KŁUCIE W SERCU, ból w klatce piersiowej - przyczyny

Konsultant:lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
98 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Gdy z lewej strony klatki piersiowej poczujesz ból, myślisz: "to serce". Wbrew opiniom jest ono trochę inaczej położone! Czego objawem jest więc kłucie w sercu albo ból w klatce piersiowej? Niekoniecznie musi to być serce - to może być też sygnał, że coś złego dzieje się z innym narządem.

Serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem. A ból w klatce piersiowej z lewej strony związany jest z innymi narządami. Tu mieszczą się także chronione przez żebra płuca, opłucna, tchawica, przełyk. Stąd rozchodzą się mięśnie i nerwy, które swój początek mają w rdzeniu kręgowym. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa. Każdy z tych narządów bólem daje znać, że jest przeciążony i potrzebuje pomocy.

Kłucie w sercu - przeziębienie

Często jest powodem nieprzyjemnego kłucia w klatce piersiowej. Ból nasila się zwykle podczas kaszlu i przy podwyższonej temperaturze. Gdy kaszel jest męczący i suchy, powoduje urazy drobniutkich włókien nerwowych. Przeciążeniu ulegają również chrząstki żebrowe i rozwija się stan zapalny. To właśnie on - a dokładniej uszkodzenia tkanek, do których dochodzi w efekcie reakcji chemicznych zachodzących podczas procesu zapalnego - jest powodem naszego cierpienia.

Co pomoże? By ból ustąpił, wystarczy przez kilka dni poleżeć w łóżku, dobrze się wygrzać, przyjmować leki przeciwgrypowe oraz pić syrop łagodzący kaszel. Można też wspomagać organizm herbatą z sokiem malinowym.

Nie przegap

Kłucie w sercu - ostry trening

Jeśli nagle przypomniałaś sobie o potrzebie uprawiania gimnastyki i spędziłaś kilka godzin w siłowni, nie dziw się, że wszystko cię boli. Kłucie w klatce piersiowej po takim wysiłku jest skutkiem przeciążenia mięśni. To tzw. mięśniobóle.

Co pomoże? Bóle miną, gdy zwolnisz tempo ćwiczeń i po każdym treningu będziesz pamiętać o ciepłej kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków. Kwas mlekowy nagromadzony w mięśniach rozejdzie się po całym organizmie, a mięśnie odzyskają elastyczność. Jeśli raz w tygodniu dasz się namówić na masaż, twoje ciało szybko odzyska dobrą formę. Nerwobóle mięśniowe nie są groźne dla zdrowia, ale lepiej ich unikać, bo potrafią dotkliwie dać się we znaki.

Kłucie w sercu - uszkodzone nerwy

Ból w okolicy serca może być spowodowany drobnymi uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w przestrzeniach między żebrami. Do nerwobóli międzyżebrowych zwykle dochodzi wskutek urazu, przeciążenia ćwiczeniami (np. podnoszeniem ciężarów) lub są następstwem rozwijającego się stanu zapalnego. By dokładnie określić przyczynę takiej dolegliwości, lekarz zleca prześwietlenie piersiowego odcinka kręgosłupa.

Co pomoże? Jeżeli prześwietlenie nic złego nie wykazuje, można sobie poradzić samemu. Ulgę przynosi przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 23.10.2014 5:43
Kilka lat temu miałam pierwszy taki ból,był objawem raczej podniesienia czegoś ciężkiego.Po jakimś czasie przeszło,ale później kuło mnie po lewej stronie.Kolejny (w tamtym roku) taki "atak" był silny,obudziłam się w nocy i strasznie bolało mnie w mostku.Z bólu aż płakałam,ale jak wzięłam coś przeciwbólowego to po jakimś czasie przeszło.Później był na wieczór,nic nie pomagało,żadne proszki.Później zrobiło mi się duszno i bardzo ciężko mi się oddychało.W szpitalu zrobili mi EKG i wszystko było ok.Lekarz powiedział że to może być nerwica,nerwobóle lub coś tam innego.Dostałam silny lek przeciwbólowy i pomogło.Ostatni raz powtórzyło się to w noc przed wigilią. Nawet często mam bóle w klatce piersiowej po lewej stronie,częściej niż te w mostku.Ale ból są różne,czasami bardzo silne a czasem są do wytrzymania.Co to może być?? ktoś mi powiedział,że to coś z sercem.Proszę o szybką odpowiedź. Zbadaj morfologie, bo ja mam silne klucia przy "ciężkiej anemii" - to już trzeci stopień zaawansowania w anemii.
Nie zarejestrowany, 13.10.2014 15:26
Kilka lat temu miałam pierwszy taki ból,był objawem raczej podniesienia czegoś ciężkiego.Po jakimś czasie przeszło,ale później kuło mnie po lewej stronie.Kolejny (w tamtym roku) taki "atak" był silny,obudziłam się w nocy i strasznie bolało mnie w mostku.Z bólu aż płakałam,ale jak wzięłam coś przeciwbólowego to po jakimś czasie przeszło.Później był na wieczór,nic nie pomagało,żadne proszki.Później zrobiło mi się duszno i bardzo ciężko mi się oddychało.W szpitalu zrobili mi EKG i wszystko było ok.Lekarz powiedział że to może być nerwica,nerwobóle lub coś tam innego.Dostałam silny lek przeciwbólowy i pomogło.Ostatni raz powtórzyło się to w noc przed wigilią. Nawet często mam bóle w klatce piersiowej po lewej stronie,częściej niż te w mostku.Ale ból są różne,czasami bardzo silne a czasem są do wytrzymania.Co to może być?? ktoś mi powiedział,że to coś z sercem.Proszę o szybką odpowiedź.
 

