PORÓD - co czuje rodząca kobieta

maska Anna Kalinowska-Garbala, położna
Konsultant: Anna Kalinowska-Garbala, położna
58 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na świecie. Ale spróbujemy choć w przybliżeniu opisać, jak to jest, gdy nadchodzi ta chwila.

To oczywiste, że nie ma dwóch identycznych porodów. Każda kobieta przeżywa go na swój sposób, a doznań tych nie da się porównać. Jednak każdy poród ma pewien określony przebieg i chcemy go właśnie opisać, żebyś wiedziała, czego możesz się spodziewać. Pamiętając oczywiście o tym, że możliwe są rozmaite odstępstwa i warianty.
Położnicy dzielą poród na trzy fazy porodu. Podczas pierwszego skurcze macicy doprowadzają do pełnego rozwarcia szyjki macicy, drugi okres to etap przychodzenia dziecka na świat, a trzeci – rodzenie łożyska. Co się z tobą będzie działo podczas każdego z tych etapów?

Nie przegap

Zaczyna się poród

Urodzenie dziecka jest możliwe dzięki skurczom macicy. Skurcz to mimowolne napięcie, a następnie rozluźnienie włókien mięśniowych przebiegających wzdłuż trzonu macicy. Mięśnie te podczas ściągania kurczą się, ciągnąc mięśnie znajdujące się w dolnej części macicy i otaczające jej szyjkę, przez co szyjka coraz bardziej się skraca i rozszerza, robiąc miejsce dziecku.
Najwcześniejsze skurcze mogą być zupełnie nieodczuwalne albo odczuwane jako rozpychanie się dziecka w brzuchu – to tzw. faza utajona. Intensywność skurczów ciągle jednak rośnie i wkrótce wyraźnie je poczujesz – brzuch się napina, a po kilku sekundach napięcie znika. Na początku skurcze raczej nie będą bolesne albo bolesność będzie znikoma – można je porównać do bardzo łagodnych bólów miesiączkowych. Spokojnie można nad nimi panować, a nawet spać. Na początkowym etapie skurcze są zwykle krótkie i rzadkie, trwają od 20 do 60 sekund i pojawiają się co 15, a nawet 20 minut.

Zdaniem eksperta
maska Anna Kalinowska-Garbala, położna
Anna Kalinowska-Garbala, położna

Czy będzie można pić?

Podczas porodu, jak podczas każdego ciężkiego wysiłku, wskutek pocenia się i intensywnego oddychania następuje utrata wody z organizmu. Ubytek płynów należy uzupełniać. W szpitalu mogą podłączyć kroplówkę uzupełniającą straty wody i elektrolitów. To niewątpliwie zaspokoi potrzeby tkanek i dziecka, nie zaspokoi jednak pragnienia. Dlatego zachęcamy pacjentki do picia wody niegazowanej podczas porodu. W większości szpitali przy prawidłowo przebiegającym porodzie nie ma przeciwwskazań do picia wody (soki i inne napoje raczej nie będą dozwolone). Niekiedy bywają sytuacje, kiedy kobieta powinna być na czczo, to znaczy pozostawać 6 godzin bez jedzenia i picia. Są to jednak sytuacje wyjątkowe (np. zwiększone prawdopodobieństwo zakończenia porodu cięciem cesarskim). W razie wszelkich wątpliwości, czy możesz ugasić pragnienie, po prostu zapytaj o to położną towarzyszącą ci podczas porodu.

Jeśli to twój pierwszy poród, nie musisz się spieszyć do szpitala, bo minie zapewne jeszcze co najmniej kilka godzin, zanim akcja porodowa nabierze tempa – szyjka macicy rozwiera się średnio z szybkością od 0,5 do 1 cm na godzinę.
W tej fazie może też nastąpić (o ile nie stało się to już wcześniej) odejście i wypadnięcie czopu śluzowego. Jest to śluzowy „korek”, który przez całą ciążę zamyka szyjkę macicy, chroniąc płód przed czynnikami zewnętrznymi. Czop może pojawić się na zewnątrz jako zbita masa śluzu, lekko zabarwiona krwią. A gdy odchodzi etapami – poczujesz po prostu więcej wydzieliny z dróg rodnych. Czopu możesz też w ogóle nie zauważyć.
Zauważysz za to pewnie wzmożone oddawanie moczu i luźnego stolca – wypróżnianie na początku porodu przybiera często postać biegunki. Ciałem mogą wstrząsać dreszcze spowodowane stresem. Lęk, że oto właśnie zaczął się poród, będzie się mieszał z podekscytowaniem wywołanym wzrostem poziomu adrenaliny. Wiele kobiet odczuwa w tym momencie nagły przypływ energii.

Poród - kiedy do szpitala?

Kobiety, które rodzą po raz pierwszy, zwykle bardzo się denerwują i przyjeżdżają za wcześnie. Położne radzą, by przyjechać wtedy, gdy regularne skurcze pojawiają się co 4–5 minut przez co najmniej godzinę i trwają od 45 do 60 sekund. Pewną wskazówką może być rada, że do szpitala trzeba się wybrać wtedy, gdy skurcze stają się na tyle silne, że w ich trakcie nie będziesz w stanie rozmawiać. Gdy nie jesteś pewna, czy to skurcze porodowe, czy przepowiadające – możesz zrobić prosty test: spraw sobie kąpiel w ciepłej wodzie. Jeśli po takiej kąpieli skurcze osłabną, to znaczy, że nie jest to jeszcze poród, jeśli natomiast nasilą się – wszystko stanie się jasne. Skurcze są odczuwane jako bóle brzucha i podbrzusza. Mogą też pojawić się dolegliwości pleców w okolicy krzyżowej, które prawdopodobnie będą się nasilały wraz z postępem porodu.
Na pewno sygnałem, że pora jechać na porodówkę, jest odejście w tym czasie wód płodowych. Poczujesz to jako nagłe wypłynięcie z pochwy ciepłego, wodnistego płynu. Jeśli wody odchodzą podczas regularnych skurczów – dziecko urodzi się zapewne w ciągu 24 godzin.
Co innego, gdy pęknięcie pęcherza płodowego nastąpi wcześniej, zanim rozpocznie się akcja skurczowa – to jeszcze wcale nie musi oznaczać szybkiego porodu (decyzja, czy go wywoływać, należy do lekarza). Przedwczesne odejście wód zdarza się w 8–10 proc. porodów, w ogromnej większości dzieje się to dopiero w fazie zaawansowanej, dlatego nie trzeba wyolbrzymiać obaw, że może ci się to zdarzyć nagle i w miejscu publicznym – to mało prawdopodobne.
Uwaga: jeśli jednak wody płodowe odeszły i mają podejrzany kolor (zielonkawy, brązowawy, żółtawy), jedź do szpitala jak najszybciej, bo wymaga to konsultacji lekarza.

Ważne

Ważne

Czy wiesz, że...

  • Gdy skurcze trwają wiele godzin, a wody płodowe wciąż nie odeszły, lekarz może przebić pęcherz płodowy, wykonując (za pomocą specjalnego narzędzia) zabieg zwany amniocentezą. Nie bój się tego – to prosty, rutynowy, zupełnie bezbolesny zabieg.
  • Faza przejścia (gdy szyjka rozwiera się od 8 do 10 cm) to najtrudniejsza część porodu. Każdy skurcz trwa ok. 1,5 minuty, może mieć nawet kilka momentów szczytowych. Kobieta jest zmęczona, może być drażliwa i szorstka. Dobra wiadomość: faza ta szybko mija.
  • Gdy dziecko wciśnie głowę w rozwartą szyjkę macicy, rodząca czuje ból, pieczenie i parcie na odbyt. Niektórym kobietom może się nawet zdawać, że zaraz ulegną rozerwaniu. Obawy te są jednak zupełnie nieuzasadnione – to biologicznie niemożliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 31.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 58)
malagosa, 20.06.2016 03.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tą falą silnych emocji bym nie przesadzała - żadnych emocji nie miałam. Najważniejsze - nikt nie powiedział mi wprost, że parcie porodowe to jest takie samo pracie jak przy wypróźnianiu. Proste. A oni tworzą jakieś dziwaczne niezrozumiałe opisy.
 
Ola, 14.03.2016 00.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój komentarz był do pani "wystraszona" z tematem "wyprowadzcie go" bez urazy ale nie mogłam się powstrzymać.
 
Ola, 14.03.2016 00.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesteś beznadziejna, bez kitu, nawet jeśli bolało to jakie pretensje do męża? dziewczyno było nóg nie rozkładać albo myśleć, mamy 21 wiek, kto nie chce ten dzieci nie ma. współczuję twojemu mężowi, masakra, na drugi raz na jego miejscu kijem bym cie nie dotknęła. brak słów na takie zryte baby.
 
Anna, 07.03.2016 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie sądzę, żeby pisał matoł.... Krocze niestety w niektórych szpitalach nacinają bez zgody i w niektórych jeszcze każą rodzić na leżąco. Ja rodziłam w pozycji kucznej i na stojąco, skurcze poczułam dopiero przy 7cm i nie były straszne, krótki kryzys tuz przed urodzeniem sie główki i za 5 minut córka była na moich rękach. Czasami więc jest tak, że porodu się nie czuje, trudno to nazwać bólem. Ja nie mogłam się doczekać, aż zobaczę swoje pierwsze dziecko. położna była cudowna i tak poprowadziła poród, że z porodówki po wszystkim właściwie wybiegłam! Wszystkim życzę takich wspomnień!
 
