejszym bólem. 
Żeby się upewnić, czy rzeczywiście chodzi o bóle wzrostowe, warto zbadać dziecku poziom fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Przy bólach tego typu jest on zazwyczaj znacznie podwyższony (ponad 110 jednostek umownych).
Mimo że bóle wzrostowe nóg nie są wynikiem żadnej choroby, bywają dla dziecka niezwykle dokuczliwe. Rodzice mogą mu nieco pomóc, chociażby wmasowując delikatnie w bolące stawy przeciwbólową maść (np. arcalen). Korzystnie działa również przyjmowanie nawet przez kilka tygodni preparatu wapnia z witaminą D3 (np. vitrum calcium). Można także w okresie szczególnego nasilenia bólu spróbować ograniczyć aktywność ruchową dziecka. Pewnym pocieszeniem dla rodziców i dzieci może być to, że dolegliwości te same ustępują po skoku wzrostowym. Niestety, pojawiają się wraz z następnym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 11.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 66)
Mag marie, 04.11.2016 03.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wygląda poważnie. Mówię serio. Nie chcę straszyć dla straszenia. U mnie było podobnie i wykryto toczeń układowy. Da się z tym żyć choć jestem już wrakiem nie mówię tu o stawach ale osteoporozie złamanym kręgosłupie chorym sercu. Od stawów się zaczęło. Dobrą diagnozę może jedynie postawić reumatolog, a jeśli nie będzie chcieć pomocy Zmień do skutku. To wygląda na chorobę tkanki łączonej. Życzę dużo wytrwałości i zdrowia. Dasz radę to pokonać. Szukaj wspatcia też u znajomych i przyjaciół
 
Mag marie, 04.11.2016 03.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sprawy chrząstki to kłopoty z tkanką łączną jaka jest właśnie chrząstka. Jeśli jest jej mniej to powoduje tarcie i większą wrażliwość na ból kości w obrębie stawu. To kwestia mechaniki po prostu. Chrząstka chroni kość. Jak masz jej mniej w tym miejscu kość jest bardziej odsłonięta i przy nacisku sprawia ból. Ortopeda jest bardziej od spraw technicznych natomiast Tobie radziłabym reumatologa który stwierdzi czemu w tak młodym wieku masz zaniki chrząstki. Może to choroba na tle reumatycznym albo coś nieco lżejszego. Życzę Ci abyś mógł uprawiać dalej sport
 
Mag marie, 04.11.2016 02.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No właśnie RZS to twoja główna choroba natomiast wywołała ona u Ciebie różne nietolerancje pokarmowe. U mnie toczeń spowodował nietolerancje laktozy i całkowity zanik kosmyków jelitowych (w dzieciństwie zapalenie nieswoiste jelita grubego). Obecnie grube tylko mikroskopowe. To choroby układowe typu toczen czy RZS wywołują inne choroby(podszywają się pod inne choroby tzw wielcy naśladowcy-taki termin z literatury). Trochę zjadłam zębów na tych chorobach. Już wielu speców mi to tłumaczyło. Ale mnie też źle zdiagnozowano w dzieciństwie. Taki kiks. "Jak stawy nie puchną to luzzzz, bóle wzrostowe"a wtedy kolana mi jeszcze długo długo nie puchły. To że jesteśmy żywymi barometrami to pediatrzy przeoczyli. Mnie w ogóle chirurg badał, to w ogóle nieporozumienie jakieś. Olał to nawet że stawy sztywne i strzelają jak dobra wiatrówka
 
Mag marie, 04.11.2016 02.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
2-3 letnie dziecko skarży się na bóle stawów w nogach czasem rękach. Na początku są to kolana. Czasem tylko prawe. Ból jest rwący, świdrujący.Tylko w środku w stawie. Wielogodzinne masaże w zasadzie nic nie dają. Ból bywa wieczorem ale raczej nad ranem. Palenie i świdrowanie nie do zniesienia(już przeszłam złamania 7 kręgów więc wiem co to ból i vulvodynia i te sprawy wiecie). Ból mnie budził o 2, 3 w nocy i ustawał dopiero o 9 rano. Nieraz nie mogłam stanąć na tę nogę. Byłam żywym barometrem. każda zmiana pogody to kolejny koszmar. Stawy były bardzo sztywne i mało ruchome mocno strzelały. W wieku 7 lat częstotliwość się zmniejszyła by zaatakować prawy staw biodrowy w wieku 12 lat. Żaden lekarz nie podjął się tematu. Nie zrobiono badań. W wieku 15 lat już miałam pełnoobiawowego tocznia. Diagnoza dopiero po kolejnych 8 latach. Bóle stawów są ze mną od dziecka a postawiono na początku diagnozę"bóle wzrostowe". Mam toczeń.obecnie jestem wrakiem człowieka z zaawansowaną osteoporozą i niedowładami wiotkim czterokonczynowym neuropatycznym. Toczeń zniszczył mi każdy organ ale nie poddaję się i staram się żyć normalnie w wieku 31 lat. DOCIEKAJCIE CO JEST WASZYM DZIECIOM. JESLI NIE MA OBRZĘKU TO MOŻE NADAL BYĆ CHOROBA REUMATYCZNA
 
Julis, 09.10.2016 09.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zrob sobie koniecznie test na borelioze. Nie daj sobie wcisnąć testu ELISA bo on ma skuteczność 30%. Zrób test WESTERN BLOT. Niestety nie jest refundowany w Polsce, kosztuje ok. 200 zł. W Polsce lekarze to kretyni i ignoranci, ludzie chodzą z boreliozą latami bo te konowały nie potrafią zdiagnozować pacjenta. Nie ma czegoś takiego jak normalny ból kości po ugryzieniu owada! Boreliozy bie przenoszą tylko kleszcze, także meszki, a ich ugryzienie daje czasem ostre objawy jak po ukąszeniu pająka albo lekkie jak po komarze. Koniecznie zrob test! Ja niestety zrobiłam po trzech latach od ukaszenia bo trafiłam na lekarzy idiotka w Krakowskim szpitalu - oddz. chorob zakaznych - i w POZ-ie. Polecam tez strone www polskiego stowarzyszenia chorych na borelioze. Powodzenia!
 
arienka, 27.06.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jako dziecko mialam bole stawow w nogach. Najczesciej bolala tylko jedna noga- ale w niej wszystkie stawy. Skokowy, kolanowy i biodrowy. Rwanie promieniowalo na kosci. Moja mama mowila- boli, bo rosniesz. Dzis mam 35 lat i dalej boli, choc juz od dawna nie rosne.Teraz bol jest rzadziej, ale jak sie pojawi, to taki silny, ze mam chec odkrecic noge. Od samego dziecinstwa jedyne co pomagalo to pocieranie stawu. Ale, ze rece mam dwie, a stawy zawsze byly trzy, to byl problem. Pomagaly tez cieple kapiele. Ale najlepiej bylo pojsc spac i obudzic sie nastepnego dnia. Lekarze nie maja pojecia, co to jest, bo mlodziencze zapalenie kosci- enostoza juz mnie nie dotyczy. Moj 7 letni syn teraz skarzy sie na bole stawow skokowych, a ja boje sie, ze u niego tez moze to nie byc od rosniecia. Niestety lekarze moga tylko spekulowac.
 
Aneta, 01.02.2016 20.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka - 6 letnia - też skarżysię na ból lewego kolana. Chodz ma stwierdzoną koślawość lewego kolana i płaskostopie od 4 lat, ból pojawił się dopiero niedawno ... czy to może mieć związek a może to coś innego.. martwie się bo u mojej koleżanki (30-stka) stwierdzono raka kości (ból w kolanie :( ) i mam teraz złe myśli :/ ...
 
benedykt, 14.01.2016 00.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój 3 i pół letni syn ma ból stóp tego sopnia że nie może chodzic. Czasem miewał przeżuty na ręke lub bark. Z badań wyszło że ma niedokrwistośc. Stracił apetyt zrobił się apatyczny, blady, chodził powoli jak stary dziadek. Po wizycie w trzecim szpitalu okazało się że ma białaczke.
 
hagestrom, 09.04.2015 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nie musza byc bole wzrostowe! W przypadku naszej corki, okazalo sie, ze bol reki spowodowany jest zespołem cieśni nadgarstka. Konieczny okazał sie specjalistyczny zabieg, przeprowadzał go doktor Marcin Popow spod Poznania i na szczeście wszystko poszło skutecznie.
 
gosc, 01.04.2015 00.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W dziecinstwie mialam bole w stawach biodrowych, kwitowano ze to bole rozwojowe, jak mialam 20 lat to moje stawy strzelaly, teraz mam rzs....okazalo sie, ze przyczyna jest nietolerancja pokarmowa na gluten i mleko. Warto to sprawdzic bo to cisi zabojcy. (Mieszkalam na wsi, mleko bylo prosto od krowy, a mimo to nie sluzylo mi. Fakt,ze nie lubilam mleka ale przymusowo musialam pic bo "zdrowe". Zastosowalam zdrowa diete i uchronilam sie przed kalectwem (choc endoproteza jest). Od tranu lepszy olej rydzowy z lnianki , siemie zmielone zlote i zadbac trzeba o dobre produkty.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

412

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

347

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

343

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

310

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.