Kłucie w sercu - szlakiem kręgosłupa

Wzdłuż kręgosłupa przebiega wiele ważnych nerwów. Gdy zaniedbamy jego kondycję, zapłacimy za to nie tylko bólem w okolicy serca, ale czasem także drętwieniem lewej ręki aż po mały i serdeczny palec dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Przesunięte wskutek uszkodzeń lub zwyrodnień kręgi uciskają nerwy i odczuwamy ból. Zmiany dotyczą zwykle szyjnego i piersiowego odcinka.

Co pomoże? By pozbyć się dolegliwości, trzeba się gimnastykować. Najlepiej, gdy odpowiedni zestaw ćwiczeń przygotuje nam rehabilitant. Wskazane jest też pływanie, zwłaszcza na plecach. Jeśli praca wymaga długiego siedzenia, ustaw krzesło tak, by plecy były podparte na wysokości pasa, a stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze. Co godzinę wstań, przejdź kilka kroków i porządnie się przeciągnij. Ważne jest też, by spać na płaskiej poduszce i materacu, który dopasowuje się do kształtu ciała (musi być nie za twardy i nie za miękki). Doraźną pomoc przyniosą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli możesz, dwa razy w miesiącu idź na profesjonalny masaż.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Idź do lekarza, gdy:

  • bóle pojawiają się często i nie są usprawiedliwione np. stresem czy wysiłkiem fizycznym
  • towarzyszy im gorączka lub duszności
  • bóle dręczą cię nocą
  • masz podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu

Kłucie w sercu - stres

Życie na wysokich obrotach, do którego często zmuszają nas obowiązki zawodowe i domowe, sprawia, że jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Płacimy za to także niemiłym kłuciem w klatce piersiowej. Główną przyczyną kłujących kurczy jest wtedy niedobór magnezu.

Co pomoże? Konieczne jest regularne zażywanie magnezu, najlepiej z witaminą B, bo w takim zestawieniu jest łatwiej przyswajany. Gdy w momentach wielkiej mobilizacji zaczyna brakować tchu, odejdź na chwilę od biurka, przerwij męczącą rozmowę i weź kilka głębokich oddechów. Zamknij oczy, rozłóż szeroko ramiona i oddychaj pełną piersią. Po kilku minutach nieprzyjemne objawy miną. By utrzymać się w dobrej formie, przez kilka godzin (np. dwie) nie pij kawy, która pobudza układ nerwowy do intensywniejszej pracy.

Kłucie w sercu - łakomstwo

Kłucie w piersiach bywa ceną za nadmierny apetyt. Gdy żołądek jest przepełniony, uciska przeponę. Ta najpierw się kurczy, a kiedy chce się rozprostować - nie ma na to miejsca. Ucisk wywołuje ostre kłucie w okolicy serca.

Co pomoże? Najzdrowiej wstawać od stołu, gdy czujemy, że jeszcze moglibyśmy coś przekąsić. Po posiłku nie wolno pracować, bo ból będzie bardziej dotkliwy.

Kłucie w sercu - a może to przepuklina?

Ból (choć częściej jest to pieczenie) w okolicy serca mogą odczuwać osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, np. przepuklinę rozworu przełykowego przepony, czyli grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku. W takiej sytuacji samemu nie można sobie pomóc. Choroba wymaga specjalistycznego leczenia, a niekiedy także operacji.

Tego nie rób

Tego nie rób

Nie lekceważ kłucia w klatce piersiowej, bo choć w większości przypadków są niegroźne, to czasem mogą sygnalizować poważne schorzenia:

  • zapalenie osierdzia (worka, w którym znajduje się serce) - ból pojawia się zwykle nagle, ale z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka i często promieniuje do szyi, obu barków, do lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z dolegliwościami żołądka. Nasila się przy oddychaniu i ruchach klatki piersiowej. Towarzyszy mu gorączka, czasami niewielka duszność. W takich przypadkach najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.
  • odma opłucnowa - objawia się kłującym bólem i dusznościami, gdy do jamy opłucnowej przedostanie się powietrze. Cierpią na nią osoby palące papierosy. Jeżeli odma jest niewielka, nic nam nie grozi. Ale gdy w jamie opłucnowej wytworzy się nadciśnienie (ciśnienie w jamie opłucnej jest niższe niż wewnątrz pęcherzyków płucnych i atmosferyczne), konieczna jest szybka pomoc lekarska, która polega na usunięciu nadmiaru powietrza z opłucnej.
  • choroba niedokrwienna serca - ból w klatce piersiowej jest wywołany przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Pojawia się podczas wysiłku, gdy serce potrzebuje więcej tlenu. Jego niedostatek sprawia, że w organizmie zachodzą 2 reakcje chemiczne: glikoliza beztlenowa i kwasica tkankowa. Uwalniają się wówczas mleczany i kwas pirogronowy, które źle wpływają na kurczliwość serca. Przy chorobie niedokrwiennej ból zamostkowy promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, zmiana diety, umiarkowane ćwiczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 27.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 98)
paw, 17.12.2014 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tak mam od 12 roku zycia. mam23 lata. co mi pomaga? ralaks jakies warzywo i praca hehe. jak ktos debatuje ze go tu i tu boli to bd bolec mocniej jak badania nic nie wy ka za ly to raczej jest ok. nawet piszac to mam z lewej strony bol. dwa lata mnie badali i wybadali ze...mialem przewlekle zapalenie blony sluzowej gardla hehehe a te bole to od nerwow zeby zmienic tryb zycia itp itd. i powiem ze jest lepiej teraz cos mnie bierze to tam w lewej stronie boli. aaa jak ktos cwiczy karate czy jak np ja cwiczylem k1 to moze byc np od obicia czegos nawet pare miechow wstecz a wyjdzie. aaa i od fajek ale to od organizmu zalezy ja np jak palilem to az czkawke mialem powaga i przestalem jarac i te bole same powoli minely juz nie sa tak czeste.
 
czarna, 31.10.2014 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć. Mam częste bole w klatce piersiowej A zwłaszcza w nocy podczas snu budzi nie ból Jak leżę tak po prostu nic nie robie Kiedy mnie łapie ten ból nie mogę się ruszać, głęboko odychcac. Bo mam wrażenie jak by mi ktoś igły wbijal. A jestem w ciąży nie mogę brać żadnych tabletek na ból. A lekarze twierdzą że nic mi nie jest. Jak zapobiec tym bolom?? One długo trwają. :'(
 
manimonimo, 24.09.2014 17.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tutaj są wypisane wszystkie możliwe przyczyny kłucia w sercu: http://klucie-w-sercu.blogspot.com/2014/09/8-mozliwych-przyczyn-kucia-w-sercu.html
 
SP45, 11.08.2014 11.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wysoce prawdopodobne że możesz mieć drożny otwór owalny między przedsionkami, który normalnie powinien po urodzeniu zarosnąć.Niestety u nie wszystkich zarasta i ludziska się męczą,ja np 39 lat.Na konowałów raczej nie ma co liczyć ja byłem u wielu i żaden na to nie wpadł a podobno po szkołach dopiero sam do tego doszedłem. Wada wychodzi na dobrej jakości echu serca najlepiej robionej przez przełyk. Otwór ten lubi się z wiekiem powiększać i jest coraz gorzej tak że najlepiej go zamknąć np 'parasolką'.Pozdrawiam i zdrowia życzę.
 
