HIV – bezpłatne warsztaty dla osób zarażonych!

Autor: Materiały prasowe

Warsztaty „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które wolontariusze ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” organizują w Warszawie dla osób zakażonych HIV, mają pomóc w rozpoczęciu leczenia i zdrowym życiu z tą przewlekłą chorobą.

Grupa osób żyjących z HIV systematycznie się powiększa. W 2016 roku zarejestrowano 1 278 nowych zakażeń HIV i 113 zachorowań na AIDS – podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Tylko 9 632 z  21 148 dotychczas zdiagnozowanych w Polsce osób przyjmuje leki antyretrowirusowe, które pozwalają na zdrowe życie z HIV i ograniczają ryzyko przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych, wynika z danych opublikowanych na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. Warsztaty organizowane są dzięki grantowi przyznanemu „Bądź z nami” w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Według ekspertów podstawowymi problemami wpływającymi na podjęcie i skuteczność leczenia HIV są obawa przed rozpoczęciem terapii, którą będzie trzeba kontynuować całe życie, niestosowanie się do zaleceń lekarskich, nieprawidłowa komunikacja na linii lekarz-pacjent i wypadanie z terapii z powodu zdarzeń losowych.

Program „Czas na zdrowie” wspiera osoby zakażone w rozwiązaniu każdego z tych problemów, bez względu na staż życia z wirusem lub leczenia. Podczas spotkań wykładowych lekarze specjaliści edukują o HIV i jego leczeniu, rozprawiają się z mitami na temat terapii. Dostosowane do tematyki wykładów warsztaty wspierają uczestników we wcielaniu w życie nowych informacji i radzeniu sobie z przeszkodami pojawiającymi w życiu z przewlekłą chorobą. Osoby, które potrzebują indywidualnej uwagi specjalistów lub wolontariuszy mogą umówić się na osobne spotkanie w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym. Żeby zapisać się na warsztaty, należy skontaktować się z organizatorami pod adresem mailowym badzznami@swwaids.org lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 826 42 47.

Program cieszy się dużą popularnością. Uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski, ale Stowarzyszenie jest gotowe wesprzeć jeszcze więcej osób. Ania, która od 8 lat żyje z wirusem, bardzo ceni wsparcie, które otrzymuje od „Bądź z nami” i żeby dotrzeć na spotkania, pokonuje ponad 300 km.

„W Stowarzyszeniu spotkałam kobiety, które 20 lat żyją z HIV, mają mężów, partnerów, dzieci, a nawet wnuki! Wyglądają i czują się super. W moim mieście zakażeni się ukrywają, nie ma żadnej organizacji, od której mogłabym dowiedzieć się więcej, usłyszeć, że zakażenie to nie koniec. Zanim zobaczyłam te kobiety na własne oczy, nie miałam nadziei, że nawet z HIV można ułożyć sobie życie” – mówi.

„Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której osoby HIV+ nie boją się leczenia i rozpoczynają je, a przede wszystkim stosują zgodnie z zaleceniami lekarza oraz mają wiedzę niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Spotkania odbywają się raz na miesiąc, w weekendy. Istnieje również możliwość umówienia indywidualnych konsultacji z edukatorami, lekarzem, psychologiem lub terapeutą uzależnień” – zaprasza Irena Przepiórka, Prezes Stowarzyszenia „Bądź z nami”.

„Kluczem do walki z epidemią HIV jest testowanie i skuteczne leczenie rozpoznanego zakażenia. Leczenie pozwala osobom HIV+ zachować zdrowie i ogranicza ryzyko zakażenia partnera. Dlatego z przyjemnością wspieramy takie projekty, jak „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które pomagają wybrać zdrowie i utrzymać motywację do bezpieczniejszych zachowań” – wyjaśnił Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Zakażenie HIV jest coraz częściej traktowane jako choroba przewlekła. Dzięki dostępnym bezpłatnie dla wszystkich nowoczesnym lekom, osoby zakażone mogą w Polsce żyć relatywnie komfortowo i cieszyć się długim życiem. Niestety nie wszyscy z tego korzystają. Niekontrolowane i nieleczone zakażenie wciąż może prowadzić do AIDS lub nawet śmierci. W zeszłym roku 113 osób zachorowało na AIDS. Liczymy, że dostępność i popularność projektów pomocowych przełoży się na zmniejszenie tych smutnych statystyk”  – podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości ponad 1 mln złotych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Tagi: hiv
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

3

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

2

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA] 12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA]

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę 12 najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i...

więcej

1

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Obecnie w Polsce fizjoterapeutą może być każdy, nawet osoba po weekendowym kursie. Dlatego powstała...

więcej

1

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie, w przypadku depilacji laserem nie można zarazić się HIV, ponieważ jest to zabieg bezkrwawy.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.