Ciąża zagrożona: przyczyny. Skąd te kłopoty z donoszeniem ciąży?

2015-05-13 10:35

Kłopoty z donoszeniem ciąży ma co piąta kobieta. Ciąża zagrożona może mieć różne przyczyny: niedobór progesteronu, infekcje szyjki macicy, przeciwciała wytwarzane przez organizm, nieprawidłowa budowa szyjki macicy. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i zgłaszać się do swojego lekarza ginekologa zawsze, gdy tylko dzieje się coś podejrzanego, aby zapobiec poronieniu.

Ciąża zagrożona: przyczyny. Skąd te kłopoty z donoszeniem ciąży?
Autor: Thinkstockphotos.com Kłopoty z donoszeniem ciąży ma co piąta kobieta.  Ciąża zagrożona może mieć różne  przyczyny.

Spis treści

  1. Ciąża zagrożona: niedobór progesteronu
  2. Ciąża zagrożona: przeciwciała powodują poronienia nawykowe
  3. Ciąża zagrożona: nieprawidłowa budowa szyjki macicy
  4. Ciąża zagrożona: stany zapalne, zakażenie szyjki macicy

Ciąża zagrożona poronieniem może mieć różne przyczyny, ale objawy są takie same. Kłopoty z donoszeniem ciąży sygnalizowane są poprzez plamienia i krwawienia z dróg rodnych, silne bóle w dole brzucha, rytmiczne skurcze macicy to sygnały niepokojące w ciąży. Z każdym takim objawem powinnaś zgłosić się jak najszybciej do ginekologa, gdyż istnieje ryzyko, że twoja ciąża jest zagrożona. Prawdopodobnie trzeba będzie podjąć odpowiednie leczenie, by nie doszło do poronienia.Ale najpierw lekarze zdiagnozują, co jest przyczyną kłopotów z utrzymaniem ciąży. Najczęściej powoduje je: niedobór progesteronu, obecność przeciwciał antykardiolipinowych we krwi, nieprawidłowa budowa szyjki macicy, stany zapalne w obrębie szyjki macicy oraz zakażenie dróg moczowych.

Ciąża zagrożona: niedobór progesteronu

Hormon ten produkowany jest w ciałku żółtym, w jajnikach. Jego stężenie we krwi wzrasta w drugiej połowie cyklu. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem progesteronu ma grubieć i rozpulchniać się błona śluzowa macicy – wtedy będzie się mogła w niej zagnieździć zapłodniona komórka jajowa (zarodek). Po zapłodnieniu progesteron sprzyja utrzymaniu ciąży, m.in. hamując wydzielanie oksytocyny (hormonu, który odpowiada za skurcze macicy towarzyszące porodowi).Zbyt niski poziom progesteronu może uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy lub utrzymanie zarodka i rozwój ciąży (nastąpi wtedy samoistne poronienie). Może też sprzyjać przedwczesnemu porodowi. Dlatego jeśli przyczyną kłopotów z utrzymaniem ciąży jest niedobór progesteronu – lekarz zaleci ci przyjmowanie tego hormonu w formie tabletek doustnych lub dopochwowych. Taka terapia trwa zwykle do 18. tygodnia ciąży. Potem czynność hormonalną przejmuje łożysko i nie jest już potrzebna suplementacja progesteronu.Oprócz terapii hormonalnej lekarz może zlecić ci przyjmowanie preparatów magnezu z witaminą B6 (działają relaksacyjnie na mięśnie) i leków rozkurczowych.

Ważne

Tylko spokojnie

Jeżeli grozi ci poronienie, lekarz może zatrzymać cię na oddziale patologii ciąży lub odesłać do domu z konkretnymi zaleceniami. Przede wszystkim musisz odpoczywać i jak najczęściej leżeć oraz – dopóki dolegliwości całkowicie nie ustąpią – powstrzymać się od stosunków seksualnych. Pamiętaj, że jeżeli przyszła matka stosuje się do wskazówek lekarza, krwawienie minie i płód żyje, to w ponad 90 proc. przypadków po poronieniu zagrażającym kobieta rodzi żywe, zdrowe dziecko. Co prawda istnieje wtedy nieco większe ryzyko porodu przedwczesnego oraz upośledzenia funkcji łożyska, ale oznacza to tylko tyle, że powinnaś być pod ściślejszym nadzorem lekarskim. Statystyki medyczne nie potwierdzają, że skutkiem poronienia zagrażającego jest urodzenie dziecka z jakimiś wadami.

Ciąża zagrożona: przeciwciała powodują poronienia nawykowe

Jeśli straciłaś już kiedyś ciążę, lekarz powinien zlecić ci badanie na obecność przeciwciał antykardiolipinowych we krwi. Ich obecność może być bowiem przyczyną tzw. poronień nawykowych. Te przeciwciała sprawiają, że twój organizm, mówiąc obrazowo, traktuje płód jako ciało obce i stara się go usunąć. W takim przypadku lekarz zleci ci przyjmowanie od samego początku ciąży kwasu acetylosalicylowego w doustnych tabletkach oraz heparyny drobnocząsteczkowej w postaci zastrzyków (zastrzyk musisz dostawać codziennie). Taka terapia stosowana jest przez cały okres ciąży, aż do rozwiązania.

Ciąża zagrożona: nieprawidłowa budowa szyjki macicy

Macica, w której rozwija się dziecko, ma kształt gruszki. Jej dno zwrócone jest ku górze, a jej dolną część stanowi szyjka. Owa szyjka podzielona jest na dwie części: nadpochwową (to ta, która łączy się z trzonem macicy) i pochwową (tę część obejmuje pochwa). Szyjka macicy jest bardzo wąskim kanałem; powinna rozwierać się dopiero wtedy, gdy zaczyna się akcja porodowa. Niestety, bywa i tak, że ma jakąś wadę anatomiczną i kanał szyjki macicy jest zbyt szeroki. Jeśli powoduje to kłopoty z utrzymaniem ciąży, lekarz może założyć tzw. szew szyjkowy lub specjalny krążek. Chodzi o to, by zamknąć od dołu kanał szyjki macicy i utrzymać ciążę. Szew zakłada się w szpitalu, natomiast krążek może być założony w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie. Przed wykonaniem tego zabiegu musisz jeszcze wykonać posiew z kanału szyjki macicy (przed założeniem szwu lub krążka w posiewie nie powinno być chorobotwórczych bakterii).Szew można założyć na każdym etapie ciąży, najczęściej jednak lekarze zakładają go do końca II trymestru. Krążek można założyć również później. Zdejmuje się go po ukończeniu 37. tygodnia ciąży.

Tego nie rób

W ciąży unikaj:

  • ciężkiej pracy fizycznej, dźwigania
  • uprawiania sportu niewskazanego dla kobiet w ciąży (m.in. wyczynowego, ekstremalnego)
  • długotrwałych podróży bez częstych przerw
  • podróżowania samolotem.

Ciąża zagrożona: stany zapalne, zakażenie szyjki macicy

Naturalna flora bakteryjna dróg rodnych i moczowych ma m.in. chronić macicę (a więc także rozwijające się dziecko) przed atakiem chorobotwórczych zarazków. Niestety, niekiedy równowaga flory fizjologicznej zostaje zachwiana i bakterie łatwo przenikają do dróg rodnych czy moczowych. Dochodzi wówczas do zakażenia w obrębie szyjki macicy i dróg moczowych, które może być przyczyną poronienia. Jeśli powodem kłopotów z utrzymaniem ciąży jest właśnie infekcja w obrębie szyjki macicy – lekarz zleci ci wykonanie posiewu (trzeba sprawdzić, jakie bakterie odpowiadają za zakażenie), a potem przepisze odpowiednie leki (globulki lub tabletki dopochwowe). Jeżeli natomiast zakażenie toczy się w drogach moczowych, musisz wykonać ogólne badanie moczu i jego posiew. Zależnie od wyniku badania, lekarz zleci ci tzw. terapię celowaną, czyli preparaty doustne bezpieczne dla ciebie i dziecka. Przy poważniejszych zakażeniach w obrębie szyjki macicy lub dróg moczowych sięga się po antybiotyki.

miesięcznik "M jak mama"