Niepłodność: stres może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę

28 komentarze
Autor: Natalia Skipietrow

W leczeniu niepłodności nie można bagatelizować roli psychiki. Stres ma duży wpływ na to, czy kobieta może zajść w ciążę. Tak twierdzi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog przyjmujący w Europejskim Centrum Macierzyństwa InviMed. Z jakimi jeszcze problemami boryka się para, którą dotknęła niepłodność?

 • Dlaczego w przypadku podejrzenia niepłodności zawsze najpierw idzie się badać kobieta?

Tatiana Ostaszewska-Mosak: Bo ją w pierwszej kolejności obarcza się problemy z zajściem w ciążę. Płodność jest jej przypisana. To wynika z uwarunkowań kulturowych i historycznych. Taki sposób widzenia jest w nas głęboko zakorzeniony, choć czasy się zmieniły. Mężczyzna rzadziej mówi: będę mężem, będę ojcem. A dziewczyna myśli o sobie: będę żoną, będę matką. Opisuje siebie poprzez funkcje, jakie pełni w rodzinie, społeczeństwie.

 • Kobieta, która ma kłopoty z niepłodnością, przyzna się lekarzowi do takich rzeczy, których normalnie mu nie powie, np. aborcji. Dlaczego?

Gdy para przez dłuższy czas nie może się doczekać dziecka, w kobiecie pojawiają się lęki, wątpliwości. Jeśli w jej przeszłości były jakieś choroby, aborcja, kłopoty z własną płciowością, przypadkowe kontakty seksualne, to jej się to łączy w całość. Mężczyźni nie myślą w ten sposób. U nich seks nie równa się płodność, nie równa się dziecko. Dla kobiety te sprawy są silnie powiązane.

 • W jakim stopniu stres jest przyczyną niepłodności i uniemożliwia zajście w ciążę?

Brak dziecka może być dla kobiety sygnałem: jesteś do niczego, nie potrafisz nawet zajść w ciążę. Programuje siebie negatywnie i zaczyna funkcjonować zgodnie z instrukcją, jaką sama sobie przekazuje. To może rzeczywiście uniemożliwić jej zajście w ciążę. To mechanizm samonakręcającej się spirali, który prowadzi na coraz wyższe poziomy lęku, stresu i obciążenia, każdy miesiąc jest coraz gorszy. Wtedy kobieta potrzebuje pomocy psychologa, żeby wrócić do normalności. Negatywne podejście do siebie jest takie kobiece i takie polskie. Bo kobiety są uczone od małego: nie chwal się, nie wychylaj się, jeżeli coś ci się udało, to przez przypadek.

Nie przegap
 • Jak z tego wybrnąć, zwłaszcza wtedy, gdy rzeczywiście są problemy z zajściem w ciążę?

Potrzebna jest akceptacja samego siebie pomimo wszystko - to dotyczy i mężczyzn, i kobiet. Należy pogodzić się z tym, że mój organizm funkcjonuje w tej chwili tak, a nie inaczej. I często pomaga samo zmniejszenie presji, by koniecznie mieć dziecko. Zajrzawszy w głąb siebie, kobieta może zresztą odkryć, że nie chce dziecka w tej chwili, bo jest jeszcze za młoda, za mało się znają z partnerem, sama chce coś osiągnąć, stanąć na własnych nogach, poznać siebie i swoje możliwości. Wyczuwa, że gdyby teraz urodziła, stałaby się bezbronna, uzależniona od pomocy z zewnątrz, być może nie znalazłaby dość oparcia w partnerze. Nie wierzy, że on jest w stanie wszystkim się zająć, zapracować na utrzymanie. A to jest bardzo ważne. Albo ona chce mieć dziecko, ale przede wszystkim zależy jej na tym, by małżeństwo było dobre, żeby dziecko nie było jedynym spinającym elementem. Te niepokoje często są nieuświadamiane, dają o sobie znać napięciem, rozdrażnieniem, stanami depresji czy paniki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
gagatek, 12.05.2016 9:53
ale stres to coś co nas wykańcza i nie jest wskazany nie tylko w czasie ciaży, ale i w ogóle w życiu, ja staram sie go wyeliminować ale nie zawsze się udaje, często przed snem piję melisę albo łykam nervomix z melisą, bo ona mnie usokaja najbardziej.
HieronimDWed, 30.01.2015 12:54
od tak dawna staramy sie z mezem o dziecko, ze coraz bardziej mnie to stresuje... nie wiem juz co zrobic. oboje z mezem zrobilismy badania, wiec wiem, ze jestesmt plodni i wszystko jest w tej "sferze" ok. tym bardziej mnie to zestresowalo, bo nie wiem co sie moze dziac czy to mozeliwe, ze stres i ciagle myslenie o tym, zamartwianie sie "przeszkadza" mi w zostaniu mamom???;
 
 • Jak przekonać męża, by poszedł do lekarza?

