Jak wysiłek fizyczny wpływa na schorzenia przewodu pokarmowego? [VIDEO]

O wpływie wysiłku fizycznego na krwawienie z odbytu, zespół SIBO i na inne schorzenia układu pokarmowego opowiedział Dariusz Maj - dr n. med. gastrolog, gastroenterolog. Czy wykonywanie aktywności fizycznych może pomóc w pozbyciu się lub złagodzeniu nieprzyjemnych konsekwencji będących wynikiem tych schorzeń? Obejrzyj video

Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w kwestii zachowania dobrego zdrowia, kondycji i lepszego samopoczucia. Pomaga także w walce z objawami wielu schorzeń i dolegliwości towarzyszących różnym jednostkom chorobowym. Wśród korzyści wynikających z jej praktykowania zaobserwowano także zmiany w jakości funkcjonowania układu pokarmowego. Czy warto zatem podjąć wysiłek fizyczny, jeśli mamy styczność z chorobami przewodu pokarmowego?

Jak wysiłek fizyczny wpływa na krwawienie z odbytu, zespół SIBO i inne schorzenia przewodu pokarmowego?

Krwawienia z układu pokarmowego a aktywność fizyczna 

Dr n. med. Dariusz Maj wyjaśnia, że "aktywność fizyczna na krwawienia z układu pokarmowego nie ma wpływu. Wysiłek fizyczny może przychodzić z trudnością, jeśli pacjent np. stracił wiele krwi lub ma niedokrwistość. Pacjent może wyczuwać upośledzenie tolerancji wysiłku fizycznego, zmęczenie, duszności". 

Zespół SIBO a aktywność fizyczna

"W zespole SIBO ruch w każdej postaci poprawia pracę układu pokarmowego, natomiast nie po jedzeniu" - jak zaznacza dr Dariusz Maj. "Aktywność fizyczna poprawia ukrwienie, dostępność tlenu oraz funkcjonowanie przewodu pokarmowego". 

Resekcja żołądka, zaparcia a aktywność fizyczna

"Pacjenci po operacji czy resekcji mają zmieniony układ pętli jelitowych narządów w brzuchu. Ruch jest wskazany dla osób z zaparciami czy zwolnionym pasażem jelitowym na skutek innych chorób współistniejących  - w takich przypadkach ruch będzie pomagał - ułatwi perystaltykę jelit oraz motorykę".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE