KŁUCIE W SERCU, ból w klatce piersiowej - przyczyny

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
125 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Gdy z lewej strony klatki piersiowej poczujesz ból, myślisz: "to serce". Wbrew opiniom jest ono trochę inaczej położone! Czego objawem jest więc kłucie w sercu albo ból w klatce piersiowej? Niekoniecznie musi to być serce - to może być też sygnał, że coś złego dzieje się z innym narządem.

Serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem. A ból w klatce piersiowej z lewej strony związany jest z innymi narządami. Tu mieszczą się także chronione przez żebra płuca, opłucna, tchawica, przełyk. Stąd rozchodzą się mięśnie i nerwy, które swój początek mają w rdzeniu kręgowym. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa. Każdy z tych narządów bólem daje znać, że jest przeciążony i potrzebuje pomocy.

Kłucie w sercu - przeziębienie

Przeziębienie często jest powodem nieprzyjemnego kłucia w klatce piersiowej. Ból nasila się zwykle podczas kaszlu i przy podwyższonej temperaturze. Gdy kaszel jest męczący i suchy, powoduje urazy drobniutkich włókien nerwowych. Przeciążeniu ulegają również chrząstki żebrowe i rozwija się stan zapalny. To właśnie on - a dokładniej uszkodzenia tkanek, do których dochodzi w efekcie reakcji chemicznych zachodzących podczas procesu zapalnego - jest powodem naszego cierpienia.

Co pomoże? By ból ustąpił, wystarczy przez kilka dni poleżeć w łóżku, dobrze się wygrzać, przyjmować leki przeciwgrypowe oraz pić syrop łagodzący kaszel. Można też wspomagać organizm herbatą z sokiem malinowym.

Nie przegap

Kłucie w sercu - ostry trening

Jeśli nagle przypomniałaś sobie o potrzebie uprawiania gimnastyki i spędziłaś kilka godzin w siłowni, nie dziw się, że wszystko cię boli. Kłucie w klatce piersiowej po takim wysiłku jest skutkiem przeciążenia mięśni. To tzw. mięśniobóle.

Co pomoże? Bóle miną, gdy zwolnisz tempo ćwiczeń i po każdym treningu będziesz pamiętać o ciepłej kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków. Kwas mlekowy nagromadzony w mięśniach rozejdzie się po całym organizmie, a mięśnie odzyskają elastyczność. Jeśli raz w tygodniu dasz się namówić na masaż, twoje ciało szybko odzyska dobrą formę. Nerwobóle mięśniowe nie są groźne dla zdrowia, ale lepiej ich unikać, bo potrafią dotkliwie dać się we znaki.

Kłucie w sercu - uszkodzone nerwy

Ból w okolicy serca może być spowodowany drobnymi uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w przestrzeniach między żebrami. Do nerwobóli międzyżebrowych zwykle dochodzi wskutek urazu, przeciążenia ćwiczeniami (np. podnoszeniem ciężarów) lub są następstwem rozwijającego się stanu zapalnego. By dokładnie określić przyczynę takiej dolegliwości, lekarz zleca prześwietlenie piersiowego odcinka kręgosłupa.

Co pomoże? Jeżeli prześwietlenie nic złego nie wykazuje, można sobie poradzić samemu. Ulgę przynosi przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Diagnostyka, 09.11.2015 15:21
Proponuję w jednym z laboratoriów sieci Diagnostyka, wykonanie badań funkcji serca, w skład których wchodzi oznaczenie poziomu fibrynogenu, D-dimeru, elektrolitów (Na, K), lipidrogramu, hsCRP, CK, NT pro-BNP, a także homocysteiny. Ich wyniki będą oceną stanu układu krążenia, aktywacji krzepnięcia krwi, a także zaburzeń gospodarki lipidowej.
Nie zarejestrowany, 21.09.2015 16:45
Cześć nazywam się Daniel od dawna ( 3 tygodni ) kuje mnie w okolicach czyli tam gdzie jest serce . Boli mnie to nawet przy oddychaniu Rodzice powiedzieli że to przez stres i nerwy (nerwobóle) Stresuję się 6 dni w 1 tygodniu brałem też lekarstwo bez recepty ale nie pomogło boję się tylko ze mogę umrzeć MAM 13 LAT a przy głębszym wdechu , boli mnie też klatko piersiowa i też dosyć często ściska mnie żołądek Czekam na szybko odpowiedz !!! może mi się coś stać??? lub mogę umrzeć ??? Też czasami tak mam. Nie martw się, nie umrzesz. Jeżeli masz taką możliwość udaj się do lekarza, ale przede wszystkim: Nie panikuj! :)
 