Wszystko zależy od tego, jak mu się to przekaże. Przede wszystkim trzeba znaleźć jakiś sposób, który nie godziłby w jego męskość. Jeśli lekarz mówi "proszę przyprowadzić męża", to trzeba pamiętać, że powody mogą być rozmaite. Para może np. nie wiedzieć, kiedy ma dni płodne. Nie należy stawiać sprawy w taki sposób, że skoro z nią wszystko w porządku, to wina spada na niego. Kobieta powinna powiedzieć: "byłam u lekarza, z moich badań nic nie wynika, warto, żebyś ty też się przebadał". Wszystko zależy od wzajemnej akceptacji, od sposobu komunikowania się, czy on i ona mówią sobie, co się w nich i z nimi dzieje. Jak blisko są ze sobą, czy w ogóle rozmawiają, czy ona mu powiedziała, że chodzi do lekarza. Jeśli nie rozmawiają o swoich uczuciach, to będzie im trudniej.

 • Jak sobie radzić z tzw. życzliwymi - rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi, którzy nas pytają: a kiedy będzie wreszcie dzidziuś?

Ci, którzy nas pytają, przeważnie nie robią tego ze złej woli. To, jak my się czujemy, to nasz problem. Te pytania są bardzo zwyczajne, czasem są próbą nawiązania jakiejś rozmowy. Nasi rodzice chcą wiedzieć, kiedy będą dziadkami - to naturalne. Gdyby wszystko było w porządku, nie byłoby nic dziwnego w tych pytaniach. A tak wywołują stres. Ważne, co chcemy powiedzieć naszym bliskim. Dobrze jest wymyślić kilka odpowiedzi-wytrychów, które skierują rozmowę na inne tory lub jasno określą nasze granice.

 • Czy zdarza się, że dziecko pojawia się wtedy, gdy para już nie walczy o to, by było?

Czasem para odpuszcza, po prostu stwierdza - nie będziemy mieć dzieci. Wtedy następuje naturalna akceptacja tej sytuacji. Albo ci, którzy już się pogodzili z tym, że nie mogą mieć dzieci, decydują się na adopcję. I potem rodzi się im dziecko. I to drugie już nie jest adoptowane. To właśnie skutek zmniejszenia stresu. Czy są pary, które się rozstają, rozwodzą z powodu kłopotów z poczęciem dziecka? Jeżeli nie ma dziecka, chociaż się go pragnie, to wtedy można się dowiedzieć, co się dzieje między dwojgiem ludzi, bo to jest sytuacja trudna, stresująca, wymagająca samookreślenia: co chcę osiągnąć, jak postrzegam rolę mężczyzny i kobiety, czego chcę w małżeństwie. W trakcie starań o dziecko mężczyzna i kobieta tyle się o sobie dowiadują, że bywają wzmocnieni po tej gehennie. Jeśli jednak nie ma silnego uczucia, wspólnoty, to taki związek się rozpadnie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Najpierw trzeba poznać przyczynę, bo to może być łatwy problem, np. tak się złożyło, że kochaliście się wyłącznie w dni niepłodne.
 • Bądźcie dla siebie oparciem, dużo ze sobą rozmawiajcie o wszystkim, starajcie się zrozumieć drugą stronę.
 • Rozwijajcie siebie i związek mimo braku dziecka.
 • Nie poddawajcie się stresowi, starajcie się go zmniejszyć.
 • Nie obwiniajcie siebie nawzajem, minimalizujcie negatywne odczucia.
 • Poznajcie swoje prawdziwe cele, bo może się okazać, że dziecko nie jest tym, czego teraz naprawdę chcecie od życia.
 • Jeśli się okaże, że właśnie posiadanie dziecka jest waszym celem, bądźcie cierpliwi i wytrwali, nie załamujcie się.
 • Postarajcie się, aby dziecko nie było jedynym powodem i celem waszego życia.

