Jaka metoda antykoncepcji jest dla ciebie najlepsza

2008-01-14 4:36

Antykoncepcja, jak najbardziej! Tylko na którą metodę się zdecydować? Tabletki hormonalne czy wkładka domaciczna? A może globulka, plaster antykoncepcyjny albo zastrzyk antykoncepcyjny? Chyba każda z nas przeżywa podobne dylematy, zanim zdecyduje się na jeden środek antykoncepcyjny.

Jaka metoda antykoncepcji jest dla ciebie najlepsza
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Metody antykoncepcji
  2. Zaskakujące metody antykoncepcji

Nie planujesz ciąży, w związku z tym chcesz wybrać odpowiednie zabezpieczenie przed ciążą.

Metody antykoncepcji

Masz do wyboru kilkadziesiąt różnych tabletek, są też plastry antykoncepcyjnezastrzyki antykoncepcyjne i spirala. Każda z metod antykoncepcyjnych ma inne działanie i przeznaczenie. Aby była skuteczna i bezpieczna, trzeba uwzględnić wiek kobiety, stan zdrowia, potrzeby oraz jej przekonania i nastawienie. Jedne środki są dobre dla nastolatki, która rozpoczyna współżycie, inne dla matki karmiącej, jeszcze inne dla kobiety dojrzałej. Pewne metody opracowano z myślą o paniach, które nie rodziły, inne dla tych, które nie chcą mieć więcej dzieci. Innego zabezpieczenia wymagasz, jeśli współżyjesz sporadycznie, a innego gdy masz stałego partnera. Część rozwiązań sprawdza się tylko w przypadku kobiet systematycznych, inne są wybawieniem dla prowadzących nieregularny tryb życia. W doborze najlepszej metody antykoncepcyjnej pomoże ci ginekolog. Warto wybrać się do niego jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Dzięki odpowiedniej antykoncepcji będziesz mogła cieszyć się z seksu bez lęku przed niechcianą ciążą.

Zaskakujące metody antykoncepcji

6 faktów na temat antykoncepcji

Zanim lekarz zaleci środek antykoncepcyjny, musi poznać stan twojego zdrowia (dotyczy to wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej oraz wkładek domacicznych), żeby upewnić się, że dana metoda ci nie zaszkodzi:

  • zapyta cię od kiedy miesiączkujesz (tabletki mogą zażywać nastolatki, które przynajmniej od dwóch lat mają miesiączki), przebyte choroby, zażywane leki
  • przeprowadzi dokładne badanie ginekologiczne – oceni, czy narząd rodny jest zbudowany prawidłowo i nie ma zmian chorobowych, pobierze cytologię, zrobi USG narządu rodnego i piersi
  • zleci ci morfologię, próby wątrobowe, oznaczenie poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi, czas krzepnięcia.

Masz do dyspozycji następujące metody antykoncepcji

tabletka dwuskładnikowa

minipigułka

plaster

zastrzyk

spirala Mirena

jednofazowa

trójfazowa

do 25 lat

tak

niekiedy

tak

tak

tak

tak

od 25 do 35 lat

niekiedy

tak

tak

tak

tak

tak

od 35 lat do menopauzy

tak

niekiedy

tak

tak

tak

tak

kobieta, która nie rodziła

tak

niekiedy

tak

tak

tak

niekiedy

matka karmiąca

nie

nie

tak

nie

tak

tak

miesięcznik "Zdrowie"