Jak dojść do siebie PO PORODZIE? Dzień drugi

2011-06-07 14:57

Po porodzie kobieta doświadcza zupełnie nowych emocji, ale też nieznanych jej dotąd dolegliwości i niewygód. Przez pierwsze dni po porodzie bardzo dokucza świeża rana na kroczu. Jak ją pielęgnować, by uniknąć infekcji?

Jak dojść do siebie PO PORODZIE? Dzień drugi
Autor: Thinkstockphotos.com

Po porodzie jak najszybciej opróżnij pęcherz i jelita

Zarówno jedna, jak i druga czynność jest po porodzie niezwykle ważna – sprzyja to bowiem obkurczaniu się macicy, zapobiega zastojom żylnym, chroni układ moczowy przed infekcją. Im szybciej uda ci się oddać mocz i wypróżnić się – tym lepiej. Optymalnie pęcherz powinien zostać opróżniony 6–8 godzin po porodzie. Spróbuj to zrobić, stojąc pod prysznicem i polewając się wodą. Albo usiądź na sedesie (nie bój się, szwy się nie rozejdą!) i odkręć kran – dźwięk płynącej wody powinien ci pomóc. Jeśli nie uda ci się zrobić siusiu w ciągu kilkunastu godzin, zostanie ci założony – jednorazowo – cewnik. Jelita powinnaś opróżnić w ciągu 3 dni po porodzie. Gdy się nie uda – skorzystaj z pomocy czopków glicerynowych.

Po porodzie na bolesne miejsca przykładaj zimne okłady

Doraźnie ból krocza mogą zmniejszyć zimne okłady – kilka kostek lodu (lub torebkę gotowej mrożonki warzywnej) owiń w czystą, bawełnianą tkaninę i przyłóż do krocza na 10–15 minut. W ten sam sposób możesz pomóc sobie, jeśli dokuczają ci hemoroidy.

Poznaj niezbędne informacje o połogu

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Po porodzie do toalety zabieraj wodę

Świeża rana na kroczu może szczypać przy oddawaniu moczu. Złagodzisz szczypanie, polewając się w tym czasie wodą. Możesz to robić pod prysznicem, ale wygodnie jest też trzymać butelkę z wodą w toalecie i robiąc siusiu, jednocześnie polewać się z przodu.

Zdaniem eksperta

Obserwuj krwawienie - radzi Anna Kalinowska-Garbala, położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie.

W pierwszych dniach połogu krwawienie będzie obfite, bardziej obfite niż miesiączka. Stopniowo powinno się zmniejszać. Nasilenie krwawienia możesz zaobserwować podczas karmienia piersią, ponieważ wydziela się wtedy oksytocyna , która obkurcza mięsień macicy. Mogą temu towarzyszyć pobolewania w dole brzucha. Podczas pionizacji możesz mieć wrażenie, że poleciało więcej krwi – to normalne: gdy wstajesz, wydzielina zgromadzona w pochwie się ewakuuje. Krwawienie będzie się sukcesywnie zmniejszać, o wygojeniu macicy świadczą śluzowe odchody. Proces regeneracji macicy trwa 6 tygodni, po tym czasie zaleca się wizytę kontrolną u ginekologa. Zgłoś się do lekarza lub szpitala wcześniej, gdy rozpoznasz następujące objawy: brak krwawienia w 1. tygodniu po porodzie, obfite krwawienie po okresie wyciszonego krwawienia , połączone z wysoką temperaturą i silnymi bólami brzucha, utrzymujące się powyżej 3–4 tygodni żywoczerwone plamienie. W tych sytuacjach wymagana jest diagnostyka, czasem podawanie leków, a niekiedy nawet hospitalizacja.Obserwuj krwawienie! mówi

Po porodzie nie kąp się w wannie

Przez 6 tygodni po porodzie – tyle czasu goi się macica – nie możesz kąpać się w wannie. Powinnaś myć się pod bieżącą wodą, czyli pod prysznicem. A jeżeli nie masz bieżącej wody, podmywaj się w misce, którą następnie dokładnie umyj (warto ją nawet wyparzyć wrzątkiem).

Po porodzie uważaj na infekcje!

Jeśli zauważysz, że rana na kroczu lub brzuchu robi się czerwona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa – jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, bo mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego. Gdyby tak było, powinnaś przyjmować antybiotyk.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza