OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

maska Anna Kalinowska-Garbala, położna
Konsultant: Anna Kalinowska-Garbala, położna
63 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne objawy porodu trudno przeoczyć lub pomylić z czymś innym. Podpowiadamy, jak rozpoznać zbliżający się poród i jak odróżnić skurcze porodowe od takich, które nie zwiastują rozwiązania.

– Obudziłam się w środku nocy – czułam ból. Nie miałam wątpliwości, że to objawy porodu, że zaczyna się poród – opowiada Anna, mama małej Kasi. Niektóre kobiety rzeczywiście mają jakiś szósty zmysł i od razu to wiedzą. Być może i z tobą tak będzie. Ale zanim się o tym przekonasz, pewnie nieraz będziesz wyobrażać sobie ten moment i myśleć, jak to się potoczy, co wtedy poczujesz, czy szybko się zorientujesz i w porę dojedziesz do szpitala.

Obawami, że nie zdążysz i urodzisz w domu lub w drodze, nie zaprzątaj sobie głowy. Przy pierwszym porodzie takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Pierwszy poród zwykle trwa 8–10 godzin i kobiety zwykle przyjeżdżają do szpitala za wcześnie niż zbyt późno. Wyliczoną przez lekarza datę porodu znasz już od dawna, ale pamiętaj, że to data przybliżona. Równie dobrze możesz urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy. Dlatego nie przywiązuj zbyt wielkiej wagi do kalendarza. Są inne sposoby rozpoznania zbliżającego się porodu. Zwiastują go regularne skurcze macicy. Ale zanim do nich dojdzie, zwykle (choć nie zawsze) pojawiają się inne objawy porodu. Mogą one jednak wystąpić w różnym czasie i kolejności, a niektórych możesz nie zauważyć albo... cię one ominą.

Objawy porodu: obniżenie się brzucha

W ostatnich tygodniach ciąży główka dziecka zwykle osuwa się w kierunku dna miednicy, przybierając dogodną pozycję do opuszczenia macicy. Wskutek tego łatwiej ci będzie oddychać, ale za to odczujesz zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę częstszego oddawania moczu. Nieraz nacisk macicy na pęcherz jest tak duży, że następuje mimowolne popuszczanie moczu – nie przejmuj się tym, tylko zacznij używać podpasek.

Obniżenie macicy jest widoczne zewnętrznie – widać, że brzuch jest bardziej na dole. Ale uwaga: czasami, zwłaszcza przy kolejnych porodach, brzuch się nie obniża aż do samego rozwiązania. Nie jest więc tak, jak mogą ci wmawiać różni „znawcy”, że jeśli brzuszek masz wysoko, to do porodu jeszcze daleko.

Ważne

Ważne

Fałszywy alarm

 • skurcze nieregularne, sporadyczne
 • skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe
 • skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji
 • brak śluzowej lub krwawej wydzieliny
 • bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach

Prawdziwy poród

 • skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut
 • skurcze coraz mocniejsze
 • skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia
 • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy
 • ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców

Objawy porodu: odejście czopu śluzowego

Przez całą ciążę ujście szyjki macicy zamyka warstwa gęstego, zbitego śluzu, która tworzy coś w rodzaju korka.

Śluz zamykający szyjkę zwykle jest bezbarwny, ale może być też brunatny, podbarwiony krwią. Nie jest to powód do obaw.

Czop ten szczelnie chroni wnętrze macicy przed zanieczyszczeniami, bakteriami, wirusami. Kiedy szyjka macicy zaczyna się rozwierać, czop śluzowy odchodzi i zostaje wydalony na zewnątrz. Być może zauważysz kłaczek zbitego śluzu na bieliźnie albo poczujesz większą niż zwykle wilgotność w pochwie.

Odejście czopu śluzowego, choć nastąpi na pewno, nie znaczy jednak, że poród jest blisko, bo może się to zdarzyć zarówno na kilka godzin przed rozwiązaniem, jak i kilka dni – nawet do 2 tygodni.

Objawy porodu: pęknięcie pęcherza płodowego

Jest nieuchronne – nastąpi prędzej czy później. Najczęściej dzieje się to dopiero wtedy, gdy poród jest już mocno zaawansowany, często trzeba w tym nawet pomóc. Ale może się też zdarzyć na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed porodem.

Gdy wody płodowe mają kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy – pojedź do szpitala jak najszybciej, bo potrzebna jest szybka konsultacja lekarska.

Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – może to być nagłe albo płyn może sączyć się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, zwłaszcza że w tym czasie często zdarza się popuszczanie moczu. Dlatego pod koniec ciąży warto nosić podpaski, żeby w razie uczucia dużej wilgoci móc sprawdzić (po zapachu), czy to mocz, czy płyn owodniowy. To ważne, bo gdy odejdą wody, trzeba pojechać do szpitala. Warto wziąć ze sobą mokrą podpaskę – położna zrobi wtedy test sprawdzający, co to za płyn. Położne radzą, by przed porodem nie stosować nowoczesnych podpasek, w których wchłaniany płyn jest wiązany, tworząc żelową substancję – wtedy trudno odzyskać materiał do testu, lepsze są zwykłe, tradycyjne podpaski. 
Jeśli odejściu wód nie towarzyszą skurcze, poród może wcale nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go wywołać, podejmuje lekarz położnik.

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O PORODZIE?

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O PORODZIE?

Biegunka

Zwiastunem rychłego porodu jest też oddawanie luźnego stolca – wypróżnianie często przybiera wtedy nawet postać biegunki. To efekt działania prostaglandyn – związków wydzielanych w początkowej fazie porodu. Opróżniając jelito grube, organizm przygotowuje się do tego, co ma się wydarzyć – dzięki temu łatwiej będzie wypierać dziecko.

Najważniejsze objawy porodu: skurcze

Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, że poród jest blisko, są regularne, coraz silniejsze skurcze macicy. Gdy zorientujesz się, że je masz, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. Trudność polega na tym, że już kilka tygodni przed rozwiązaniem ciężarna odczuwa tzw. skurcze przepowiadające. Ich celem jest rozciągnięcie dolnej części macicy, by główka mogła się ustalić na dnie miednicy. Są zwykle krótkie i nieregularne, mogą się nasilać lub słabnąć, a także powodować bolesność w podbrzuszu, ustępują jednak pod wpływem ruchu czy zmiany pozycji ciała. I to je zasadniczo odróżnia od skurczów porodowych, które, gdy się pojawią, są coraz częstsze, coraz dłuższe i coraz silniejsze – bez względu na to, co robisz: siedzisz, chodzisz, leżysz itd.
Jeśli nie masz pewności, jakie to skurcze, możesz zrobić w domu kilka testów.

 • Wypij 1,5 l wody – wypełniony pęcherz podziała na macicę jak ciepły kompres; jeśli mimo to skurcze dalej trwają – zaczął się poród.
 • Zrób ciepłą kąpiel i wejdź do wanny na 30–40 minut (żeby spędzić w niej chociaż 3–4 skurcze). Gdy po wyjściu z wanny skurcze nie ustąpią, możesz być pewna, że nadchodzi „godzina zero”.

Obserwuj tempo skurczów

Od początku akcji skurczowej mierz czas trwania skurczów i przerw między nimi. Pierwsze skurcze są krótkie (30–40 sekund), rzadkie (co 15–20 minut) i mało bolesne – przypominają łagodne bóle miesiączkowe. Wraz z upływem czasu będą się nasilały, ale następuje to w różnym tempie.

Przy pierwszym porodzie zwykle mija kilka godzin, zanim nadejdzie pora, by jechać do szpitala. Czasami jednak bywa inaczej. Dlatego trzeba obserwować tzw. dynamikę czynności skurczowej. Jeśli np. masz tylko dwa skurcze co 20 minut, a potem dwa co 10 minut i już zaczynają się co 5 minut – nie zwlekaj z wyjazdem. Z kolei gdy np. rzadkie skurcze (co 17–20 minut) trwają przez 2 godziny, nie musisz się spieszyć. Wtedy idź na spacer, upiecz ciasto, żeby zająć czymś myśli. Do szpitala wybierz się, gdy skurcze są co 5 minut, a każdy z nich trwa 45–60 sekund. Teraz poród jest już naprawdę blisko.

Sposoby wywoływania porodu [wideo]

Nie każda ciąża trwa dziewięć miesięcy. Czasem zdarza się, że dla dobra zdrowia dziecka i matki konieczne jest wcześniejsze wywołanie porodu. Jest wiele technik wywoływania porodu, np. żele i cewniki przyspieszające skracanie i rozpulchnianie szyjki macicy, podawanie oksytocyny itd.., Zapytaliśmy eksperta w jakich sytuacjach konieczne jest wywołanie porodu, jakie są farmakologiczne sposoby wywoływania porodu i jakie czynności codzienne mogą wywołać poród.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.03.2017

Komentarze (1 - 10 z 63)
?, 02.04.2017 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Urodziłam już jedno dziecko, chodziłam do szkoły rodzenia, czytałam wiele na temat porodu...i pierwsze słyszę o czymś takim ;) Wszyscy radzą, by jechać do szpitala jeśli wody odchodzą...ale żeby kłaść się płasko i wzywać karetkę...? Znam kilka kobiet,którym najpierw odeszły wody i jakoś nic podobnego się nie działo... Nie upieram się przy tym,że jest to niemożliwe (nie jestem lekarzem)...ale tak na logikę "wypływ pępowiny pomimo braku rozwarcia szyjki macicy"?! To za przeproszeniem gdzie niby miałaby ona wypłynąć? ;) ...a już to, że pępowina pociągnie dziecko...? Sorry...ale jeśli chodzi o niedotlenienie dziecka, to już jednak większe są szanse na to, że np.maluch owinie się pępowiną ;) Zatem idąc tokiem myślenia autora wypowiedzi całe 9 miesięcy należałoby przeleżeć plackiem, podłączonym do KTG i robić codziennie USG ;)
 
Natalia1, 11.10.2015 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja od dłuższego czasu zaznaczałam na moim kalendarzu ciąży na bellybestfriend nieregularne skurcze, więc gdy zaczęły się te regularne wiedziałam, że to poród:-)
 
Pati, 24.09.2015 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem w końcówce 38tygodnia i od 3dni mam skurcze raz przechodzą raz nie dzisiaj też mnie łapią i puszczają, Dzisiaj była u mnie położna ja jej mówiłam to powiedziała że coś może być nada chwila i mogę iść rodzić. A parę dni temu miałam coś takiego że jak poszłam się załatwić to zobaczyłam gęstą wydzielinę tak jak by czop czy coś takiego a jest to moja 3ciąża i całkiem inaczej odczuwam ciąże jak wcześniej. Nie wiem co mam myśleć czy to faktycznie skurcze przewidujące czy jeszcze czas a do swojego lekarza mam na wtorek i na usg mam nadzieje że będzie wszystko dobrze. Wy też tak macie proszę o radę. Pozdrawiam
 
A, 02.09.2015 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego autor skoro juz podejmuje temat nie napisze o bardzo ważnej rzeczy że jeśli odejdą wody płodowe w domu to nalezy sie połozyć na płasko i wezwać karetkę? Może dojsc do wypływu pępowiny która pociągnie dziecko pomimo braku rozwarcia szyjki macicy co może ograniczyć mu dostęp tlenu. Z artykułu mozna odnieść niefrasobliwe wrazenie że autor uwaza że można sobie jeszcze się nei spieszyc i upiec ciasto!
 
dedek, 25.08.2015 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Ja obecnie jestem w drugiej ciąży- za miesiąc mam termin rozwiązania, ale pierwszą ciążę pamiętam jakby to było przed chwilą a nie 6 lat temu... Przeczytałam cały artykuł i żadna informacja się mnie nie tyczyła przy pierwszym porodzie. Urodziłam w terminie tak jak lekarz wyznaczył, całe 9 miesięcy bezobjawowo- zero bólu,wymiotów, puchnięcia, zgagi itp- Po prostu urósł mi brzuszek i mieliśmy świadomość że będzie nas więcej. W dniu terminu porodu pojechaliśmy na ktg do szpitala aby dowiedzieć się ile to jeszcze mamy "czasu do" po pół godziny badań usłyszeliśmy- Pani zaczyna rodzić. Na początku myśleliśmy że to żart ale jak się okazało rozwarcie 6-7 cm. Mąż pojechał po nasze rzeczy do szpitala a ja w tym czasie zostałam przygotowana do porodu. Nie czułam żadnych skurczy pomimo że były regularne co parę minut. Dopiero gdy dostałam parę jednostek oksytocyny to poczułam ból skurczy ale nie męczyłam się długo- syna urodziłam w 25 minut i wsio.
 
