Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed porodem

2015-07-09 8:30

Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat dziecko. Zachodzi w nim wiele potrzebnych zmian, które mają ułatwić ci sprowadzenie dziecka na świat. Sprawdź, jakie objawy zapowiadają zbliżający się poród.

poród
Autor: Shutterstock W ostatnich chwilach przed porodem zachodzą w organizmie intensywne zmiany.

Spis treści

  1. Zmiany hormonalne przed porodem
  2. Trening macicy przed porodem
  3. Czop śluzowy odchodzi z pochwy przed porodem
  4. Oczyszczenie jelit przed porodem
  5. Inne objawy zbliżającego się porodu

Chociaż ciążę uważa się za w pełni donoszoną po 38. tygodniu, poród bez powikłań może nastąpić nawet dwa tygodnie wcześniej. Zazwyczaj bowiem maleństwo nieco młodsze jest zdolne po urodzeniu do samodzielnej egzystencji (oddychania, ssania, wydalania etc.). Jednak to, kiedy powitasz je na świecie, zależy od wielu czynników. Także od tego, jak ty jesteś przygotowana do trudów porodu. Ciąża może więc trwać nawet 42 tygodnie i wszystko może być w porządku. Natura wie najlepiej, kiedy ją zakończyć.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Zmiany hormonalne przed porodem

Oczywiście zmiany hormonalne następują podczas całej ciąży. Teraz jednak są ukierunkowane na poród. Żeby dziecko mogło bezpiecznie przedostać się przez kanał rodny, macica musi się kurczyć, a jej szyjka sprawnie rozwierać. Już na 4–6 tygodni przed porodem szyjka powinna się rozpulchniać, robić się miękka i podatna na rozwieranie. Za te procesy odpowiada przede wszystkim wiele substancji hormonalnych (progesteron, estrogeny, oksytocyna i prostaglandyny). Pod koniec ciąży następuje nie tylko ich intensywna produkcja, ale zmienia się reakcja na obecność tych związków.

WARTO WIEDZIEĆ: Przed porodem: 6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Przykładowo: szyjka macicy uwrażliwia się na działanie prostaglandyn dopiero w okolicach terminu porodu. To cenny mechanizm: prostaglandyny są nie tylko produkowane przez organizm przyszłej mamy, ale zawiera je także męska sperma. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży szyjka pozostaje na nie obojętna do ok. 38. tygodnia, czyli możecie kochać się do woli bez ryzyka przedwczesnego porodu. Intensywna produkcja hormonów może powodować nadmierną senność. Odpoczywaj więc, ile się da, zwłaszcza że czasem „skutkiem ubocznym” zachodzących zmian są piękne, kolorowe sny.

Polecany artykuł:

Jak obliczyć TERMIN PORODU
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Trening macicy przed porodem

Macica pod koniec ciąży waży już ok. kilograma. Już nie rośnie, podobnie jak dziecko, dlatego i ty przestałaś przybierać na wadze. Kilka tygodni przed porodem dno macicy, które dotąd stale przesuwało się ku górze, obniża się. To nie tylko efekt ciążenia czy wagi samego mięśnia, a raczej aktywności jego zawartości, czyli słodkiego maleństwa. Duże dziecko, a dokładniej jego główka, ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego. Jest na tyle spore, że wpływa na położenie, a także kształt macicy. Ta zmiana ułatwi ci oddychanie, bo brzuszek „zejdzie” nieco w dół, ale jego nowe położenie może spowodować częstsze oddawanie moczu, trudności z poruszaniem się czy ból okolicy krocza.

