Ten nowotwór daje nietypowe objawy. Krwawy mocz to dopiero początek

2022-12-05 8:55

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 8 tys. zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Niestety, rak pęcherza moczowego potrafi dawać różne objawy, a większość z nich wcale nie jest niepokojąca. Na co należy zwrócić uwagę?

Ten nowotwór daje nietypowe objawy. Krwawy mocz to dopiero początek
Autor: Getty Images Ten nowotwór daje nietypowe objawy. Krwawy mocz to dopiero początek

Rak pęcherza moczowego to choroba, z powodu liczba zachorowań każdego roku wzrasta. Eksperci z Cancer Research UK (Wielka Brytania) podkreślają, że znajomość objawów jest kluczowa. Jeden z głównych objawów można dostrzec podczas oddawania moczu. 

Czerwony mocz może być objawem raka

Głównym objawem raka pęcherza moczowego jest krew w moczu (krwiomocz). Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto, choroba ta może również powodować problemy z oddawaniem moczu.

Szczególnym powodem do niepokoju jest jasnoczerwone zabarwienie moczu. W niektórych przypadkach ilość krwi w moczu może być jednak tak niewielka, że można ją przeoczyć. Krwawienie w czasie oddawania moczu zwykle nie jest bolesne. 

W przypadku zauważenia krwi w moczu, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Inne objawy raka pęcherza moczowego

Poza krwiomoczem, będącym głównym objawem raka pęcherza moczowego, eksperci zwracają również uwagę na te sześć objawów.

Eksperci z Cancer Research UK wyjaśniają także, że trzy ostatnie objawy mogą wystąpić, jeśli rak jest zaawansowany lub rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Dlaczego tak ważna jest konsultacja z lekarzem?

Należy pamiętać, że w przypadku mężczyzn podobne objawy ze strony układu moczowego może wywoływać także nowotwór prostaty. Konsultacja z ekspertem i przeprowadzenie diagnostyki będzie kluczowe w prawidłowym rozpoznaniu choroby. 

Ponadto, wystąpienie tych objawów nie zawsze oznacza chorobę nowotworową. Są inne przypadłości, mogące objawiać się podobnie. Jedną z nich jest infekcja dróg moczowych, którą zwykle można szybko wyleczyć za pomocą antybiotyków.

Eksperci podkreślają również, że szybsze postawienie diagnozy daje więcej możliwości skutecznego leczenia.

Statystyki mówią jasno: wczesne wykrycie jest kluczowe

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, rak pęcherza moczowego jest jednym z częściej występujących nowotworów u starszych osób. Najczęściej rozpoznawany jest u mężczyzn po 45. roku życia (98 proc. przypadków). Największa zachorowalność przypada w grupie wiekowej 80-84 lata.

Trzykrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Aż w 15-25 proc. choroba ta diagnozowana jest w stadium zaawansowanym, z przerzutami.