Monika, 06.02.2015 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej dziewczyny jeszcze pare dni temu zagladalam tu i czekalam na objawy mojego porodu u mnie to zaczelo sie w sobote 24stycznia caly dzien czulam taki ucisk w dole jakby dziecka bardzo napieralo w nocy o 4rano mialam skurcze regularne co 6-7min byly troche bolesne ale juz przedtem takie mialam jako zwiastujace porod wiec poczekalam do rana okolo 6rano zwymiotowalam i mialam straszna biegunke skurcze sie nasilaly i bolaly wiec o 8zadzwonilam na porodowke bylam w 41tyg i 3dniu ciazy kazali mi przyjechac w szpitalu bylam o 11 podpieli mi ktg wykazalo skurcze dosc czeste bo co 3min mialam 2cm rozwarcia ale okazalo sie ze przy kazdym skurczu tetno synka spadalo do 60zrobili usg i okazalo sie ze nie ma wod plodowych i ze nie mam sie martwic bo czasem tak jest ze po terminie tych wod juz nie ma. Podali mi wody plodowe w kroplowce i srodek na wzmocnienie skurczy bylo lepiej tetno malego sie ustabilizowalo a moje skurcze byly juz na szczycie bolalo przy 5cm poprosilam o znieczulenie w kregoslup tylko musialam czekac na lekarza bo byl zajety po godzinie lezenia w tych bolach zaczelam krzyczec ile jeszcze mam czekac na lekarza ze juz nie moge i wtedy polozna zauwazyla ze ja juz pre i zapytala dlaczego powiedzialam ze to samo tak ze nie moge powstrzymac polozyli mnie na plecy i sprawdzili rozwarcie mialam 9cm i bylojjuz zapozno na znieczulenie po chwili mialam 10:-) zaczelam przec bol nie do opisania zapytalam dlaczego mnie nie przetna ze maly nie przejdzie a ja juz nie dam rady i wtedy polozyla mi reke na kroczu wtedy poczulam glowke :-) nastepne parcie urodzilam troszke peklam ale ten moment kiedy uslyszalam jego placz i jak mi go polozyli to juz nic nie mialo znaczenia wiadomo ze piplakalam sie ze szczescia ale ten bol i wymeczenie :-) to bylo niesamowite przezycie troszke mnie poszyli ale ja nawet nie czulam tego moj synek urodzil sie o wadze 2335gr i mierzyl 48cm malutki ale dal mi tyle szczescia co niemiara :-) pozdrawiam i zycze powodzenia przyszlym mama. Co do objawow kazde sa inne u mnie nie odeszly wody we wtorek odszedl mi czop sluzowy a w sobote w nocy dostalam skurcze a w niedziele o 18.52 na swiat przyszedl Patrik rodzilam w szwecji. Nie bojcie sie porodu ja wspominam to z usmie,chem na twarzy bylo smiesznie choc bolesnie ale uwierzcie ze to dziecko ten moment pierwsze spotkanie ze swoim malenstwem wynagrodzi wam wszystko
 
malwa, 12.12.2014 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ... mam takie pytanie jestem w 29 tygodniu ciazy i dzis w nocy bardzo zabolal mnie brzuch ... brzuch boli mnie nadal tak jak bym miala miesiaczke ... bol promieniuje na dolna czesc plecow ... to jest moja pierwsza ciaza wiec nie wiem co robic
 
Magdalena, 06.06.2014 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do szpitala w podskokach,najszybciej jak sie da!!!!!!!!!!!
 
monika, 06.06.2014 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Magdy. z tego co wiem , to sączą się wody płodowe, a są zielone, że dziecko wydaliło swoją kupkę, zgłoś się szybko do szpitala , bo może dojść do jakiegoś zachłyśniowego zapalenia płuc dziecka czy coś takiego. !
 
mala26, 12.02.2012 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem w 39tc i mam sporadyczne bole w nocy zaczynaja sie od 20min znizajace sie do 5 min sa one bardzo bolesne zas w dzien sa co 40 min.. rozwarcia jeszcze nie ma czop jeszcze sie nie odkleil nie wiem poprostu co mam juz robic zeby zlagodzic te bole pomozcie..
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne...

więcej

112

Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM

Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat...

więcej

111

Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU

Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu,...

więcej

104

Co zabrać do szpitala do PORODU Co zabrać do szpitala do PORODU

Już 3–4 tygodnie przed planowanym terminem porodu spakuj torbę, którą zabierzesz do szpitala. Oto...

więcej

92

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.