Kłucie w sercu - szlakiem kręgosłupa

Wzdłuż kręgosłupa przebiega wiele ważnych nerwów. Gdy zaniedbamy jego kondycję, zapłacimy za to nie tylko bólem w okolicy serca, ale czasem także drętwieniem lewej ręki aż po mały i serdeczny palec dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Przesunięte wskutek uszkodzeń lub zwyrodnień kręgi uciskają nerwy i odczuwamy ból. Zmiany dotyczą zwykle szyjnego i piersiowego odcinka.

Co pomoże? By pozbyć się dolegliwości, trzeba się gimnastykować. Najlepiej, gdy odpowiedni zestaw ćwiczeń przygotuje nam rehabilitant. Wskazane jest też pływanie, zwłaszcza na plecach. Jeśli praca wymaga długiego siedzenia, ustaw krzesło tak, by plecy były podparte na wysokości pasa, a stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze. Co godzinę wstań, przejdź kilka kroków i porządnie się przeciągnij. Ważne jest też, by spać na płaskiej poduszce i materacu, który dopasowuje się do kształtu ciała (musi być nie za twardy i nie za miękki). Doraźną pomoc przyniosą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli możesz, dwa razy w miesiącu idź na profesjonalny masaż.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Idź do lekarza, gdy:

  • bóle pojawiają się często i nie są usprawiedliwione np. stresem czy wysiłkiem fizycznym
  • towarzyszy im gorączka lub duszności
  • bóle dręczą cię nocą
  • masz podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu

Kłucie w sercu - stres

Życie na wysokich obrotach, do którego często zmuszają nas obowiązki zawodowe i domowe, sprawia, że jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Płacimy za to także niemiłym kłuciem w klatce piersiowej. Główną przyczyną kłujących kurczy jest wtedy niedobór magnezu.

Co pomoże? Konieczne jest regularne zażywanie magnezu, najlepiej z witaminą B, bo w takim zestawieniu jest łatwiej przyswajany. Gdy w momentach wielkiej mobilizacji zaczyna brakować tchu, odejdź na chwilę od biurka, przerwij męczącą rozmowę i weź kilka głębokich oddechów. Zamknij oczy, rozłóż szeroko ramiona i oddychaj pełną piersią. Po kilku minutach nieprzyjemne objawy miną. By utrzymać się w dobrej formie, przez kilka godzin (np. dwie) nie pij kawy, która pobudza układ nerwowy do intensywniejszej pracy.

Kłucie w sercu - łakomstwo

Kłucie w piersiach bywa ceną za nadmierny apetyt. Gdy żołądek jest przepełniony, uciska przeponę. Ta najpierw się kurczy, a kiedy chce się rozprostować - nie ma na to miejsca. Ucisk wywołuje ostre kłucie w okolicy serca.

Co pomoże? Najzdrowiej wstawać od stołu, gdy czujemy, że jeszcze moglibyśmy coś przekąsić. Po posiłku nie wolno pracować, bo ból będzie bardziej dotkliwy.

Kłucie w sercu - a może to przepuklina?

Ból (choć częściej jest to pieczenie) w okolicy serca mogą odczuwać osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, np. przepuklinę rozworu przełykowego przepony, czyli grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku. W takiej sytuacji samemu nie można sobie pomóc. Przepuklina wymaga specjalistycznego leczenia, a niekiedy także operacji.

Tego nie rób

Tego nie rób

Nie lekceważ kłucia w klatce piersiowej, bo choć w większości przypadków są niegroźne, to czasem mogą sygnalizować poważne schorzenia:

  • zapalenie osierdzia (worka, w którym znajduje się serce) - ból pojawia się zwykle nagle, ale z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka i często promieniuje do szyi, obu barków, do lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z dolegliwościami żołądka. Nasila się przy oddychaniu i ruchach klatki piersiowej. Towarzyszy mu gorączka, czasami niewielka duszność. W takich przypadkach najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.
  • odma opłucnowa - objawia się kłującym bólem i dusznościami, gdy do jamy opłucnowej przedostanie się powietrze. Cierpią na nią osoby palące papierosy. Jeżeli odma jest niewielka, nic nam nie grozi. Ale gdy w jamie opłucnowej wytworzy się nadciśnienie (ciśnienie w jamie opłucnej jest niższe niż wewnątrz pęcherzyków płucnych i atmosferyczne), konieczna jest szybka pomoc lekarska, która polega na usunięciu nadmiaru powietrza z opłucnej.
  • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - ból w klatce piersiowej jest wywołany przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Pojawia się podczas wysiłku, gdy serce potrzebuje więcej tlenu. Jego niedostatek sprawia, że w organizmie zachodzą 2 reakcje chemiczne: glikoliza beztlenowa i kwasica tkankowa. Uwalniają się wówczas mleczany i kwas pirogronowy, które źle wpływają na kurczliwość serca. Przy chorobie niedokrwiennej ból zamostkowy promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, zmiana diety, umiarkowane ćwiczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 125)
Majk, 14.06.2016 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, również od młodych lat miałem kłucie serca jednak teraz gdy mam 20 lat nagle zaczęło mnie kłuć codziennie po kilka albo nawet i kilka naście razy, ból jest ogromny nie pozwalający oddychać. Co to może być?
 
kcmmk, 22.05.2016 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Zauważyłam wiele komentarzy osób w moim wieku (14-18 lat) z objawami mojej "wady", otóż jest to uczucie kłucia w okolicy serca, które po kilku wdechach i wydechach oraz chwili odpoczynku - zanikają. W wieku 13 lat, gdy poszłam do gimnazjum, na lekcji w-f'u poproszono nas na badania bilansowe. Pani "P" zaczęła dokładnie mnie przesłuchiwać, chwilkę to trwało.. Koniec końców napisała "jakąś karteczkę" do rodzica, na podstawie której, moja mama miała podjąć dalsze kroki. Mam to szczęście, że mam bardzo opiekuńczą mamę pod względem zdrowotnym (jak i nie tylko). Pierwsze kroki: pobieranie krwi, EKG, zdjęcia. To było dość męczące i stresujące, zwłaszcza, że przeżywałam wtedy trudny okres przejścia z mojej ukochanej podstawówki do prestiżowego gimnazjum. Ciągłe wyjazdy do innych miast, lekarzy, noszenie holtera.. Z punktu widzenia 13-sto latki był to pewnego rodzaju wyrok. O dziwo wszystkie badania wychodziły w porządku, jednak kłucie, pojawiające się raz na jakiś czas - nie ustawało. Dostałam skierowanie na echo serca, na którym wykryto mi dziurę, która się cieniej zrosła (tłumaczenie po mojemu). To podobno ma wywoływać kłucie, które nie przeszkadza mi w życiu codziennym, gdyż pojawia się naprawdę bardzo rzadko. Obecnie mam 15 lat, już coraz bliżej 16-stu i żyję. Nie przyjmuję żadnych leków, nie miałam żadnych operacji. Jedynie mama wykosztowała się na wyjazdy oraz prywatne wizyty. Mimo to - z całego serca (razem z tą moją dziurką) radzę Wam, abyście zrobili jakieś kroki ku badaniom. Sama myśl, że to nic poważnego daje ogroooomną ulgę, która jest bezcenna. Życzę wszystkim zdrówka! ...a reszta sama jakoś przyjdzie :)
 
PAWEL, 19.05.2016 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam pytanie bylem dzis w pracy i mialem przerwe na papierosa gdy go spalilem zaczelo mnie bolec serce i zrobilo mi sie ciemno przed oczami i gorąco jakie moga byc tego skutki prosze o porade
 
Małgorzata 16l, 30.03.2016 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od dawna (jakiego miesiąca) mam bóle,a raczej kłuje mnie w klatce piersiowej i nie tylko. Na początku kłuło mnie tylko mniej więcej na poziomie serca,raz z lewej,raz z prawej strony. Potem bol przeniósł sie nizej,podojrzewalam nawet ze uszkodziłam sobie rzebro i dlatego tak,ale przecież nigdzie sie nie uderzyłam ani nic z tych rzeczy. Potem jednak przechodził ten bol nizej (tam gdzie mamy jajniki) a potem nawet kłuło mnie w kolanie! Postanowiłam zrobic ogólne badania,jednak pobrali mi tylko krew gdzie nic nie wyszło,a lekarz powiedział ze serce dobrze mi 'chodzi'. Juz sama nie wiem co to moze być,a chciałabym sie jakos tego pozbyć bo ten bol naprawde jest nieprzyjemny :/. I jeszcze,myśle,ze chyba nie miałam jakis większych stresów w ostatnim czasie. Juz nie wiem co robic:/
 