Grupy wsparcia dla par z problemem niepłodności

– Grupy wsparcia dla par walczących z niepłodnością są szczególną formą pomocy, bo w grupie mamy do czynienia z osobami, które mają podobne doświadczenia, dlatego tu można liczyć na pełne zrozumienie. Grupa wsparcia najczęściej składa się z kilku par albo też z samych kobiet, które łączy problem niepłodności. Taką grupę prowadzi lider, najczęściej psycholog – wyjaśnia Dorota Gawlikowska, psycholog z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed.

Źródło: ©Newseria

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 28)
m, 04.11.2015 19.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chory łeb masz
 
Ania, 16.07.2015 21.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zamiast Invitro zastosowałabym wszelakie suplementacje takie jak paczka dr Bocian. Czytałam o nim i całkiem sensownie jest napisane.Jak działa to wolę to niż inne metody.będę bynajmniej próbowac
 
goska, 14.04.2015 23.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No niestety u mnie wpłynął nie tylko stres na to, że nie moge z męzem miec dziecka. Rozumiem doskonale kobiety, ktore sie staraj i staraja i nie maja juz siły... ale nie mozemy sie poddawac, jesazcze jest adopcja, no i in vitro. Poczytajcie troche, jesli jestescie jeszcze nieprzekonane (polecam pozycje pabi pawelec: in vitro wazne rozmowy na trudny temat) mysle, ze jest to dla nas wielka szansa...
 
mojama, 18.02.2015 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosujcie Promen. Pomógł mi, pomoże i wam! :)
 
bel, 15.12.2014 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po 2 miesiącach prób stwierdziłam ze to nie ma sensu i poddałam się ale nie całkiem, po poważnej rozmowie z mężem postanowiłam zainwestować pójść w lewo i udało się. Pierwszy strzał i po 2 tygodniach wynik testu pozytywny, to nie prawdopodobne w 5 tygodniu udała się do lekarza i potwierdził mój wynik. Teraz jestem szczęśliwa mieszkamy we 3 i myśl o tamtym dniu nie ma dla mnie znaczenia.
 
zosia, 30.01.2013 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
stres blokuje zajście w ciaze trzeba wyluzować się a będzie efekt wiem bo przezywałam przez długi czas az wreszcie jestemw 14 tyg ciąży powodzenia
 
Dominika, 09.01.2013 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 26 lat, od ponad 3 lat staramy się z Mężem o dziecko, póki co bezskutecznie...na początku nie umiałam sobie z tym poradzic, pytania rodziny mnie wykańczały a każda kolejna miesiączka doprowadzała mnie do rozpaczy i depresji...dzisiaj podchodzę do tego na luzie.. już się nie leczymy z Mężem, choc rodzina naciska.. ja chce miec spokój w sercu, bo tylko mając spokój w sercu wierzę, że uda mi się zajść w ciążę, mimo, że inni postawili na mnie krzyżyk... po 2 latach przestałam się kryć z niepłodnością w rodzinie, teraz nie kryje tego już w ogóle, to mi daje spokój i równowagę psychiczną...i choć kuzynka spełnia moje marzenia ( jest w ciąży i oczekuje syna) to ja nie cierpię odkąd zawierzyłam wszystko Jezusowi!!!! tylko w Nim znajdziecie to czeko szukacie.. powodzenia!! pozdrawiam
 
mamuśka, 01.07.2012 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
coraz częściej mam wrażenie, że we wspólczesnym świecie - to teraz jeden z większych problemów - ja też czekałam - no i bocian przyleciał - nigdy nie warto tracić nadziei - pozdrawiam
 
anna, 10.06.2012 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rozumiem was dziewczyny, jarównież z nażeczonym staramy sie o dzidzię i nadal nic ciągle mam w miesiacu dwie wizyty u lekarza już nawet przyjęlam zastrzyk pregnyl i nadal nic juz powoli trace nadzieję ze będę mamą aż zazdroszczę innym dziewczynom które tak szybko zaczhodzą .
 
adi, 29.03.2012 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego ten kto chce nie może, a ten drugi nie chce a ma...i kto mi powie że jest sprawiedliwość na tym swiecie...Ja już jestem 8 lat z mężem i nic.!
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym...

więcej

19535

Leczenie niepłodności: inseminacja Leczenie niepłodności: inseminacja

Inseminacja to jedna z najprostszych metod wspomagania rozrodu. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy...

więcej

4734

Męska płodność - co może ją wzmocnić? Męska płodność - co może ją wzmocnić?

Jeśli zdecydowaliście się na powiększenie rodziny, pamiętaj, że dla waszego przyszłego potomka...

więcej

4216

Niedrożność jajowodów a niepłodność. Przyczyny i leczenie niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej...

więcej

3987

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.