Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie?

31 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Cystoskopia to badanie pęcherza moczowego polegające na wzrokowej ocenie błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy za pomocą wziernika zwanego cystoskopem. Wziernikowanie pęcherza pomocne jest w diagnostyce chorób dróg moczowych.

Cystoskopia najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych, trwa około 5-10 minut. Przeprowadza się je za pomocą wziernika zwanego cystoskopem, który ma średnicę zbliżoną do średnicy długopisu. Są dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.

Cystoskopia: wskazania

Na konieczność wykonania cystoskopii mogą wskazywać:

  • krwiomocz
  • kamica moczowa
  • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza
  • dolegliwości ze strony układu moczowego, które nie poddają się leczeniu lub pojawiły się po operacji w obrębie miednicy

Cystoskopię wykonuje się również regularnie po usunięciu nowotworów np. brodawczaka pęcherza moczowego. Poza tym cystoskopia pozwala ocenić początkowy odcinek moczowodów.

Cystoskopia - jak wykonuje się to badanie pęcherza moczowego?

Wziernikowanie za pomocą giętkiego cystoskopu stosuje się zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak krwiomocz. Czasem zamiast ogólnego znieczulenia do cewki moczowej podaje się żel o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową lekarz wprowadza cystoskop do pęcherza moczowego. Ogląda dokładnie jego wnętrze, czasem także pobiera do analizy fragmenty tkanki (biopsja).

Cystoskopia pozwala też usuwać niektóre guzy pęcherza, czy kruszyć i usuwać kamienie znajdujące się w pęcherzu moczowym (to tzw. cystolitotomia).

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu. W przypadku konieczności wykonania dalszych badań lub zabiegu może okazać się konieczne wykonanie cystoskopii przy pomocy sztywnego wziernika.

Po badaniu pęcherza moczowego cystoskopem można odczuwać pewien dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić duże ilości płynów. Aby uniknąć infekcji układu moczowego, lekarz przepisuje antybiotyk.

Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu przeprowadza się w celu stwierdzenia obecność kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak biopsja czy niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (tzw. diatermia). Badanie za pomocą sztywnego cytoskopu także można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 31)
Kyniu, 15.03.2017 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem 4 razy i może nie jest to bolesne ale bardziej nieprzyjemne uczucie Moja rada to nie napinać ciała tylko się rozluźnić - wiem łatwo powiedzieć gorzej wykonać Boli a bardziej szczypie przy oddawaniu moczu ale do zniesienia
 
Dziewczyna23, 20.02.2017 11.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam cystoskopię prawie 3 lata temu, bałam się strasznie. A nie było czego :) Dostałam znieczulenie miejscowe w formie żelu; gdy lekarz zaczął wkładać cystoskop poczułam lekkie ukłucie, ale po sekundzie przeszło. Leżałam i czekałam na ból lub dyskomfort, ale jakież było moje zdziwienie, gdy kazano mi wstać i się ubrać... W ogóle nie bolało, było mniej nieprzyjemnie niż u ginekologa :) Zadowolona poszłam na miasto coś zjeść, ale zwlekałam z wizytą w toalecie. Jednak tam też nie było się czego bać, zaszczypało leciutko i znowu po sekundzie przeszło i nie wróciło :) Zdaję sobie sprawę, że mężczyźni zapewne przechodzą to gorzej, tak samo obie płcie ze zmianami w cewce moczowej. Ale naprawdę nie ma co źle się nastawiać. Moja mama miała jakąś zmianę właśnie w cewce, a badanie wspomina podobnie, jak ja :)
 
wlodek, 10.12.2016 09.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
duzo lekarzy urologow na widok faceta w wieku starszym dostaje mdlosci widac to po ich oczach i rozmowie ale lekarz musi byc przygotowaany na to ze ludzie w starszym wieku choruja taki ma zawod sam tez bedzie starszy nie ladny itd wiec myslenie w stylu a nich dziad cierpi jest zezwierzeceniem w kocu ten stary dziad zdechnie ale beda nastepne stare dziady i tak panie dr juz bedzie bo lepiej niech choruja stare dziady i baby jak mlodziez i dzieci ...
 
yotomeczek, 06.06.2016 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu usuwania cewnika JJ... Znieczulenie w cewkę i sztywny cystoskop. Na domiar złego uszkodzona była optyka i robione mi to było 3 razy pod rząd... Kiedy cystoskop dochodzi do prostaty zaczęło zdrowo !@$!$!@# (i tak 3 razy), na szczęście udało się wyjąć cewnik - bo były obawy że przez sprzęt tego nie zrobią... a to wszystko w Wawie na lindleya... Lakarz bardzo mnie przepraszał, nic winny nie jest w sumie... Ale tego badania to już bym nigdy nie chciał mieć... Dramat ;) Jednorazowo do zniesienia, ale 3 razy pod rząd nic fajnego...
 
Pedro, 05.04.2016 19.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dot. wykonania cystoskopii przez dr A. Gugałę w PPL Mazovia Dzisiaj miałem cystoskopię w w/w szpitalu. Robił ją dr A. Gugała. Po przeczytaniu postów w internecie bałem się tego badania bardzo, bardzo. Zażyłem nawet 2 Xanaxy aby się uspokoić. Już leżąc na fotelu "ginekologicznym" wypytywałem zdenerwowany instrumentariuszkę o szczegóły i doktora. Zaaplikowała delikatnie do cewki żel znieczulający. Spokojnie udzielała odpowiedzi uspakajała, że to nie takie straszne. Przyszedł dr i powoli zaczął wsuwać cystoskop w cewkę. Kazał mi się patrzeć na monitor (odwracając moją uwagę od bólu) i posuwając tenże przyrząd spokojnym głosem wyjaśniał mi co widać na ekranie. Bolało nieco więcej tylko gdzieś " na zakręcie", ale po ca 5 min powiedział, że się już wycofujemy. Po kilkunastu minutach miałem już w ręce wydruk z wynikami. Czekająca na swojego "cykora" żona nawet nie zdążyła się mocna denerwować. A więc, nie jest to badanie bardzo bolesne. Myślę, że w tym wypadku to duża zasługa maestrii doktora. Reasumując "ludzie kochane" nie bójcie się. Skora ja przeżyłem, właściwie bez problemu, to i inni potencjalni pacjenci przeżyją to bez większego bólu. Nie warto zamawiać narkozy; szkoda zdrowia. Większy ból był przy sikaniu prze 2- 3 godz. po badaniu. Dużo pijcie po badaniu. Ja osobiście nie miałem żadnego krwiomoczu. pozdrawiam Piotr Warszawa Natolin reCAPTCHA
 
Ociec, 15.03.2016 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem świeżo po badaniu, ból żaden raczej dyskomfort, później pieczenie przy oddawaniu moczu. Czytając opis Kowala byłem tak przestraszony , że chciałem zrezygnować z badania, Panie Kowal lecz pan się na głowę.
 
fikimiki, 01.03.2016 08.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem robione to badanie tydzień temu. Boli, boli i jeszcze raz boli. Nie jestem mięczakiem ale to naprawdę wstrętne uczucie w czasie badania. Także potem po zabiegu. Przez dwa dni po, przy oddawaniu moczu potworne pieczenie i ból. Nie straszę ale tak jest, mimo wszystko jakoś to można przeżyć.
 
Elżbieta , 21.01.2016 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wczoraj czytałam tu komentarze ,i byłam naprawdę przerażona. Dzisiaj miałam cystoskopię w holenderskim szpitalu ,wacikiem pomazano miejsce , porozmawiała ze mną asystentka ,po chwili przyszła Pani doktór ,gdybym miała zamknięte oczy nawet bym nie wiedziała,ze coś robiła,niczego nie czułam.Rozmawiałam z moim partnerem ,mężczyzn boli ,u nich cewka moczowa i dostanie się do pęcherza ,to istotnie ból,ale przede mną wychodziło wiele osób,kilka gabinetów obsługiwało i u nikogo nie było widać oznaki bólu.Dla porównania podam,ze byłam cewnikowana w Polsce kilkanaście razy ,zakładanie cewnika było bardzo bolesne.Przyczyną tego bólu jest problem obsługo pacjenta,jak napisałam na wstępie ,czymś na waciku mi posmarowano i rozmawiałyśmy ,to był własnie ten czas ,kiedy czekali aż znieczulenie zacznie działać,na wzierniku swoją drogą był żel i jakaś woda jeszcze wpuszczana do pęcherza ,niczego nie czułam ,nic mnie nie boli przy oddawaniu moczu .Gdyby w Polsce tak robili ,nawet cewnikowanie by nie bolało . Dlatego upominajcie się Państwo o takie znieczulenie ,minęło już 11 godzin i nic nie boli ,nawet przy oddawaniu moczu nic nie czuję bólu .
 
TERI, 31.12.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam przechodzić to badanie. Mam pytanie. Czy po znieczuleniu ogólnym lędźwiowym (do kręgosłupa) w ogóle można chodzić przed upływem 24 godzin? Słyszałam, że nie. Jaka jest prawda?
 
cay, 19.12.2015 00.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z panem Panie kowal... dla mnie zabieg był bardzo bolesny, raczej jestem wytrzymała na ból, nie należę do typu panikary, zwykle u dentysty także bez znieczulenia, leków przeciwbólowych też unikam. Podczas zabiegu zastosowano u mnie jakiś żel znieczulający który w zasadzie nie znieczulił mnie kompletnie...odczuwałam wszystko...zarówno samo włożenie i podgląd laserowy jak i strzały lasera w celu usunięcia metaplazji... Ból po zabiegu w trakcie oddawania moczu (z krwią) wiadomo także występował ale to chyba normalne. Generalnie- nie polecam...
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

321

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

316

Kreatynina - normy w badaniu krwi Kreatynina - normy w badaniu krwi

Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie...

więcej

297

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

282

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Ból nóg może być objawem żylaków, obrzęków, ucisku na nerwy, zakrzepicy naczyń żylnych, zmian w kręgosłupie. Może też być spowodowany niewygodnymi chodzeniem w niewygodnych butach i otyłością.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.