Kulawy, 01.08.2014 12.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli czujecie kłucie w klatce piersiowej dosyć często, najlepiej zrobić specjalistyczne badania a nie pytać się o porady w internecie. Teraz takie badania można wykonać za pół darmo w akademickim centrum medycznym w Warszawie, sam tam się przebadałem kompleksowo, nic nie wykryli ale lepiej mi się teraz śpi z tą wiedzą :)
 
kamioa, 20.06.2014 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat i czasami podczas oddychania lub schodzenia po schodach dokucza mi ból lewej klatki piersiowej, trwa to czasami ok. 50-60 sekund . Boję się że to serce, potrzebuję pomocy, ponieważ nie wiem co z tym zrobić.
 
serce, 05.06.2014 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 53 lata i też od pewnego czasu odczuwam kłucia serca . Nie mogę oddychać pełną piersią bo boli . Wczoraj poczułam jak by coś w sercu się poruszyło przy mocniejszym oddechu a za chwilę znów coś trzasneło i mogłam oddychać na 100%.
 
Olgaa, 13.05.2014 23.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Ja mam 20 lat i od pewnego czasu nękają mnie bóle w okolicy lewej strony klatki piersiowej, chwilowe, krótkie i w parze z drętwieniem lewej ręki ale to co mam dziś to przechodzi wszystko... Zawroty głowy, drętwienie lewej ręki dość znaczne i uciążliwe, i ból w okolicy lewej pachy, brak siły i koncentracji... już miewałam takie objawy nie raz, lekarze mówili iż to są nerwobóle, badania miałam wszystkie w porządku, ale mnie to dość mocno niepokoi jednak, nie wiem co tak naprawdę mi może dolegać :( Zanim do lekarza jakiegokolwiek się dostane to już znając życie przejdzie i nic nie wykryją i znów stwierdzą że mi nic nie jest, karetka nie przyjedzie bo to nic poważnego a mają inne poważniejsze przypadki, nie wiem co robić boję się tego, bo to już nie pierwszy raz, a za każdym kolejnym jest coraz to gorzej :(
 
andziula, 27.03.2014 01.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 20 lat. U mnie zaczęło się wszystko od kłucia serca. Okazało się, że wyszło mi całkiem co innego: niedoczynność tarczycy. A tarczyca wpływa na bardzo dużo narządów. Może wam nic nie dolegać, ale nie zaszkodzi się przebadać. Nawet z najmniejszą błahostką, która was nurtuje idźcie do lekarza, nigdy nic nie wiadomo. U mnie ekg serca nic nie wykazało. Dopiero gdy lekarz zalecił mi przebadanie krwi, to we krwi wszystko wyszło. Także, gdy ekg nic wam nie wykaże, to krew niech wam przebadają. Zawsze może wyjść coś innego.
 
"dr Adam" HAHA, 28.01.2014 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesteś zabawny kolego. Rozbawiłeś mnie naprawdę. od 3 lat regularnie biegam, od 6 trenuję karate Kyokushin i od pótora roku mam "nerwobóle", "mięśniobóle" poprostu nie wiem co to jest. Szukam gdzie tylko się da. NIC. Przetrenowanie? Nie sądzę. :-D Akurat podczas treningów łapie oraz coraz częściej przy normalnym funkcjonowaniu. W szkole itd. Lekarze oczywiście nic nie wiedzą...
 
następne »
strona 1 z 10
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

41544

ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Lekki zawrót głowy po nagłej zmianie pozycji czy wirowaniu na parkiecie to normalna reakcja...

więcej

31455

Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy nadczynności tarczycy Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy wywołują różne choroby tarczycy. Nie wszystkie objawy nadczynności tarczycy...

więcej

47986

PODATNOŚĆ NA SINIAKI - o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele? PODATNOŚĆ NA SINIAKI - o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele?

Podatność na siniaki może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi i związanych z nimi hemofilii...

więcej

26450

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Prawdopodobnie jest to przeczulica skóry. Być może spowodowana uczuleniem, podrażnieniem, nerwobólami. Dolegliwości powinny same ustąpić, gdyby jednak tak się nie stało należy zgłosić się do lekarza...

Warto w tej sprawie bezpośrednio się skontaktować z lekarzem dentystą. Można też zasięgnąć informacji o refundacji leczenia pod narkozą w wybranych gabinetach stomatologicznych. Czy mają podpisaną...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

W sumie Novoslim jest najlepszy, wcześniej próbowałam inuliny i błonnika ale efekty srednie, nie wiem dlaczego na mnie nie działały to już zielona herbata lepiej a Novoslim bardzo dobry, przemiana materii się reguluje, mniejszy apetyt bardzo łatwo można schudnąć

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.