Guzy neuroendokrynne to rzadkie i nietypowe nowotwory

Autor: opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie, zagrażając życiu pacjentów. Aby budować świadomość o tej wciąż mało znanej chorobie Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne wraz z Polską Siecią Guzów Neuroendokrynnych rozpoczyna kampanię „NET to wyzwanie”.

Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie, zagrażając życiu pacjentów. Około 70 proc. z nich powstaje w obszarze jelit, żołądka i trzustki. Stanowią ok. 2 proc. wszystkich nowotworów układu pokarmowego. Leczenie nowotworów NET jest pozytywnym przykładem w polskiej onkologii, gdzie pacjenci mają dostęp do skutecznych metod diagnostycznych i terapeutycznych, jednak największe wyzwanie stanowi rozpoznanie choroby. Aby budować świadomość o tej wciąż mało znanej chorobie Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne wraz z Polską Siecią Guzów Neuroendokrynnych rozpoczyna kampanię „NET to wyzwanie”.

Warto wiedzieć

Ważne

Kampania „NET to wyzwanie” jest inicjatywą stworzoną przez lekarzy i pacjentów, by zwrócić uwagę na nieznane nowotwory neuroendokrynne NET (ang. NeuroEndocrine Tumours).  „Naszym celem jest sprawienie, żeby nieznana dotąd choroba stała się zauważona. Chcemy dać szansę osobom z nowotworem neuroendokrynnym (NEN/NET) - aby byli odpowiednio diagnozowani i leczeni” – zaznacza prof.  Jarosław B. Ćwikła.
Podejmij wyzwanie NET! Dowiedz się więcej na stronie www.guzynet.pl, www.rakowiak.pl

Guzy neuroendokrynne - rzadkie i nietypowe nowotwory

Guzy neuroendokrynne można scharakteryzować poprzez rozwinięcie skrótu NET – są one N-nieznane, E – endokrynne, T- trudne w diagnozie.

N – nieznane

„Guzy Neuroendokrynne NET to zagadkowe i rzadkie nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Niestety nadal są rzadko rozpoznawane, bo wiedza o nich jest zbyt mała, a są to nowotwory, dla których mamy wiele nowych skutecznych metod diagnostyki i leczenia. Dotychczas podstawowym celem terapii była stabilizacja choroby i zmniejszenie objawów klinicznych. Dzięki najnowszym danym z badania CLARINET wiemy obecnie, że leczenie analogami somatostatyny w przypadku guzów trzustki  i  środkowej części prajelita  pozwala na opóźnienie postępu choroby. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów – mówi prof. Beata Kos-Kudła, Przewodnicząca Polskiej Sieć Guzów Neuroendokrynnych.

E – Endokrynne

Nowotwory NET wywodzą się z komórek neuroendokrynnych, mogących produkować hormony i inne substancje biologicznie czynne. Aktywne hormonalnie guzy NET/NEN mogą powodować napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Imitują inne choroby, takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy zespół jelita drażliwego.

T - Trudne w diagnozie

Większość guzów/nowotworów neuroendokrynnych rozwija się bezobjawowo. Diagnoza trwa od 3 do 7 lat. Z tego względu tak ważne jest, zwrócenie uwagi na nowotwory NET przy okazji badań profilaktycznych związanych z chorobami układu pokarmowego, np. USG brzucha, które każdy powinien wykonać przynajmniej raz na dwa lata.

„Nowotwory NET w przeciwieństwie do innych raków nie wyniszczają organizmu osoby chorej. Pacjenci mimo zaawansowania choroby czują się nad wyraz dobrze. Bardzo często pacjenci dowiadują o chorobie w wyniku rutynowego USG brzucha, wtedy okazuje się, że w ich wątrobie jest już kilkanaście ognisk przerzutowych. Kiedy w organizmie pojawiają się pojedyncze guzy, w badania USG bardzo łatwo mogą zostać pomylone z naczyniakiem” – tłumaczy prof. Jarosław B. Ćwikła

Prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia powstrzymuje rozwój choroby i pojawianie się licznych przerzutów, hamuje jej objawy i poprawia jakość życia chorych na nowotwory neuroendokrynne NEN/NET.

Źródło: Materiały prasowe organizatorów kampanii o nowotworach neuroendokrynnych NET

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

3

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

2

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA] 12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA]

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę 12 najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i...

więcej

1

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Obecnie w Polsce fizjoterapeutą może być każdy, nawet osoba po weekendowym kursie. Dlatego powstała...

więcej

1

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szansa na ciążę jest, ponieważ prezerwatywa nie ma 100% skuteczności, tym bardziej dziurowa. Nie napisała Pani, jaka była to prezerwatywa, w związku z tym pozwolę sobie na uwagę, że lateksowych...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.