By ograniczyć liczbę wizyt w toalecie, warto unikać napojów moczopędnych (np. kawa i herbata), nie jest jednak wskazane picie mniejszych ilości innych płynów (np. wody, soków). Macica, nim przystąpi intensywnie do pracy podczas akcji porodowej, musi troszkę potrenować. Dlatego jej napięcie i twardnienie, które pojawia się nieraz już po 20. tygodniu ciąży (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa lub skurcze przepowiadające), przed porodem może przybrać na sile. Bezbolesne napięcie macicy może trwać nawet dwie minuty, choć zazwyczaj czas jednego skurczu nie przekracza 30 sekund. Kiedy dodatkowo będziesz czuła ból brzucha lub bóle w okolicy krzyża – to najprawdopodobniej rozpoczął się poród.

Czop śluzowy odchodzi z pochwy przed porodem

Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopu śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, która dotąd zamykała szyjkę macicy. Korek z gęstego śluzu w okresie ciąży chronił maleństwo przed infekcjami. Teraz, przed porodem, czop śluzowy zostaje wypchnięty z szyjki macicy, by zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Jeśli czop (przypominający gęstą kulkę śluzu) jest bezbarwny lub białawy, zwykle poród następuje za kilka dni. Jeśli podbarwiony krwią – w ciągu 24 godzin.

Zatem jedź do szpitala. Każde krwawienie warto skonsultować ze specjalistą. Jeśli to jeszcze nie poród, a czop śluzowy został wydalony, część lekarzy zaleca rezygnację ze stosunków seksualnych, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo infekcji. Każda zmiana wydzieliny z pochwy przed porodem powinna cię zainteresować, nie tylko bowiem klasyczny czop zapowiada finał ciąży – śluz pochwowy może stać się bardziej obfity i gęstszy niż dotychczas. Cienkie różowe „niteczki” w śluzie to efekt pękania pojedynczych naczynek krwionośnych – proces naturalny podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy. Oznacza, że już tylko godziny dzielą cię od porodu. Jeśli jednak drobinki krwi pojawiły się po stosunku seksualnym czy badaniu ginekologicznym, oczekiwanie może się przedłużyć.

Oczyszczenie jelit przed porodem

Jeśli lada moment spodziewasz się porodu i niespodziewanie dopadły cię dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to raczej nie jest objaw zatrucia. Luźne stolce i silne skurcze jelit to znak, że organizm oczyszcza się przed porodem. Zalegające masy kałowe mogą utrudniać akcję porodową, dlatego mądra natura funduje ci takie porządki. Do samoistnego oczyszczenia dochodzi zazwyczaj dzień przed porodem lub w dniu porodu.

Inne objawy zbliżającego się porodu

Przed tobą stresujące, chociaż cudowne wydarzenie. Mieszanka euforii, znudzenia, smutku i strachu to nie tylko efekt burzy hormonalnej. Jest jak najbardziej naturalna w obliczu czekających cię zmian i stresu. Nie zapominaj zatem o relaksie. Czy wiesz, że często ciąża przedłuża się u kobiet, które panicznie boją się porodu, gdyż podświadomie blokują one w mózgu procesy niezbędne do akcji porodowej? Zatem myśl pozytywnie, słuchaj muzyki, spaceruj, spotykaj się z przyjaznymi ludźmi, a szybciej skończy się to nieznośne czekanie.

Próba przewidzenia terminu porodu poprzez obserwowanie własnych emocji nie jest łatwa. Przeżywasz przecież huśtawkę nastrojów już od tylu miesięcy. Gdybyś jednak niespodziewanie pokonała zmęczenie i zapragnęła sprzątać, urządzać, kupować, czyli „wić gniazdo”, pewnie już wkrótce powitasz maluszka. W dniu porodu możesz bez wiadomego powodu poczuć się wyjątkowo zdenerwowana czy zaniepokojona. Oznaką zbliżającego się porodu jest też poczucie skrajnego wyczerpania, nieokreślony strach, przygnębienie. Ale zazwyczaj już następnego dnia po porodzie nie będziesz o tym pamiętać. Wystarczy, że weźmiesz swój skarb w ramiona.

Polecany artykuł:

Sprawdź, co wiesz o porodzie

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza