Poradnik ZdrowieGinekolog › Nieregularne miesiączki. Czy to PCOS?

Eksperci radzą

Romuald Dębski - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ginekolog

Nieregularne miesiączki. Czy to PCOS?

Mam 19 lat. Od pół roku nieregularnie miesiączkuję. Krwawienia pojawiają się nawet co drugi miesiąc. Czy to może być zespół policystycznych jajników? Czy muszę iść do lekarza?

I to jak najszybciej. Biorąc pod uwagę młody wiek, faktycznie można przypuszczać, że chodzi o tzw. zespół policystycznych jajników (wielotorbielowatość jajników) Jednym z symptomów choroby są nieregularne, rzadkie miesiączki. Bywa, że krwawienie pojawia się co 3-4 miesiące. Większość cykli przebiega bez owulacji (jajeczkowania). Bez leczenia mogą się pojawić kłopoty z zajściem w ciążę. Widocznymi objawami zespołu policystycznych jajników są trądzik i owłosienie w nietypowych dla kobiety miejscach, np. nad górną wargą, na udach, piersiach i pośladkach. To tzw. hirsutyzm. W wieku 18-20 lat może się rozwinąć otyłość mimo bardzo ograniczonych posiłków, a tłuszczyk odkłada się w pasie. To wszystko jest spowodowane nadmiarem męskich hormonów - androgenów. Jeśli dostrzegła Pani któryś z objawów, konieczna jest wizyta u endokrynologa lub ginekologa. Leczenie zwykle polega na obniżeniu poziomu androgenów. Znaczne efekty widać po 2-3 miesiącach. Ginie wtedy trądzik, włoski słabną (choć nie znikają całkowicie), skóra robi się gładka. Nastolatkom zwykle przepisuje się Diane 35 - to preparat antykoncepcyjny, który reguluje poziom hormonów w organizmie. Leczenie może trwać długo - to choroba przewlekła. Nie oznacza jednak trwałej niepłodności. Przy zespole policystycznych jajników najlepiej jest urodzić dziecko przed 25. rokiem życia.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.