LAMBLIOZA (zakażenie lambliami) - utrapienie przedszkolaków

Konsultant:lek. med. Alicja Wasiak, pediatra
25 komentarze
Autor: Elżbieta Długosz

Na lambliozę choruje prawie każde dziecko, choć choroba nie omija też dorosłych. Za schorzenie odpowiedzialny jest pasożyt – lamblia intestinalis. Można zetknąć się z nim w toaletach, w piaskownicy, a nawet w wodzie na basenie. Jakie są objawy lambliozy? Jak przebiega jej leczenie?

Lamblioza u dzieci zdarza się dość często, a objawy lambliozy mogą być mylące. Tomek miał pięć lat, kiedy z pogodnego i wesołego chłopca zaczął zmieniać się w złośnika i marudę. Bywały dni, że nie zjadał normalnego posiłku, za to na słodkości zawsze miał ochotę. Od czasu do czasu skarżył się na kłucie w brzuchu, ale nie umiał pokazać, gdzie go kłuje. - Boli mnie tak ogólnie i tylko trochę - mówił. Zdarzało się to raz, czasem 2-3 razy dziennie, ale potem przez kilka kolejnych dni był spokój.
Pewnego ranka Tomek znowu “medytował” nad miską płatków. Mama spojrzała na niego uważniej niż zwykle i przeraziła się. Synowi wyostrzyły się rysy, miał papierowo bladą cerę i wielkie sińce pod oczami. Powiedziała pediatrze o swoich spostrzeżeniach, a dziecko zostało dokładnie zbadane. – Nie ma żadnych charakterystycznych objawów choroby, którą mogłabym stwierdzić - oznajmiła lekarka. – Zróbmy mu badania krwi i moczu, może sytuacja się wyjaśni.
Wyniki mieściły się w granicach normy. Pat! I nagle olśnienie: przecież on chodzi do przedszkola, może ma lamblie?

Poznaj objawy lambliozy

Lamblioza jest trudna do zdiagnozowania. Większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie wie, że w ich jelicie cienkim, a głównie w dwunastnicy (czasem też w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych) zagnieździły się pasożyty. Zaledwie 10 proc. wszystkich zakażeń przebiega z dolegliwościami, ale są mało charakterystyczne i nie pojawiają się systematycznie. Bywają dni, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego, a to usypia naszą czujność.
O zakażeniu lambliami świadczyć mogą: rozlane bóle brzucha, najczęściej w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu (ale nie jest to regułą), bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu, wysypki, stany podgorączkowe i biegunki. Lambliozę możemy podejrzewać także wtedy, gdy nie mające apetytu dziecko z ogromną ochotą zjada wszystko co słodkie i gdyby tylko pozwolić, mogłoby się żywić cukierkami i czekoladą.

Nie przegap

Lamblioza - spotkanie z pasożytem

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, gdy zjemy zanieczyszczone lambliami produkty (m.in. muchy są odpowiedzialne za ich roznoszenie), wypijemy skażoną wodę. Pasożyta możemy też przenieść do układu pokarmowego na nieumytych rękach, np. po wyjściu z toalety lub kontakcie z zakażonymi zwierzętami. 
Ten pierwotniak z grupy wiciowców ma gruszkowaty kształt i cztery pary wici umożliwiających szybkie poruszanie się oraz przyssawkę, za pomocą której przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela (zwierzęcia lub człowieka). Tam żywi się i rozmnaża, zmniejszając powierzchnię chłonną jelita, co upośledza wchłanianie składników odżywczych. Co pewien czas część pasożytów przekształca się w owalne cysty, które wraz z kałem wydalane są na zewnątrz. 
Ponieważ lamblie rozmnażają się przez podział, ich populacja zwiększa się bardzo szybko. Szybko również rozprzestrzenia się zakażenie i może występować równocześnie u wielu osób w rodzinie. Walkę z pasożytem utrudnia jego żywotność (np. w wodzie o temperaturze 18 st. C może przetrwać nawet trzy miesiące) i – nierzadko - odporność na środki farmakologiczne, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko miało pasożyty kilka razy w krótkim czasie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Trzeba przestrzegać zasad higieny, czyli:

  • często i dokładnie myć ręce i uczyć dziecko, by nie zaniedbywało tej czynności przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i ze zwierzętami;
  • myć owoce i warzywa, także te, które będą obierane;
  • nie pić wody z nieznanego źródła, np. studni wywierconych niezgodnie z obowiązującymi przepisami, miejskich wodotrysków, fontann i wszelkich miejsc, na których nie ma informacji o tym, czy woda nadaje się do spożycia;
  • dbać o czystość w toalecie – do dezynfekcji używajmy preparatów, które mają w składzie związki chloru (np. domestos), można też zastosować zwykłe wybielacze do bielizny (np. ace) lub roztwór chloraminy, przeznaczony do uzdatniania wody w akwariach (do kupienia w sklepach zoologicznych);
  • często zmieniać pościel i ręczniki;
  • starać się, by dzieci nie spały w jednym łóżku i nie kąpały się razem, zwłaszcza jeśli jedno z nich choruje na lambliozę.

Leczenie lambliozy i dieta

Zakażenie lambliami stwierdza się po wykonaniu mikroskopowego badania kału na obecność cyst pasożytów (nie warto jednak robić go profilaktycznie, ponieważ nie na każdym etapie rozwoju pasożyta można stwierdzić jego obecność w kale). Czasem bada się też świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Na podstawie wyników lekarz dobiera sposób przeprowadzenia kuracji oraz dawki leku. Nie wolno podawać żadnych farmaceutyków na własną rękę ani za radą mamy innego dziecka. O leczeniu członków najbliższej rodziny chorego również decyduje lekarz. Preparaty przeciwpasożytnicze bardzo obciążają wątrobę i jeśli nie ma bezwzględnych wskazań, lambliozy się nie leczy. 
Po kuracji farmakologicznej trzeba koniecznie powtórzyć badanie kału, by mieć pewność, że skutecznie pozbyliśmy się lamblii. Jeśli bowiem nie wszystkie zostaną wytrute, choroba odezwie się ponownie. 
Pomocna w walce z lambliozą może być również dieta pozbawiona węglowodanów, a przede wszystkim słodyczy. Lamblie na nich się tuczą i bardzo szybko rozmnażają.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Diagnostyka, 26.11.2014 12:02
Oczywiście dzieci mogą zarażać się lambliozą w przedszkolu między sobą. Wystarczy, by jedno z nich było nosicielem pasożyta, a prawdopodobnie w niedługim czasie zakazi się wielu jego kolegów. Chodzi o korzystanie z tej samej toalety, która przecież nie jest myta po każdym użyciu przez przedszkolaka. Oczywiście każde dziecko inaczej zareaguje na chorobę.
Nie zarejestrowany, 14.09.2014 23:06
Ja miałam kłopoty z pasożytami, nie chciałam podawać dzieciom (8, 14lat) leków chemicznych, bo nie zawsze działają z dobrym skutkiem. Dowiedziałam się o badaniu Vega-Test i pojechałam do firmy Trea w Warszawie. Muszę powiedzieć, że otrzymałam dużo wskazówek jak i czym leczyć, że trzeba bezwzględnie przejść na dietę, stosować zioła i poddać się zabiegowi wybijania pasożytów za pomocą jakichś tam częstotliwości-trzyma się rurki w rękach a pod nogami siatki. Super zadziałało!! Spędziliśmy tam ponad 3 godziny! Ale warto było, bo pani Dorota bardzo skrupulatnie badała i ciągle sprawdzała. Polecam. :D Ja też wyleczyłam się z pasożytów biorezonansem w Centrum Terapii Naturalnych Lalima w Turce koło Lublina. Wykryto mi lamblie , włosogłówkę i chlamydię. Przeprowadzono mi kurację i wszystko zostało zabite a ja wróciłam do żywych (wcześniej czułam się okropnie). Mają tam profesjonalną obsługę i życzliwe podejście do pacjentów.Polecam
 

Dlaczego dzieci chorują na lambliozę

Nawet jeśli znają zasady higieny, to nie zawsze ich przestrzegają. Poza tym często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia: nie odmawiają sobie przyjemności pogłaskania bezpańskiego psa, nie zawsze zauważą, że na kanapce przez chwilę siedziała mucha, nie rezygnują z zabawy w piaskownicy, nawet jeśli wiedzą, że bywa toaletą dla zwierząt. 
Zakażeniu lambliozą sprzyja korzystanie z toalet publicznych i zbiorowych (np. w szkole, przedszkolu, internacie, na kempingu). Wystarczy, by jeden przedszkolak był nosicielem pasożyta, a prawdopodobnie w niedługim czasie zakazi się wielu jego kolegów (poprzez korzystanie z tej samej toalety, która przecież nie jest myta po każdym użyciu). I każdy z nich może inaczej zareagować na chorobę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 11.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 25)
Marcin, 25.07.2014 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proponuje zastosować olej KOKOSOWY , najlepiej nie rafinowany , virgin . Aby podeprzeć się lekturą proponuję zajrzeć do książki pt. Cud Oleju Kokosowego
 
EDYTA, 03.07.2014 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ZIOLA NA LAMBRIE NIC NIE POMOGA PROSZE SPRUBOWAC MACIMIROR NIE PRZYJMOWAC NATOMIST METROMIDAZOLU TO SWINSTWO NIE WYLECZY LAMBRI A JEDYNIE MOZE DOPROWADZIC DO BIALACZKI
 
Asia, 25.06.2014 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo Panią proszę o namiar na Panią Gosię, która leczy ziołami na lubelszczyźnie i Państwu pomogła. Od kliku lat moją całą rodzinę męczą dziwne, trudne do zdjagnozowania dolegliwości. Przestałam wierzyć w lekarzy. Tylko natura może pomóc. Mój adres : ablazejew@op.pl
 
edyta, 05.01.2014 01.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o namiary do pani Gosi która leczy lamblie ziołami, mój 17 letni syn je ma Email FKW1@poczta.fm
 
kasia, 24.08.2013 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam zentel
 
anais, 19.06.2013 17.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kochani ja leczę lamblie i tak po 1 sprawdźcie na biorezonansie czy nie macie innych pasożytów np nicieni jeśli są lamblii nie zlikwidujecie .Dwa na lamblie ja sama dostałam antykontamin te zioła z wyniku +++ wybiły lamblie do 0 ale to nie koniec dostałam leki homeopatyczne i od członka forum bioslone wiem , że na niego też podziałała homeopatia krople R56 2 mc mnie natomiast przepisano granulki pod nazwą lamblia o rożnej potencji .Objawy jak zaczęłam wybijać lamblie były takie , że bolały mnie stawy, swędzenie skóry itpTo jest długa terapia w 1 mc lamblii się nie pozbędziecie, niestetyt.
 
bogusia, 26.11.2012 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja 3 -letnia córka ma lamblie - lekarz powiedzieł, że typowe lekarstwa uszkadzaja wątrobę - przepisał mi mieszanke ziołową kttórą można p[rzygoptować samodzielnie: kłącze tatarku -150g, ziele tymianku 150g, korzeń omanu 150g, liść mięty 50g, liść orzecha włoskiego 50g oraz ziele piołuniu 20g. Stosowanie 2 łyżki tej m ieszanki zalewamy 2 szklankami wrżace wody i zaparzamy. dziecku podajemy 3 razy dziennie po 0,5 szkl przez 3 tygodnie / potem 1łyżka ziół zalewana 2 szklankami (mniejsze stężenie) podajemu dziecku 2 razy po 0,5 szkłanki przez 4 tygodnie.
 
julka, 29.02.2012 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam!mam 5 letniego synka od pewnego czasu narzeka na bole brzucha czeesto nie potrafi stwierdzic gdzie go dokladnie boli.zauwazylam ze ten bol jakby mu pradkowal na calym brzuszku i w okolicach zoladka,niechce jesc chociarz z jedzeniem ma problem od zawsze.dzis poszlam do lekarza aby dal mi skierowanie na badania krwi i co tam tylko stwierdzi ze jest potrzebne ,jest tez rowniez badanie na lamblie.
 
Beata, 08.02.2012 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Edi proszę o więcej informacji o Pani Małgosi, która ziołami leczy lamblie. Gdzie mieszka ta pani. Moja córeczka ma zdiagnozowane lamblie. Mieszkam na Lubelszczyźnie, ale nie słyszałam o tej pani. Mój adres: bealuchar@interia.pl
 
Pandek1, 28.09.2010 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Edi, bardzo proszę podaj adres do tej pani Gosi na lubelszczyznie gdzie ją można odszukać . Jeśli możesz to powiedz jakie zioła przepisała Tobie ,będziemy bardzo wdzięczni bo już od dłuższego czasu męczymy się z tymi pasożytami .
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
WSZY - zrób porządek z wszawicą WSZY - zrób porządek z wszawicą

Wszawica jest tematem tyleż wstydliwym, co jednocześnie bardzo powszechnym. Zarazić się nią można...

więcej

18566

Tasiemczyca - choroba wywołana przez tasiemca Tasiemczyca - choroba wywołana przez tasiemca

Tasiemczyca to pasożytnicze zakażenie przewodu pokarmowego przez tasiemca - uzbrojonego lub...

więcej

3718

CHOROBY ODZWIERZĘCE: ornitoza, toksokaroza, wścieklizna, toksoplazmoza CHOROBY ODZWIERZĘCE: ornitoza, toksokaroza, wścieklizna, toksoplazmoza

Chorobami przenoszonymi przez zwierzęta można się zarazić zarówno podczas zabawy w piaskownicy,...

więcej

7437

BABESZJOZA: choroba przenoszona przez kleszcze. Objawy i leczenie babeszjozy BABESZJOZA: choroba przenoszona przez kleszcze. Objawy i leczenie babeszjozy

Babeszjoza rozwija się najczęściej w następstwie ukąszenia przez kleszcza - wywołują ją...

więcej

6985

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Przez okres przyjmowania Desmoxanu, a to znaczy, że jeszcze przez około 3 tygodnie, nie powinna pani zachodzić w ciążę. Desmoxan (jak nikotyna), jest szybko eliminowany z organizmu i po jego...

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

Oprócz odchudzania warto zaczęć zdrowo się odżywiać, a nie tylko na czas diety wprowadzić sałatki i warzywa, a potem czipsy i całe śmieciowe jedzenie to efekt dobrego wyglądu będzie na zawsze i do tego będziemy zdrowi. Sałatki z olejami z pierwszego zielonynurt.pl tłoczenia są...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.