Uprawnienia do leczenia osoby ubezpieczonej - system eWUŚ

2013-01-03 13:50

System eWUŚ to łatwy i szybki sposób sprawdzenia w placówce służby zdrowia czy mamy uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej. Wystarczy mieć dokument tożsamości i podać numer PESEL.

Uprawnienia do leczenia osoby ubezpieczonej - system eWUŚ
Autor: Shutterstock System eWUŚ to łatwy i szybki sposób sprawdzenia w placówce służby zdrowia czy mamy uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej. Wystarczy mieć dokument tożsamości i podać numer PESEL.

System eWUŚ pozawala na łatwe sprawdzenie uprawnień do leczenia. Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza przyjmującego w ramach NFZ nie musimy przynosić żadnych specjalnych dokumentów. Wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy oraz podać numer PESEL. Dzięki tym danym rejestratorka sprawdzi w systemie eWUŚ czy mamy uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej.

Kto jest osobą ubezpieczoną

Wszyscy, którzy płacą składki zdrowotne: pracownicy zatrudnieni na etacie, za których składki odprowadza zakład pracy, osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie opłacające składki, osoby niezatrudnione i nie prowadzące działalności gospodarczej, które podpisały indywidualną umowę ubezpieczeniową z NFZ, osoby bezrobotne (zarejestrowane w urzędach pracy), emeryci oraz członkowie rodzin osób ubezpieczonych zgłoszone przez nie do ubezpieczenia (dzieci, wnuki, małżonkowie).

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia

Osoba zatrudniona na etacie powiadamia swojego pracodawcę o chęci zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenie. Pracodawca dokonuje zgłoszenia na druku ZUS ZCNA. Osoba prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie zgłasza członka rodziny do ubezpieczenia wypełniając i składając w odpowiednim oddziale ZUS druk ZUS ZCNA. Wszystkie te dane przekazywane są do systemu eWUŚ. Aktualizuje się je codziennie, tak że każde nowe zgłoszenie lub wyrejestrowanie z rejestru ubezpieczonych jest natychmiast odnotowywane.