KŁUCIE W SERCU, ból w klatce piersiowej - przyczyny

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
131 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Gdy z lewej strony klatki piersiowej poczujesz ból, myślisz: "to serce". Wbrew opiniom jest ono trochę inaczej położone! Czego objawem jest więc kłucie w sercu albo ból w klatce piersiowej? Niekoniecznie musi to być serce - to może być też sygnał, że coś złego dzieje się z innym narządem.

Kłucie w sercu - tak mówimy potocznie, ale to w rzeczywistości nie zawsze ból serca. Serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem. A ból w klatce piersiowej z lewej strony związany jest z innymi narządami. Tu mieszczą się także chronione przez żebra płuca, opłucna, tchawica, przełyk. Stąd rozchodzą się mięśnie i nerwy, które swój początek mają w rdzeniu kręgowym. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa. Każdy z tych narządów bólem daje znać, że jest przeciążony i potrzebuje pomocy.

Kłucie w sercu - przeziębienie

Przeziębienie często jest powodem nieprzyjemnego kłucia w klatce piersiowej. Ból nasila się zwykle podczas kaszlu i przy podwyższonej temperaturze. Gdy kaszel jest męczący i suchy, powoduje urazy drobniutkich włókien nerwowych. Przeciążeniu ulegają również chrząstki żebrowe i rozwija się stan zapalny. To właśnie on - a dokładniej uszkodzenia tkanek, do których dochodzi w efekcie reakcji chemicznych zachodzących podczas procesu zapalnego - jest powodem naszego cierpienia.

Co pomoże? By ból ustąpił, wystarczy przez kilka dni poleżeć w łóżku, dobrze się wygrzać, przyjmować leki przeciwgrypowe oraz pić syrop łagodzący kaszel. Można też wspomagać organizm herbatą z sokiem malinowym.

Kłucie w sercu - ostry trening

Jeśli nagle przypomniałaś sobie o potrzebie uprawiania gimnastyki i spędziłaś kilka godzin w siłowni, nie dziw się, że wszystko cię boli. Kłucie w klatce piersiowej po takim wysiłku jest skutkiem przeciążenia mięśni. To tzw. mięśniobóle.

Co pomoże? Bóle miną, gdy zwolnisz tempo ćwiczeń i po każdym treningu będziesz pamiętać o ciepłej kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków. Kwas mlekowy nagromadzony w mięśniach rozejdzie się po całym organizmie, a mięśnie odzyskają elastyczność. Jeśli raz w tygodniu dasz się namówić na masaż, twoje ciało szybko odzyska dobrą formę. Nerwobóle mięśniowe nie są groźne dla zdrowia, ale lepiej ich unikać, bo potrafią dotkliwie dać się we znaki.

Kłucie w sercu - uszkodzone nerwy

Ból w okolicy serca może być spowodowany drobnymi uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w przestrzeniach między żebrami. Do nerwobóli międzyżebrowych zwykle dochodzi wskutek urazu, przeciążenia ćwiczeniami (np. podnoszeniem ciężarów) lub są następstwem rozwijającego się stanu zapalnego. By dokładnie określić przyczynę takiej dolegliwości, lekarz zleca prześwietlenie piersiowego odcinka kręgosłupa.

Co pomoże? Jeżeli prześwietlenie nic złego nie wykazuje, można sobie poradzić samemu. Ulgę przynosi przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Edzia58, 09.09.2016 9:47
Tzw problemy sercowe mogą wynikać z niedoboru potasu i magnezu. Te tabletki pozwalają na ich uzupełnienie i można je stosować profilaktycznie https://www.znamlek.pl/aspargin-267.html
Diagnostyka, 09.11.2015 15:21
Proponuję w jednym z laboratoriów sieci Diagnostyka, wykonanie badań funkcji serca, w skład których wchodzi oznaczenie poziomu fibrynogenu, D-dimeru, elektrolitów (Na, K), lipidrogramu, hsCRP, CK, NT pro-BNP, a także homocysteiny. Ich wyniki będą oceną stanu układu krążenia, aktywacji krzepnięcia krwi, a także zaburzeń gospodarki lipidowej.
 

Kłucie w sercu - szlakiem kręgosłupa

Wzdłuż kręgosłupa przebiega wiele ważnych nerwów. Gdy zaniedbamy jego kondycję, zapłacimy za to nie tylko bólem w okolicy serca, ale czasem także drętwieniem lewej ręki aż po mały i serdeczny palec dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Przesunięte wskutek uszkodzeń lub zwyrodnień kręgi uciskają nerwy i odczuwamy ból. Zmiany dotyczą zwykle szyjnego i piersiowego odcinka.

