Zatrucia

Mianem zatrucia określa się objawy chorobowe będące wynikiem przyjęcia substancji trującej w dawce wystarczającej dla wywołania negatywnej reakcji organizmu. Na co dzień najczęściej zdarza nam się zatrucie pokarmowe, ale analogiczne skutki może wywołać skażone środowisko pracy, ugryzienie przez jadowitego owada lub gada albo przyjęte leki. W przypadku zatruć bardzo ważne jest szybkie działanie. Im mniej szkodliwej substancji wchłonie organizm, tym z mniejszym natężeniem skutków będzie musiał sobie radzić.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezwonny i bezzapachowy gaz. Może szybko doprowadzić do zgonu, chociaż nasze zmysły nie ostrzegą o jego obecności. Objawy też nie są takie oczywiste - skutki ostrego zaczadzenia, do których często dochodzi w mieszkaniach nie tylko w sezonie grzewczym, znacznie się różnią od zatrucia przewlekłego.
Dzięki wielkiej odwadze i zaangażowaniu polskiej pediatrki Jolanty Wadowskiej-Król udało się uratować zdrowie tysięcy polskich dzieci, chorujących na ołowicę. Epidemia, o której milczano przez lata, wybuchła w latach 70. XX wieku. Współczesne zainteresowanie zaczęło się od książki. Teraz Netflix kręci serial.
Troje dzieci, w wieku od 5 do 15 lat, trafiło do kliniki w Essen (Niemcy), która specjalizuje się w transplantacjach wątroby. To skutek zatrucia muchomorem zielonawym, potocznie i nieprawidłowo nazywanym muchomorem sromotnikowym. Jak informuje szpital, cała trójka jest w stanie zagrożenia życia.
Mucha w domu to zło. Nie ugryzie, nie użądli, ale roznosi paskudne choroby. Chętnie usiądzie na drożdżówce, jeszcze chętniej na kupie i rozwlecze bakterie, pasożyty, najróżniejsze groźne patogeny. Przepędzaj i zwalczaj, bo to nie jest żadna nieszkodliwa lokatorka.
Do tej pory było oczywiste, że właściwie używane tampony są bezpiecznym, wygodnym środkiem higienicznym podczas menstruacji. Teraz jednak okazuje się, że mogą mieć nieznany, dodatkowy wsad - groźny dla zdrowia.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że dostępne w Polsce kubki termiczne (kubek szklany poj. 390 ml) mogą być groźne dla zdrowia. Stwierdzono w nich "wysokie poziomy migracji ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża naczynia o widocznym w komunikacie wzorze". Co to konkretnie oznacza?
Planujesz wyskoczyć nad Bałtyk w ten weekend, by skorzystać z pięknej pogody? Jeśli marzysz też o kąpieli, sprawdź, gdzie będzie możliwa. Sanepid już zamyka pierwsze plaże, a sytuacja jest dynamiczna. Pojawiły się sinice.
Niebezpieczna przesyłka czy tzw. cofka kominowa? Wciąż trwają ustalenia, co było przyczyną groźnego incydentu na poczcie w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) 29 grudnia. Pracownicy i klientka odczuwali duszności z niewyjaśnionego powodu. Na miejsce skierowano specjalistyczną grupę chemiczną.
Sinice co roku można spotkać nad polskim morzem. Są sporym zagrożeniem - słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów, a namnażające się sinice wytwarzają toksyny, które są groźne nie tylko dla ryb, lecz także dla człowieka. Dowiedz się, gdzie tym razem zakwitły sinice w Bałtyku i jak się przed nimi chronić podczas morskich kąpieli.
Leczenie osoby zatrutej tlenkiem węgla należy w miarę możliwości rozpocząć jak najszybciej. Tlenek węgla to cichy zabójca. Działa nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem? Co robić gdy podejrzewamy kogoś, że zatruł się tlenkiem węgla? Na czym polega leczenie zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Jak go uniknąć?
Zatrucie lekami może być efektem świadomego działania, ale może też zdarzyć się przypadkiem, przez nieuwagę. Jesteśmy w stanie zatruć się każdym dostępnym lekiem, dlatego w tym artykule zostaną omówione najczęściej występujące zatrucia oraz zatrucia lekami łatwo dostępnymi dla wszystkich.
Dioksyny są toksycznymi substancjami organicznymi zdolnymi do kumulowania się w ludzkich tkankach. Ich głównym źródłem jest spalanie odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych. Związki te zaburzają pracę układu hormonalnego oraz działają rakotwórczo. Mogą też być wykorzystywane jako broń biologiczna. To właśnie dioksyny zostały wykorzystane w próbie otrucia prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki. Jakie są konsekwencje zatrucia dioksynami?
Benzen jest związkiem organicznym powszechnie wykorzystywanym w przemyśle jako rozpuszczalnik oraz substrat reakcji chemicznych. Może wniknąć do naszego organizmu przez drogi oddechowe lub skórę. Na podstawie licznych badań, został uznany za substancję rakotwórczą. Jak rozpoznać zatrucie benzenem? Jakie są konsekwencje kontaktu z tym związkiem chemicznym?
Patulina w niektórych owocach powstaje w wyniku ich stłuczenia lub uderzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno wykrajać zgniłych miejsc i zjadać reszty owocu, która tylko pozornie jest zdrowa. Trująca patulina potrafi przenikać w głąb tkanki, powodując zatrucia pokarmowe, wrzody i krwawienia. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia patuliną i na czym polega leczenie.
Zatrucie arsenem nie jest częste, ale należy pamiętać, że ten pierwiastek znajduje się między innymi w wielu produktach, które lądują na naszym talerzu. Często jesz ryż, bo uważasz, że jest zdrowszy niż ziemniaki? A może zajadasz się owocami morza? Uważaj, nadmiar arsenu w diecie może być niebezpieczny dla zdrowia - jego rakotwórcze działanie zostało już dobrze udokumentowane.
Zatrucie alkoholem to nie to samo co upojenie alkoholowe czy kac. Zatrucie alkoholem jest znacznie poważniejszym stanem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są objawy zatrucia alkoholowego? Na czym polega leczenie? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z podejrzeniem zatrucia alkoholowego?
Zatrucie metalami ciężkimi najczęściej dotyczy osób, które mają z nimi kontakt w codziennej pracy. Jednak objawy zatrucia metalami ciężkimi mogą się pojawić także po spożyciu skażonej wody czy żywności, gdyż w tej także występują pierwiastki szkodliwe dla zdrowia. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia metalami ciężkimi?W których produktach żywnościowych są obecne metale ciężkie? Na czym polega leczenie zatrucia metalami ciężkimi?
O tym, jak odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących krąży wiele fałszywych informacji. To one zazwyczaj są przyczyną fatalnych pomyłek. Oto najczęściej powtarzane. Sprawdź, czy znasz mity o grzybach trujących.
Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyny pleśni występujące m.in. w obitych owocach. Mikotoksyny są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych można znaleźć mykotoksyny i jak uniknąć zatrucia.
Na zatrucie ołowiem (ołowica) narażone są nie tylko osoby, które mają zawodowy kontakt z tym metalem, lecz także dzieci. Ołów może się bowiem znajdować w niektórych zabawkach, a także w farbkach, plastelinie czy kredkach świecowych. To właśnie dla najmłodszych ołów stanowi największe zagrożenie, gdyż są oni szczególnie podatni na wszelkiego rodzaju trucizny. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia ołowiem? Na czym polega leczenie?
Twoje dziecko zatruło się nieznaną ci trującą rośliną lub grzybami? Nie wiesz, jak rozpoznać, czy to objawy zatrucia toksyczną rośliną? Sprawdź, jak możesz pomóc w tych pierwszych, najważniejszych minutach. Znajomość zasad postępowania w przypadku zatrucia roślinami może uratować życie.

Zatrucia mogą mieć bardzo łagodny przebieg, ale także doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu (np. przy ukąszeniu dziecka przez żmiję zygzakowatą). Do typowych objawów zatrucia pokarmowego będącego wynikiem spożycia nieświeżego jedzenia zalicza się mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha i ogólne uczucie rozbicia. Przy lekkim podrażnieniu organizm radzi sobie z zagrożeniem sam, ale bywa i tak, że konieczna staje się hospitalizacja, podanie odtrutki i interwencja lekarska.

Ilość zatruć pokarmowych zwiększa się przede wszystkim latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii. Warto także wskazać, że obecność szkodliwych substancji nie musi wpływać na smak lub zapach jedzenia, dlatego nie zawsze rozpoznanie zagrożenia będzie możliwe z wyprzedzeniem.

Przy zatruciach wywołanych jadem wytwarzanym przez niektóre zwierzęta i drobnoustroje często niezbędne jest podanie przeciwciał. W tym przypadku objawy mogą obejmować silny ból w miejscu ukąszenia, opuchliznę, zasinienie, a w krańcowych przypadkach również porażenie nerwowe lub martwicę tkanek.

Procedura w przypadku zatrucia opiera się na kilku podstawowych zasadach. W pierwszej kolejności należy ograniczyć wchłanianie toksyny oraz usunąć substancję, która jeszcze nie dostała się do ustroju. Następnie należy przyspieszyć wydalanie trucizny. Dopiero na kolejnym etapie zaleca się podanie odtrutki. Ostatnie kroki to ograniczanie toksycznych skutków trucizny i leczenie następstw.

Na toksyny zawarte w jadzie zwierząt szczególnie wrażliwe są dzieci oraz osoby starsze, których układ odpornościowy nie jest jeszcze (lub już) w pełni sprawny. W ich przypadku podjęcie akcji ratowniczej jak najszybciej jest kluczowe.