LAMBLIOZA (zakażenie lambliami) - utrapienie przedszkolaków

Konsultant: lek. med. Alicja Wasiak, pediatra
33 komentarze
Autor: Elżbieta Długosz

Na lambliozę choruje prawie każde dziecko, choć choroba nie omija też dorosłych. Za schorzenie odpowiedzialny jest pasożyt – lamblia intestinalis. Można zetknąć się z nim w toaletach, w piaskownicy, a nawet w wodzie na basenie. Jakie są objawy lambliozy? Jak przebiega jej leczenie?

Lamblioza u dzieci zdarza się dość często, a objawy lambliozy mogą być mylące. Tomek miał pięć lat, kiedy z pogodnego i wesołego chłopca zaczął zmieniać się w złośnika i marudę. Bywały dni, że nie zjadał normalnego posiłku, za to na słodkości zawsze miał ochotę. Od czasu do czasu skarżył się na kłucie w brzuchu, ale nie umiał pokazać, gdzie go kłuje. - Boli mnie tak ogólnie i tylko trochę - mówił. Zdarzało się to raz, czasem 2-3 razy dziennie, ale potem przez kilka kolejnych dni był spokój.
Pewnego ranka Tomek znowu “medytował” nad miską płatków. Mama spojrzała na niego uważniej niż zwykle i przeraziła się. Synowi wyostrzyły się rysy, miał papierowo bladą cerę i wielkie sińce pod oczami. Powiedziała pediatrze o swoich spostrzeżeniach, a dziecko zostało dokładnie zbadane. – Nie ma żadnych charakterystycznych objawów choroby, którą mogłabym stwierdzić - oznajmiła lekarka. – Zróbmy mu badania krwi i moczu, może sytuacja się wyjaśni.
Wyniki mieściły się w granicach normy. Pat! I nagle olśnienie: przecież on chodzi do przedszkola, może ma lamblie?

Poznaj objawy lambliozy

Lamblioza jest trudna do zdiagnozowania. Większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie wie, że w ich jelicie cienkim, a głównie w dwunastnicy (czasem też w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych) zagnieździły się pasożyty. Zaledwie 10 proc. wszystkich zakażeń przebiega z dolegliwościami, ale są mało charakterystyczne i nie pojawiają się systematycznie. Bywają dni, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego, a to usypia naszą czujność.
O zakażeniu lambliami świadczyć mogą: rozlane bóle brzucha, najczęściej w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu (ale nie jest to regułą), bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu, wysypki, stany podgorączkowe i biegunki. Lambliozę możemy podejrzewać także wtedy, gdy nie mające apetytu dziecko z ogromną ochotą zjada wszystko co słodkie i gdyby tylko pozwolić, mogłoby się żywić cukierkami i czekoladą.

Nie przegap

Lamblioza - spotkanie z pasożytem

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, gdy zjemy zanieczyszczone lambliami produkty (m.in. muchy są odpowiedzialne za ich roznoszenie), wypijemy skażoną wodę. Pasożyta możemy też przenieść do układu pokarmowego na nieumytych rękach, np. po wyjściu z toalety lub kontakcie z zakażonymi zwierzętami. 
Ten pierwotniak z grupy wiciowców ma gruszkowaty kształt i cztery pary wici umożliwiających szybkie poruszanie się oraz przyssawkę, za pomocą której przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela (zwierzęcia lub człowieka). Tam żywi się i rozmnaża, zmniejszając powierzchnię chłonną jelita, co upośledza wchłanianie składników odżywczych. Co pewien czas część pasożytów przekształca się w owalne cysty, które wraz z kałem wydalane są na zewnątrz. 
Ponieważ lamblie rozmnażają się przez podział, ich populacja zwiększa się bardzo szybko. Szybko również rozprzestrzenia się zakażenie i może występować równocześnie u wielu osób w rodzinie. Walkę z pasożytem utrudnia jego żywotność (np. w wodzie o temperaturze 18 st. C może przetrwać nawet trzy miesiące) i – nierzadko - odporność na środki farmakologiczne, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko miało pasożyty kilka razy w krótkim czasie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Trzeba przestrzegać zasad higieny, czyli:

  • często i dokładnie myć ręce i uczyć dziecko, by nie zaniedbywało tej czynności przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i ze zwierzętami;
  • myć owoce i warzywa, także te, które będą obierane;
  • nie pić wody z nieznanego źródła, np. studni wywierconych niezgodnie z obowiązującymi przepisami, miejskich wodotrysków, fontann i wszelkich miejsc, na których nie ma informacji o tym, czy woda nadaje się do spożycia;
  • dbać o czystość w toalecie – do dezynfekcji używajmy preparatów, które mają w składzie związki chloru (np. domestos), można też zastosować zwykłe wybielacze do bielizny (np. ace) lub roztwór chloraminy, przeznaczony do uzdatniania wody w akwariach (do kupienia w sklepach zoologicznych);
  • często zmieniać pościel i ręczniki;
  • starać się, by dzieci nie spały w jednym łóżku i nie kąpały się razem, zwłaszcza jeśli jedno z nich choruje na lambliozę.

Leczenie lambliozy i dieta

Zakażenie lambliami stwierdza się po wykonaniu mikroskopowego badania kału na obecność cyst pasożytów (nie warto jednak robić go profilaktycznie, ponieważ nie na każdym etapie rozwoju pasożyta można stwierdzić jego obecność w kale). Czasem bada się też świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Na podstawie wyników lekarz dobiera sposób przeprowadzenia kuracji oraz dawki leku. Nie wolno podawać żadnych farmaceutyków na własną rękę ani za radą mamy innego dziecka. O leczeniu członków najbliższej rodziny chorego również decyduje lekarz. Preparaty przeciwpasożytnicze bardzo obciążają wątrobę i jeśli nie ma bezwzględnych wskazań, lambliozy się nie leczy. 
Po kuracji farmakologicznej trzeba koniecznie powtórzyć badanie kału, by mieć pewność, że skutecznie pozbyliśmy się lamblii. Jeśli bowiem nie wszystkie zostaną wytrute, choroba odezwie się ponownie. 
Pomocna w walce z lambliozą może być również dieta pozbawiona węglowodanów, a przede wszystkim słodyczy. Lamblie na nich się tuczą i bardzo szybko rozmnażają.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Diagnostyka, 26.11.2014 12:02
Oczywiście dzieci mogą zarażać się lambliozą w przedszkolu między sobą. Wystarczy, by jedno z nich było nosicielem pasożyta, a prawdopodobnie w niedługim czasie zakazi się wielu jego kolegów. Chodzi o korzystanie z tej samej toalety, która przecież nie jest myta po każdym użyciu przez przedszkolaka. Oczywiście każde dziecko inaczej zareaguje na chorobę.
Nie zarejestrowany, 14.09.2014 23:06
Ja miałam kłopoty z pasożytami, nie chciałam podawać dzieciom (8, 14lat) leków chemicznych, bo nie zawsze działają z dobrym skutkiem. Dowiedziałam się o badaniu Vega-Test i pojechałam do firmy Trea w Warszawie. Muszę powiedzieć, że otrzymałam dużo wskazówek jak i czym leczyć, że trzeba bezwzględnie przejść na dietę, stosować zioła i poddać się zabiegowi wybijania pasożytów za pomocą jakichś tam częstotliwości-trzyma się rurki w rękach a pod nogami siatki. Super zadziałało!! Spędziliśmy tam ponad 3 godziny! Ale warto było, bo pani Dorota bardzo skrupulatnie badała i ciągle sprawdzała. Polecam. :D Ja też wyleczyłam się z pasożytów biorezonansem w Centrum Terapii Naturalnych Lalima w Turce koło Lublina. Wykryto mi lamblie , włosogłówkę i chlamydię. Przeprowadzono mi kurację i wszystko zostało zabite a ja wróciłam do żywych (wcześniej czułam się okropnie). Mają tam profesjonalną obsługę i życzliwe podejście do pacjentów.Polecam
 

Dlaczego dzieci chorują na lambliozę

Nawet jeśli znają zasady higieny, to nie zawsze ich przestrzegają. Poza tym często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia: nie odmawiają sobie przyjemności pogłaskania bezpańskiego psa, nie zawsze zauważą, że na kanapce przez chwilę siedziała mucha, nie rezygnują z zabawy w piaskownicy, nawet jeśli wiedzą, że bywa toaletą dla zwierząt. 
Zakażeniu lambliozą sprzyja korzystanie z toalet publicznych i zbiorowych (np. w szkole, przedszkolu, internacie, na kempingu). Wystarczy, by jeden przedszkolak był nosicielem pasożyta, a prawdopodobnie w niedługim czasie zakazi się wielu jego kolegów (poprzez korzystanie z tej samej toalety, która przecież nie jest myta po każdym użyciu). I każdy z nich może inaczej zareagować na chorobę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 23.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 33)
uhu, 10.07.2015 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia zmarła na białaczke po metronidazolu... Macmirror - francuski lek - stosowała moja koleżanka i ma się dobrze... Podobno jest o wiele mniej toksyczny... Warto wtedy byc na diecie (O% słodyczy i pieczywa białego), jeść czosnek (miażdżony), zero owoców słodkich (cukry) czy też słodzików... To zalecenia mojej lekarki... Po kuracji - wspomagać sie ziołami, sczególnie na bazie piołunu....
 
hmmm, 18.06.2015 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto pije i pali ten nie ma robali ;)
 
załamany, 10.06.2015 01.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spróbujcie wyleczyć swoje mózgi ziołami... polecam
 
AGA, 14.04.2015 11.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie! O ile to możliwe bardzo proszę o namiary do Pani Gosi na lubelszczyznie która leczy ziołami lamblie. Bedę ogromnie wdzięczna moj namiar i.bednarek@tlen.pl
 
Ella, 20.03.2015 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziwie sie ze w trakcie ewolucji nasz organizm nie wytwoazyl jakis systemow obronnych, albo w tradycji nie ma diety specjalnej, np jedzenie kwaszonej kapusty burakow kiszonych chrzanu itp jak kiedys na wsiach ludzie sobie radzili? przeciez nikt nie latal nie myl rak na okraglo i ciagle byly brudne rece, kontakt ze zwierzetami itd nikt nie latal nie myl owocow tylko prosto sie z krzaka jadlo itd itd
 
ysza), 27.02.2015 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka chorowałą non-stop, frekwencja słaba w przedszkolu. Ciągle powtarzające się dziwne i swędzące wysypki, pociąg do cukru nieustanny, bóle nóg i brzuszka w okolicy pępka bardziej w lewo jak mówiła, sińce, bladość i zgrzytanie, a i mniej więcej co ,1,5 miesiąca do 3 występowała nagła gorączka na 1,5 dnia i odbijanie żółcią też sporadycznie. Ciągłe zapalenia oskrzeli (niby, bo teraz w to wątpię - przy alergii rozszerzają się naczynia krwionośne, żeby było więcej tlenu itd... więc w oskrzelach mogą dawać posłuch zapalenia ). Ortopeda - nic. Laryngolog - bardziej zdrowego dziecka nie widział, a mimo to non-stop po 2 dniach kataru, zawsze występowało zapalenie oskrzeli. testy alergologiczne - nic. Badania na laktozę - nic, refluks - nic. Badania z kału też nic - o które trzeba walczyć, bo nie są refundowane i zależą od wprawnego oka laboranta. Gdzie profilaktyka przemilczę..... Za własną kasę (ok. 120 zł) zrobiłam badania z krwi na labmblie i glistę, (owsiki byłoby widać np. wieczorem lub bardzo nad ranem obejrzeć pupę) i wyszła nam lamblia. Podobno w tych badaniach z krwi, dobrze jak je robi stare laboratorium nie używające wirówek, bo w nich część pasożytów jest nie widoczne, niszczą się czy coś koło tego. Nasz wynik wysłany ze śląska z laboratorium diagnostyka do (sama byłam zdziwiona i lekarze też) laboratorium w białymstoku. Po konsultacji z gastroenterologiem i przeleczeniem (metronidazol i coś jeszcze nie pamiętam). We wrześniu był już katar, leczona na początku października. Frekwencja teraz już 5 latki 100%. Kto ma przedszkolaka ten wie jaka to radość. Też chciałam iść na rezonans, pediatra wiadomo odradziła, nie wiem... Nie ważne jak... leczcie swoje dzieci.
 
Toni3, 10.01.2015 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Soniu, Proszę w takim razie podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą w zakresie leczenia pasożytów? Jeśli posiada Pani pozytywne doświadczenia lub jakiekolwiek w tej kwestii to będzie nam bardzo miło wysłuchać jak radzi sobie Pani w kwestii diagnostyki? Ludzie wciąż ślepo wierzą w moc antybiotyków, sterydów oraz innych leków, które bądź co bądź działają, ale jedynie na objawy, a po drodze niszczą to co nie powinny niszczyć. Jedną z przyczyn grzybicy, candidy lub ataku innych patogenów jest regularne stosowanie silnych antybiotyków, które wyniszczają mikroflorę bakteryjną jelit. Lekkie przeziębienie często leczone jest antybiotykiem co jest chore.. Gdzie nie pójdziemy do lekarza to rozwiązaniem jest antybiotyk, a czy któryś lekarz powiedział nam kiedykolwiek jakie skutki uboczne wywołuje jego stosowanie, notoryczne? :) Przypuszczam, że nie. Proszę się czasem zastanowić, gdy zacznie Pani oceniać coś co wielu ludziom uratowało nie raz życie. Zioła i rośliny, które wychodzą z natury posiadają tysiące właściwości i zastosowań, a co najważniejsze nie wywołują żadnych skutków ubocznych. To jest ich przewaga. W ramach tego co napisałem odsyłam jeszcze do artykułu na temat dróg zakażenia pasożytami, aby wiedzieć w jaki sposób dostają się do naszego organizmu: http://zwalcz-pasozyty.pl/zakazenie-pasozytami
 
Sonia, 04.01.2015 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może i nie odmówią sobie przyjemności pogłaskania psa, zabawy w piaskownicy, ani zjedzenia kanapki bez oglądania jej najpierw pod mikroskopem... Ale przynajmniej choć przez chwilę żyją, a nie tylko wegetują :-) Życie nie jest bezpieczne i nie jest sterylne, a na dodatek zawsze kończy się śmiercią! (na mur beton:-) Nie na wszystko człowiek ma wpływ, a takie np. jaja glist unoszą się w powietrzu, w kurzu i można zarazić się nimi wszędzie... Może nalezałoby wobec tego ubierać dzieciom maski gazowe? :-) Niech chodzą też w hełmach, bo przecież na głowe może coś spaść... Ale czy lepiej nam żyć, czy lepiej drżeć ze strachu, wciąż bać się chorób i śmierci...? Na to, na co wpływ sie ma, dobrze jest uważać, to oczywiste, ale zabraniać dzieciom sie bawic, bo wszedzie są zarazki, pasożyty itp niebezpieczeństwa - dla mnie to nie jest zbyt mądre podejście do życia. Może wyrośnie z tego jakiś sterylny nieszczęśnik, którego może i nie zabije tasiemiec, ale kto wie, może może dla odmiany zrobi to jego własny mózg... A może całe jego życie będzie jednym wielkim umieraniem? Strachem i odmawianiem sobie wszystkiego? Pod kloszem wychowany człowiek, skończy marnie w zderzeniu z prawdziwym życiem (bólem, chorobami, brzydotą, starością, krwią, potem i brudem...) Nie jestem za bezmyślnością, ale za rozsądkiem. Acha, zauwazyłam pod tego typu artykułami masa ludzi próbuje zbijać pieniądze na nieszczęściu innych... Jakieś "cudowne" zioła itp (pewnie za 100zł buteleczka, jak znam życie;-) Nie dajcie sie ogłupiać... Zanim coś zakupicie, przejrzyjcie internet dokładnie, komentarze, opinie ludzi i nie tylko te na 1 stronie google ;-) Zioła też czasami mogą zaszkodzić. Zawsze trzeba dobrze sie zastanowić i dokładnie poszukać, i nie wylączać myślenia ani na chwile :-) Pozdrawiam
 
Marcin, 25.07.2014 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proponuje zastosować olej KOKOSOWY , najlepiej nie rafinowany , virgin . Aby podeprzeć się lekturą proponuję zajrzeć do książki pt. Cud Oleju Kokosowego
 
EDYTA, 03.07.2014 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ZIOLA NA LAMBRIE NIC NIE POMOGA PROSZE SPRUBOWAC MACIMIROR NIE PRZYJMOWAC NATOMIST METROMIDAZOLU TO SWINSTWO NIE WYLECZY LAMBRI A JEDYNIE MOZE DOPROWADZIC DO BIALACZKI
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Bruzdogłowiec szeroki – TASIEMIEC, który wywołuje anemię Bruzdogłowiec szeroki – TASIEMIEC, który wywołuje anemię

Bruzdogłowiec szeroki to tasiemiec, który jest największym ze wszystkich pasożytów bytujących w...

więcej

4110

Pasożyty przewodu pokarmowego: objawy Pasożyty przewodu pokarmowego: objawy

Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego...

więcej

28948

Owsiki u dzieci: objawy i leczenie

Owsiki powodują, że twoje dziecko jest rozdrażnione, ma podkrążone oczy, skarży się na bóle głowy,...

więcej

34006

Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne

Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista chorób...

więcej

4188

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zmiany naczyniowe można usuwać elektrokoagulacją lub laserem. Najlepiej, aby zabieg wykonał dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Po zabiegu istnieje możliwość powstania blizny, przebarwienia...

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.