Jak dojść do siebie po porodzie? Dzień trzeci

2011-06-07 16:07

To, kiedy odzyskasz siły po porodzie, w dużej mierze zależy od ciebie. Nie musisz udowadniać, że ze wszystkim poradzisz sobie sama, tylko jak najwięcej odpoczywaj. Proś bliskich o pomoc, śpij, kiedy niemowlę śpi, i ruszaj się w granicach rozsądku. Przestrzegaj lekkostrawnej diety i zacznij ćwiczenia mięśni Kegla jak najszybciej.

Jak dojść do siebie po porodzie? Dzień trzeci
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Połóg - o czym powinnaś wiedzieć po porodzie?

Po porodzie wykorzystaj każdą chwilę na sen

Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie potrzebujesz go bardzo dużo. Gdy śpisz, twój organizm szybciej się regeneruje. Kiedy dziecko zaśnie, odłóż wszystkie inne zajęcia i śpij razem z nim. Uważaj na infekcje! Jeśli zauważysz, że rana na kroczu lub brzuchu robi się czerwona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa – jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, bo mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego. Gdyby tak było, powinnaś przyjmować antybiotyk.

Połóg - o czym powinnaś wiedzieć po porodzie?

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Po porodzie zachowaj dietę lekkostrawną

Staraj się odżywiać lekkostrawnie, zdrowo, różnorodnie. Przestrzegaj diety zapobiegającej zaparciom – jedz pełnoziarniste pieczywo, grubo mielone kasze, otręby, jabłka, maliny, suszone śliwki. Odpowiednie odżywianie w czasie połogu pomaga uporać się z zaparciami i pośrednio przyspiesza kurczenie się macicy. Także ze względu na dziecko zaraz po porodzie unikaj potraw tłustych, ciężkostrawnych, wzdymających. Pamiętaj również o zaspokajaniu pragnienia – żeby produkcja pokarmu szła, jak należy, musisz sporo pić.

Po porodzie ćwicz mięśnie Kegla

Zacznij najszybciej, jak to możliwe, nawet 24 godziny po porodzie. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na tym, że trzeba mocno napiąć mięśnie wokół pochwy i odbytu, tak jakbyś chciała powstrzymać mocz podczas jego oddawania. To bardzo ważny element poporodowej rekonwalescencji – ćwiczenia te pobudzają krążenie w okolicy krocza oraz przywracają odpowiednie napięcie mięśniom krocza i dna miednicy. Dzięki nim szybciej wrócisz do dobrej formy i zapobiegniesz wielu kłopotom zdrowotnym w przyszłości.

Po porodzie unikaj wysiłku – ale nie ruchu!

Oszczędzaj się – nie możesz długo stać ani podnosić ciężkich przedmiotów. Jednak umiarkowany ruch jest niezbędny. Dlatego już kilka godzin po porodzie powinnaś wstawać z łóżka, spacerować, opiekować się dzieckiem. Jeśli będziesz bardzo osłabiona, podnosząc się z łóżka pierwszy raz, najpierw usiądź na brzegu i powoli opuść nogi, a potem stopniowo wstawaj, trzymając się wezgłowia.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza