Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie?

27 komentarze

Cystoskopia to badanie pęcherza moczowego polegające na wzrokowej ocenie błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy za pomocą wziernika zwanego cystoskopem. Wziernikowanie pęcherza pomocne jest w diagnostyce chorób dróg moczowych.

Cystoskopia najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych, trwa około 5-10 minut. Przeprowadza się je za pomocą wziernika zwanego cystoskopem, który ma średnicę zbliżoną do średnicy długopisu. Są dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.

Cystoskopia: wskazania

Na konieczność wykonania cystoskopii mogą wskazywać:

  • krwiomocz
  • kamica moczowa
  • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza
  • dolegliwości ze strony układu moczowego, które nie poddają się leczeniu lub pojawiły się po operacji w obrębie miednicy

Cystoskopię wykonuje się również regularnie po usunięciu nowotworów np. brodawczaka pęcherza moczowego. Poza tym cystoskopia pozwala ocenić początkowy odcinek moczowodów.

Nie przegap

Cystoskopia - jak wykonuje się to badanie pęcherza moczowego?

Wziernikowanie za pomocą giętkiego cystoskopu stosuje się zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak krwiomocz. Czasem zamiast ogólnego znieczulenia do cewki moczowej podaje się żel o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową lekarz wprowadza cystoskop do pęcherza moczowego. Ogląda dokładnie jego wnętrze, czasem także pobiera do analizy fragmenty tkanki (biopsja).

Cystoskopia pozwala też usuwać niektóre guzy pęcherza, czy kruszyć i usuwać kamienie znajdujące się w pęcherzu moczowym (to tzw. cystolitotomia).

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu. W przypadku konieczności wykonania dalszych badań lub zabiegu może okazać się konieczne wykonanie cystoskopii przy pomocy sztywnego wziernika.

Po badaniu pęcherza moczowego cystoskopem można odczuwać pewien dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić duże ilości płynów. Aby uniknąć infekcji układu moczowego, lekarz przepisuje antybiotyk.

Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu przeprowadza się w celu stwierdzenia obecność kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak biopsja czy niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (tzw. diatermia). Badanie za pomocą sztywnego cytoskopu także można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.01.2016

Komentarze (1 - 10 z 27)
Pedro, 05.04.2016 19.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dot. wykonania cystoskopii przez dr A. Gugałę w PPL Mazovia Dzisiaj miałem cystoskopię w w/w szpitalu. Robił ją dr A. Gugała. Po przeczytaniu postów w internecie bałem się tego badania bardzo, bardzo. Zażyłem nawet 2 Xanaxy aby się uspokoić. Już leżąc na fotelu "ginekologicznym" wypytywałem zdenerwowany instrumentariuszkę o szczegóły i doktora. Zaaplikowała delikatnie do cewki żel znieczulający. Spokojnie udzielała odpowiedzi uspakajała, że to nie takie straszne. Przyszedł dr i powoli zaczął wsuwać cystoskop w cewkę. Kazał mi się patrzeć na monitor (odwracając moją uwagę od bólu) i posuwając tenże przyrząd spokojnym głosem wyjaśniał mi co widać na ekranie. Bolało nieco więcej tylko gdzieś " na zakręcie", ale po ca 5 min powiedział, że się już wycofujemy. Po kilkunastu minutach miałem już w ręce wydruk z wynikami. Czekająca na swojego "cykora" żona nawet nie zdążyła się mocna denerwować. A więc, nie jest to badanie bardzo bolesne. Myślę, że w tym wypadku to duża zasługa maestrii doktora. Reasumując "ludzie kochane" nie bójcie się. Skora ja przeżyłem, właściwie bez problemu, to i inni potencjalni pacjenci przeżyją to bez większego bólu. Nie warto zamawiać narkozy; szkoda zdrowia. Większy ból był przy sikaniu prze 2- 3 godz. po badaniu. Dużo pijcie po badaniu. Ja osobiście nie miałem żadnego krwiomoczu. pozdrawiam Piotr Warszawa Natolin reCAPTCHA
 
Ociec, 15.03.2016 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem świeżo po badaniu, ból żaden raczej dyskomfort, później pieczenie przy oddawaniu moczu. Czytając opis Kowala byłem tak przestraszony , że chciałem zrezygnować z badania, Panie Kowal lecz pan się na głowę.
 
fikimiki, 01.03.2016 08.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem robione to badanie tydzień temu. Boli, boli i jeszcze raz boli. Nie jestem mięczakiem ale to naprawdę wstrętne uczucie w czasie badania. Także potem po zabiegu. Przez dwa dni po, przy oddawaniu moczu potworne pieczenie i ból. Nie straszę ale tak jest, mimo wszystko jakoś to można przeżyć.
 
Elżbieta , 21.01.2016 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wczoraj czytałam tu komentarze ,i byłam naprawdę przerażona. Dzisiaj miałam cystoskopię w holenderskim szpitalu ,wacikiem pomazano miejsce , porozmawiała ze mną asystentka ,po chwili przyszła Pani doktór ,gdybym miała zamknięte oczy nawet bym nie wiedziała,ze coś robiła,niczego nie czułam.Rozmawiałam z moim partnerem ,mężczyzn boli ,u nich cewka moczowa i dostanie się do pęcherza ,to istotnie ból,ale przede mną wychodziło wiele osób,kilka gabinetów obsługiwało i u nikogo nie było widać oznaki bólu.Dla porównania podam,ze byłam cewnikowana w Polsce kilkanaście razy ,zakładanie cewnika było bardzo bolesne.Przyczyną tego bólu jest problem obsługo pacjenta,jak napisałam na wstępie ,czymś na waciku mi posmarowano i rozmawiałyśmy ,to był własnie ten czas ,kiedy czekali aż znieczulenie zacznie działać,na wzierniku swoją drogą był żel i jakaś woda jeszcze wpuszczana do pęcherza ,niczego nie czułam ,nic mnie nie boli przy oddawaniu moczu .Gdyby w Polsce tak robili ,nawet cewnikowanie by nie bolało . Dlatego upominajcie się Państwo o takie znieczulenie ,minęło już 11 godzin i nic nie boli ,nawet przy oddawaniu moczu nic nie czuję bólu .
 
TERI, 31.12.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam przechodzić to badanie. Mam pytanie. Czy po znieczuleniu ogólnym lędźwiowym (do kręgosłupa) w ogóle można chodzić przed upływem 24 godzin? Słyszałam, że nie. Jaka jest prawda?
 
cay, 19.12.2015 00.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z panem Panie kowal... dla mnie zabieg był bardzo bolesny, raczej jestem wytrzymała na ból, nie należę do typu panikary, zwykle u dentysty także bez znieczulenia, leków przeciwbólowych też unikam. Podczas zabiegu zastosowano u mnie jakiś żel znieczulający który w zasadzie nie znieczulił mnie kompletnie...odczuwałam wszystko...zarówno samo włożenie i podgląd laserowy jak i strzały lasera w celu usunięcia metaplazji... Ból po zabiegu w trakcie oddawania moczu (z krwią) wiadomo także występował ale to chyba normalne. Generalnie- nie polecam...
 
leo , 19.11.2015 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
da się wytrzymać trochę kłuje jak wkłada ale to nic .po badaniu piecze jak się sika. spoko.
 
koro, 20.10.2015 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
19.10.15 miałem to badanie. Przyjemne to nie jest, trzeba być chyba niezłym twardzielem coby dźwięku z siebie nie wydać. Pocieszające jest to, że nie trwa długo. Żel znieczulający służy chyba tylko jako poślizgowy. Porada dla tych bez znieczulenia: przygotuj się na ból i miej świadomość , że to tylko chwila... bo i tak do piachu.
 
Kinia, 11.09.2015 17.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie Ja też mam mieć takie badanie.. Powiedźcie mi jak to wygląda? Boli ? I czy to w jakiś sposób wygrywa że coś się ma albo coś??
 
Ryszard, 10.09.2015 20.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam takie badanie co trzy miesiące sztywnym cystoskopem i za każdym razem czuję ten silny ból jak wpycha wziernik do pęcherza. Najbardziej czuję ból jak rozpycha na boki sprawdzić ścianki pęcherza i popieram przedmówcę.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

40010

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

36029

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

32406

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

30646

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

W związku z tym, iż w ognisku łuszczycowym dochodzi do swego rodzaju stanu zapalnego w naskórku, istnieje możliwość pogorszenia efektu kosmetycznego tatuażu w obrębie chorobowego ogniska.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.