Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Jeśli myślisz, że ręcznie robione leki dawno już odeszły do lamusa, to bardzo się mylisz. Bywają niezwykle potrzebne wielu pacjentom, choćby okulistycznym. Niestety, okazują się też okazją do nieuczciwych praktyk, wyłudzania sporych pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. 3 mln w dwa miesiące - tyle zapłacił NFZ tylko za tuby do leków recepturowych.
Pierwsze wiosenne ciepłe dni to doskonała okazja by doładować baterie i spędzać jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Większość z nas, stęskniona po długich zimowych miesiącach, nie zastanawia się nad konsekwencjami wczesnego opalania, zwykle zapominając o kremie z filtrem i zasadach bezpiecznych kąpieli słonecznych. Jak dbać o ochronę przeciwsłoneczną wiosną? Czy wiosenne słońce jest naszym sprzymierzeńcem?
Niewiele ponad połowa Polaków myje zęby dwa razy dziennie. I, co gorsza, wynik tegoroczny jest słabszy od rezultatów z roku poprzedniego. Dlaczego Polacy nie myją zębów? Czy to kwestia cen past? Nieświadomość? Brak dostępu do usług stomatologicznych na NFZ? Eksperci rozważają różne przyczyny, ale jednego są pewni: bez edukacji lepiej nie będzie.
Bakterie, które żyją w naszym układzie pokarmowym, mają ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Dopóki skład mikrobioty jelitowej jest prawidłowy, możemy się cieszyć dobrym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Niestety tę równowagę łatwo zaburzyć. Co szkodzi mikrobiocie i jak odwrócić ten proces? O tym opowiedziała mgr Karolina Chęś, dietetyk.
10 lat badań, prawie 8 milionów analiz i zatrważające wnioski. Zdrowie i życie młodych kobiet w Polsce jest szczególnie zagrożone, a bez systemowych, dużych zmian sytuacja się nie poprawi. Nie ma jak uciec od tego zabójcy. To nie przelewki. Wyniki badań opublikował prestiżowy "The Lancet", więc ewentualne lekceważenie ich to gruba nieodpowiedzialność.
Mijają miesiące, a właściwie lata, a kryzys lekowy w Polsce ma się wciąż dobrze. Trzeba przyznać, że to problem globalny i w pełni skutecznej strategii zapobiegania niedoborom lekowym jak dotąd nie opracowano nigdzie na świecie. U nas jednak od lat dominował grzech zaprzeczania, a pacjenci byli pozostawieni samym sobie z problemem.
Kiedy w jelitach toczy się stan zapalny, cierpi nie tylko układ pokarmowy, ale cały organizm. Groźne dla naszego zdrowia patogeny mogą przenikać barierę krew-mózg i przyczynić się m.in. do rozwoju depresji czy stanów lękowych. Dlaczego tak się dzieje? Jak można tego uniknąć? Zapytaliśmy o to prof. Karolinę Skonieczną-Żydecką, badaczkę.
Współczesne dzieci i młodzież mają tryb życia inny niż ich rówieśnicy sprzed kilku dekad. Rozwój technologiczny dostarczył wielu możliwości, ale może też sprzyjać rozwojowi dolegliwości, które przed laty kojarzono z wiekiem raczej podeszłym. To schorzenie może powodować m.in. bóle głowy, drętwienie kończyn, ogólne osłabienie, a nawet duszności. Jeśli pojawiają się takie objawy, warto w diagnostyce wziąć pod uwagę... kręgosłup.
Fentanyl, narkotyk, z którym licznie zmagają się Amerykanie, jest już w Europie - w tym w Polsce. Tzw. epidemia opioidowa przestała być odległa i abstrakcyjna, zaczyna dziać się na naszym podwórku. Toksykolodzy ostrzegają: od fentanylu można się uzależnić błyskawicznie, a nałóg prowadzi tylko w jedną stronę: do śmierci.
48-letni Adam Konkol od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ma za sobą trzy udary, a ciężka wada serca uniemożliwia mu stosowanie wszelkich dostępnych metod leczenia. Złośliwy nowotwór płuc to poważna sprawa, a jednak artysta znajduje w sobie siły do walki o zdrowie. "Planuję żyć co najmniej 116 lat".
Autyzm, padaczka, opóźnienie psychoruchowe - problemy rozwojowe naszych dzieci niejednokrotnie są uwarunkowane genetycznie, a spóźniona diagnostyka sprawia, że nieraz przez lata nieznana jest pierwotna przyczyna nieprawidłowości. To ma się częściowo zmienić dzięki rozszerzeniu koszyka świadczeń gwarantowanych o dwa nowe badania.
"Taka uroda". "Przejdzie z wiekiem". "Podczas dojrzewania to normalne" - niełatwo uwierzyć, że to wciąż obowiązujący pogląd, a konsekwencje niezrozumienia sytuacji często ponosimy przez całe życie. To jest choroba i to się leczy. Im szybciej, tym lepiej.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.