Jovita, 01.01.2016 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest jakaś masakra! dlaczego kobiety muszę przechodzić takie katorgi? Tak się rodziło milion lat temu i nie znajdzie się uczony żeby tym biednym kobietom ulżyć?! Trafia mnie bo ludzie zajmują się wymyślaniem kolejnych wynalazków i głupot i nikt się nie przejmuje że setki kobiet na świecie właśnie rozdziera od środka.
 
paula, 08.11.2015 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dajcie znać co było najabrdziej uciążliwe np leżąc na łóżku lub siedząc w fotelu ginekologicznym . Może chciałybyście żeby wyglądało to inaczej . Napiszcie swoje uwagi
 
jj, 02.09.2015 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwszy poród za mną, strasznie powoli szło do 3-4 cm, wzięłam znieczulenie bo już nie miałam siły (wody odeszły o 1.00, a 4 cm miałam o 11 rano...) i wtedy... zasnęłam na dwie godziny. Obudziłam się o 13 mówiąc, że coś mnie w krzyżu łupie, a położna na to - no tak ma Pani rozwarcie 8 cm to co rodzimy? :) Półtorej godziny później było po wszystkim :) Super położna to najważniejsza sprawa, ja miałam duuużo szczęścia. Powodzenia wszystkim mamom!
 
Sysek, 03.08.2015 15.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
KŁAMSTWEM jest, że "Jeśli krocze nie jest wystarczająco elastyczne, położna może je naciąć." Samowola położej jest na szczęście już karalna! Nacięcie można wykonać tylko jeśli rodząca się zgodzi.
 
kowalska, 20.05.2015 21.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po pierwszym porodzie. Zaczeło się tak, że w dniu terminu miałam skurcze podobne do B-H ale z leciutkim bólem w krzyżu, który przestawał po chodzeniu. I tak dopiero 4 dni po terminie zaczeły się te skurcze co 15 minut z pobolewaniem 10 sekund. Zrobiłam sobie kąpiel- i odszedł czop- taki glut krwisto-brązowy wielkości jajka. Po tym wysuszyłam jeszcze włosy i po ok. 1,5 h od odejścia czopu rejestrowałam się w szpitalu. Na ktg przy drugim kopnięciu dziecka odeszły mi wody. Po tym lewatywka-skurcze były już tak mocne że w ogóle nie czułam nieprzyjemności przy tej "fontannie". Po tym usiadłam na piłce i dostałam gaz rozweselający, który lekko stłumił ten gigantyczny ból. Oczywiście miałam bóle krzyżowe, skurczy z brzucha prawie w ogóle nie czułam. Za to BARDZO pomocny okazał się mąż, który przez następne 5 h masował, a właściwie obkładał pięściami mój kręgosłup. Tak chciałam by mocno masował, że bał się że na drugi dzień będę miała siniaki:) Bóle parte bolały jedynie jak parłam, ale może dlatego że trochę popękałam też w środku. Generalnie parte były wybawieniem od tych krzyżowych i przy nich poczułam, że mam siłę i mogę się drżeć (a raczej jestem cichą osobą). Po w sumie 6h od przyjazdu do szpitala - przytulałam już cieplutkiego i śliskiego bobaska. Prawda jest taka, że teraz zapomniałam jak bardzo mnie bolało- wiem że już na koniec cichutko mówiłam, że umieram...
 
matka, 03.10.2014 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam tak jak Ty,przebijany pecherz lecz bardzo bolesnie to wspominam,poród bólle od kręgosłupa ,kto tak miał to wie o czym pisze.dostałam kroplówke na skurcze zeby szybciej ur.to był koszmar..mój ostatni poród 10lat temu lecz zalezy duzo od połoznej,ja miałam koszmarną..........zle ja wspominam..raczej tragicznie.do tej pory jest mi zle. jak mnie potraktowała.rodziłam w Leborku
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

44222

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

25627

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

23688

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

22291

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

U Pani uzasadniona byłaby wizyta w poradni genetycznej w celu omówienia wskazań i badań genetycznych w kierunku predyspozycji do wystąpienia raka piersi/jajników.

Jest szansa na zniknięcie torbieli. Mała, jak u Pani, torbiel prosta poza obserwacją nie wymaga żadnego leczenia, w tym operacyjnego.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.