Co pomoże? By pozbyć się dolegliwości, trzeba się gimnastykować. Najlepiej, gdy odpowiedni zestaw ćwiczeń przygotuje nam rehabilitant. Wskazane jest też pływanie, zwłaszcza na plecach. Jeśli praca wymaga długiego siedzenia, ustaw krzesło tak, by plecy były podparte na wysokości pasa, a stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze. Co godzinę wstań, przejdź kilka kroków i porządnie się przeciągnij. Ważne jest też, by spać na płaskiej poduszce i materacu, który dopasowuje się do kształtu ciała (musi być nie za twardy i nie za miękki). Doraźną pomoc przyniosą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli możesz, dwa razy w miesiącu idź na profesjonalny masaż.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Idź do lekarza, gdy:

  • bóle pojawiają się często i nie są usprawiedliwione np. stresem czy wysiłkiem fizycznym
  • towarzyszy im gorączka lub duszności
  • bóle dręczą cię nocą
  • masz podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu

Kłucie w sercu - stres

Życie na wysokich obrotach, do którego często zmuszają nas obowiązki zawodowe i domowe, sprawia, że jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Płacimy za to także niemiłym kłuciem w klatce piersiowej. Główną przyczyną kłujących kurczy jest wtedy niedobór magnezu.

Co pomoże? Konieczne jest regularne zażywanie magnezu, najlepiej z witaminą B, bo w takim zestawieniu jest łatwiej przyswajany. Gdy w momentach wielkiej mobilizacji zaczyna brakować tchu, odejdź na chwilę od biurka, przerwij męczącą rozmowę i weź kilka głębokich oddechów. Zamknij oczy, rozłóż szeroko ramiona i oddychaj pełną piersią. Po kilku minutach nieprzyjemne objawy miną. By utrzymać się w dobrej formie, przez kilka godzin (np. dwie) nie pij kawy, która pobudza układ nerwowy do intensywniejszej pracy.

Kłucie w sercu - łakomstwo

Kłucie w piersiach bywa ceną za nadmierny apetyt. Gdy żołądek jest przepełniony, uciska przeponę. Ta najpierw się kurczy, a kiedy chce się rozprostować - nie ma na to miejsca. Ucisk wywołuje ostre kłucie w okolicy serca.

Co pomoże? Najzdrowiej wstawać od stołu, gdy czujemy, że jeszcze moglibyśmy coś przekąsić. Po posiłku nie wolno pracować, bo ból będzie bardziej dotkliwy.

Kłucie w sercu - a może to przepuklina?

Ból (choć częściej jest to pieczenie) w okolicy serca mogą odczuwać osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, np. przepuklinę rozworu przełykowego przepony, czyli grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku. W takiej sytuacji samemu nie można sobie pomóc. Przepuklina wymaga specjalistycznego leczenia, a niekiedy także operacji.

Tego nie rób

Tego nie rób

Nie lekceważ kłucia w klatce piersiowej, bo choć w większości przypadków są niegroźne, to czasem mogą sygnalizować poważne schorzenia:

  • zapalenie osierdzia (worka, w którym znajduje się serce) - ból pojawia się zwykle nagle, ale z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka i często promieniuje do szyi, obu barków, do lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z dolegliwościami żołądka. Nasila się przy oddychaniu i ruchach klatki piersiowej. Towarzyszy mu gorączka, czasami niewielka duszność. W takich przypadkach najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.
  • odma opłucnowa - objawia się kłującym bólem i dusznościami, gdy do jamy opłucnowej przedostanie się powietrze. Cierpią na nią osoby palące papierosy. Jeżeli odma jest niewielka, nic nam nie grozi. Ale gdy w jamie opłucnowej wytworzy się nadciśnienie (ciśnienie w jamie opłucnej jest niższe niż wewnątrz pęcherzyków płucnych i atmosferyczne), konieczna jest szybka pomoc lekarska, która polega na usunięciu nadmiaru powietrza z opłucnej.
  • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - ból w klatce piersiowej jest wywołany przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Pojawia się podczas wysiłku, gdy serce potrzebuje więcej tlenu. Jego niedostatek sprawia, że w organizmie zachodzą 2 reakcje chemiczne: glikoliza beztlenowa i kwasica tkankowa. Uwalniają się wówczas mleczany i kwas pirogronowy, które źle wpływają na kurczliwość serca. Przy chorobie niedokrwiennej ból zamostkowy promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, zmiana diety, umiarkowane ćwiczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 131)
Maja , 25.03.2017 09.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam 13 lat. Od 2 miesięcy mam bóle w okolicy serca ( głównie ucisk i kłucie), które nasilają się podczas oddychania. Niekiedy promieniują do całego ciała (zwłaszcza do lewej strony szyi i barku). Trwają od 5 sekund do 5 minut. Byłam u lekarza to przepisał jakieś witaminy. Gdy nie pomogły to skierował mnie do kardiologa dziecięcego. Czy ktoś wie co to jest? Czy mam się bać?
 
Elena, 19.02.2017 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, jestem Elena i od kilku tygodni kilka razy dziennie mam ból czasem jest bardzo silny w okolicach lewej strony klatki piersiowej, najczęściej występuje gdy wezmę głębszy wdech i trwa nawet dobre kilka minut następnie przechodzi mi na plecy i bolą mnie żebra po lewej stronie, mam 16 lat i obawiam się że to coś poważnego
 
kattie, 26.11.2016 22.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz takie objawy od kilku miesięcy i zamiast iść do lekarza, pytasz o radę internautów..?
 
dmed, 31.07.2016 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam choruje na dystrofie mięśni i od paru miesięcy kłuje mnie w lewej stronie klatki piersiowej i okolicach mostka. Gdy oddycham (wtedy gdy zaczyna kłuć) to ból się nasila ale po paru minutach przechodzi . Miewam to pare razy w dzień ale nie codziennie. Kłucie pojawia się zawsze nawet jak leże czy stoje biegam lub ni nie robie co to może oznaczać jak się z tym uporać lekarz dawał mi aby magnes mówił że to od kręgosłupa ale i tak nie przechodzi co robić?
 
12345, 31.07.2016 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam już od paru miesięcy kłucie w klatce nie jest cały czas mniej więcej pare razy dziennie ale występuje zawsze czy chodze, stoje, leże, biegam, głównie kłuje mnie po lewej stronie i w okolicach mostka, nie mogę wtedy mocno oddychać bo mnie wtedy mocniej boli ale po paru minutach przestaje co to może oznaczać?
 
Bono, 31.07.2016 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam od wczoraj kluje mnie dziwnie w klatce z lewej strony tak jak by kolo obojczyka czasem boli serce nie wiem co to moze byc i od czego
 
Majk, 14.06.2016 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, również od młodych lat miałem kłucie serca jednak teraz gdy mam 20 lat nagle zaczęło mnie kłuć codziennie po kilka albo nawet i kilka naście razy, ból jest ogromny nie pozwalający oddychać. Co to może być?
 
kcmmk, 22.05.2016 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Zauważyłam wiele komentarzy osób w moim wieku (14-18 lat) z objawami mojej "wady", otóż jest to uczucie kłucia w okolicy serca, które po kilku wdechach i wydechach oraz chwili odpoczynku - zanikają. W wieku 13 lat, gdy poszłam do gimnazjum, na lekcji w-f'u poproszono nas na badania bilansowe. Pani "P" zaczęła dokładnie mnie przesłuchiwać, chwilkę to trwało.. Koniec końców napisała "jakąś karteczkę" do rodzica, na podstawie której, moja mama miała podjąć dalsze kroki. Mam to szczęście, że mam bardzo opiekuńczą mamę pod względem zdrowotnym (jak i nie tylko). Pierwsze kroki: pobieranie krwi, EKG, zdjęcia. To było dość męczące i stresujące, zwłaszcza, że przeżywałam wtedy trudny okres przejścia z mojej ukochanej podstawówki do prestiżowego gimnazjum. Ciągłe wyjazdy do innych miast, lekarzy, noszenie holtera.. Z punktu widzenia 13-sto latki był to pewnego rodzaju wyrok. O dziwo wszystkie badania wychodziły w porządku, jednak kłucie, pojawiające się raz na jakiś czas - nie ustawało. Dostałam skierowanie na echo serca, na którym wykryto mi dziurę, która się cieniej zrosła (tłumaczenie po mojemu). To podobno ma wywoływać kłucie, które nie przeszkadza mi w życiu codziennym, gdyż pojawia się naprawdę bardzo rzadko. Obecnie mam 15 lat, już coraz bliżej 16-stu i żyję. Nie przyjmuję żadnych leków, nie miałam żadnych operacji. Jedynie mama wykosztowała się na wyjazdy oraz prywatne wizyty. Mimo to - z całego serca (razem z tą moją dziurką) radzę Wam, abyście zrobili jakieś kroki ku badaniom. Sama myśl, że to nic poważnego daje ogroooomną ulgę, która jest bezcenna. Życzę wszystkim zdrówka! ...a reszta sama jakoś przyjdzie :)
 
PAWEL, 19.05.2016 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam pytanie bylem dzis w pracy i mialem przerwe na papierosa gdy go spalilem zaczelo mnie bolec serce i zrobilo mi sie ciemno przed oczami i gorąco jakie moga byc tego skutki prosze o porade
 
Małgorzata 16l, 30.03.2016 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od dawna (jakiego miesiąca) mam bóle,a raczej kłuje mnie w klatce piersiowej i nie tylko. Na początku kłuło mnie tylko mniej więcej na poziomie serca,raz z lewej,raz z prawej strony. Potem bol przeniósł sie nizej,podojrzewalam nawet ze uszkodziłam sobie rzebro i dlatego tak,ale przecież nigdzie sie nie uderzyłam ani nic z tych rzeczy. Potem jednak przechodził ten bol nizej (tam gdzie mamy jajniki) a potem nawet kłuło mnie w kolanie! Postanowiłam zrobic ogólne badania,jednak pobrali mi tylko krew gdzie nic nie wyszło,a lekarz powiedział ze serce dobrze mi 'chodzi'. Juz sama nie wiem co to moze być,a chciałabym sie jakos tego pozbyć bo ten bol naprawde jest nieprzyjemny :/. I jeszcze,myśle,ze chyba nie miałam jakis większych stresów w ostatnim czasie. Juz nie wiem co robic:/
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

157

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić

Nieświeży oddech potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu są często...

więcej

153

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

146

Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana? Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana?

Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego...

więcej

139

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.