Małgorzata , 30.03.2016 00.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od dawna (jakiego miesiąca) mam bóle,a raczej kłuje mnie w klatce piersiowej i nie tylko. Na początku kłuło mnie tylko mniej więcej na poziomie serca,raz z lewej,raz z prawej strony. Potem bol przeniósł sie nizej,podojrzewalam nawet ze uszkodziłam sobie rzebro i dlatego tak,ale przecież nigdzie sie nie uderzyłam ani nic z tych rzeczy. Potem jednak przechodził ten bol nizej (tam gdzie mamy jajniki) a potem nawet kłuło mnie w kolanie! Postanowiłam zrobic ogólne badania,jednak pobrali mi tylko krew gdzie nic nie wyszło,a lekarz powiedział ze serce dobrze mi 'chodzi'. Juz sama nie wiem co to moze być,a chciałabym sie jakos tego pozbyć bo ten bol naprawde jest nieprzyjemny :/. I jeszcze,myśle,ze chyba nie miałam jakis większych stresów w ostatnim czasie. Juz nie wiem co robic:/
 
Oliwier , 20.02.2016 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć jestem oliwier od tygodnia boli mnie w okolicach serca proszę pomóżcie straszne boli mam 11 lat niewiem oco chodzi pytałem się mamy muwiła że to napewno od wysiłku fizycznego ale jest mi słabo i mam zawroty głowy odpowiedzcie
 
Mania, 28.01.2016 07.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, mam dopiero 14 lat i już mam jakieś problemy... Mam dziwne uczucie jakby w miejscu serca był jakiś zator, ale nie dokładnie w sercu, tylko jakoś w przełuku. Ostatnio miałam duże objawy nerwicy. Miałam wrażenie, że przeżywam zawał, zaraz umrę. Była taka fala gorąca i duszności, ból kończyn i oczywiście lęk. Cały czas się bałam. Ale tu też nie o tym, boję się że mam zapalenie wyrostka. Od wczoraj boli mnie noga, najpierw bolały ręce ale przeszło. Teraz doszedł bòl brzucha z lewej strony, okolice miednicy. I jeszcze ten ucisk w klatce piersiowej... Mama mówi że to tylko stres (przez ostatnie dwa tygodnie cały czas się boje) i nie chce mnie brać na badania, a ja na prawdę czuje że coś mi jest.
 
Julia0882, 25.11.2015 08.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli macie takie objawy jak piszecie i przebadaliscie serce i jest zdrowe to jest na pewno przepuklina rozworu przelykowego. Zróbcie gastroskopie ludzie. Bo będą wam wmawiać nerwice latami. Ja to mam a też już do psychiatry mnie wysyłali lekarze... ehhh szkoda gadac
 
Julia0882, 25.11.2015 08.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej. Masz na pewno przepukline rozworu przelykowego. Zrób gastroskopie. Ona daje takie objawy. A jeżeli trenujesz to na pewno to. Tez się tego nabawiłam :/
 
blac and white, 12.11.2015 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam!ja juz sama nie wiem czy to serduszko , czy to wynik stresow , czy poprostu przemeczenia , czy przybytej choroby:(Od pewnego czasu czuje sie okropnie , kuje mnie z lewej str kl piersiowej , to piecze w mostku, kreci sie w glowie , wraznie powietrza w plucach, i do tego ciagly nieustajacy kaszel:(mam dosc:(sama nie wiem co mam bagatelizowac a czy sie przejmowac:(blagam pomozcie mi:(czytalam duzo o nerwowosci lekowej i wydaje mi sie , ze zaczyna mnie dopadac:(
 
następne »
strona 1 z 13
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

52847

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn. Objawy niedoczynności tarczycy, zarówno...

więcej

51362

OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby? OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby?

Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli. Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki...

więcej

47996

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

47629

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję nie łączyć tych leków ze względu na zwiększone ryzyko podwyższenia enzymów wątrobowych oraz możliwość dolegliwości mięśniowych (ból mięśni).

Czasami zdarzają się cykle krótsze lub dłuższe i jeśli jest to sporadycznie, nie powinno niepokoić. Na wydzielanie hormonów i regularność miesiączkowania ma wpływ wiele różnych czynników, w tym...

Niestety nie ma jednej ogólnej zasady w diagnostyce genetycznej. Zastosowana metoda i zakres badań jest zawsze zależny od wskazania/podejrzenia. Natomiast polecić mogę poszukanie informacji na temat...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.