Helicobacter pylori - leczenie. Jak się pozbyć bakterii H. pylori z organizmu?

2014-06-03 8:11 Monika Majewska

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori przeprowadza się w celu całkowitego usunięcia bakterii H. pylori zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Tylko w ten sposób można wyleczyć chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także zapobiec rozwojowi raka żołądka. Na czym polega leczenie chorych zakażonych Helicobacter pylori? Czy terapia może zapobiec nawrotom choroby i doprowadzić do trwałego wyleczenia zakażonych?

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Celem antybiotykoterapii jest erydykacja, czyli całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Jednak ta metoda leczenia jest skuteczna tylko wtedy, jeśli stosuje się 2 antybiotyki jednocześnie i dodatkowo tzw. inhibitor pompy protonowej (IPP) – lek zobojętniający sok żołądkowy. Dzięki terapii potrójnej można skutecznie pozbyć się bakterii z organizmu i doprowadzić do trwałego wyleczenia chorych. W przypadku nieskuteczności (co zdarza się bardzo rzadko) stosuje się inny zestaw leków.

Posłuchaj o bakterii helicobacter pylori. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Leczenie zakażenia H. pylori - na czym polega eradykacja?

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (d/s zakażenia Helicobacter pylori) w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (najczęściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. W leczeniu pierwszego wyboru odsetek eradykacji wynosi ok. 70% i wciąż maleje (dawniej wynosił 80%), głównie poprzez wzrastającą oporność bakterii H. pylori na standardowo stosowane leki (zwykle metronidazol lub klarytromycynę).

Jeśli leki, od których rozpoczęło się leczenie, nie są skuteczne, stosuje się tzw. leki drugiego wyboru, tj. sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x dziennie) i metronidazol (3 x 500 mg). Leczenie trwa 10-14 dni. Jest to tzw. terapia poczwórna. Jednak w Polsce sole bizmutu są niedostępne, dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol.

Po skutecznej eradykacji Hp, nawroty zakażenia zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej są skutkiem ponownego dostania się bakterii do organizmu (reinfekcja), a nie wznowienia utajonej infekcji.

Helicobacter pylori - profilaktyka

Jak uniknąć zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. tj. często myć ręce i zęby. Jednym z czynników zwiększających ryzyko nawrotu zakażenia bakterią jest próchnica lub inna choroba zębów wymagająca leczenia stomatologicznego.

Czy jest dostępna szczepionka przeciwko Helicobacter pylori?

Nie opracowano jeszcze szczepionki chroniącej przez zakażeniem Helicobacter pylori. Jednak naukowcy nie wykluczają możliwości powstania tego typu preparatu, tym bardziej że pierwsze próby immunizacji ludzi antygenami tych bakterii wypadły pomyślnie. Szczepionka przyniosłaby możliwość profilaktyki zachorowań zarówno na chorobę wrzodową jak i raka żołądka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Krystyna
|

Witam,też mam tą paskudna bakterie ,po gastroskopii się wydało.z dwoma plusami.Wiec do leczenia.Od wczoraj biorę antybiotyki 14 szt dziennie +2 osłonowe.przez 10 dni.po 6-8 tyg test na badanie kału.Czuje się jak naszprycowana .
Oby pomogło.

Beata Kimso
|

Czy wrzody żołądka powodują że brzuch wygląda jak w ciąży???

Gosia
|

walczę z HB od ponad roku. Była mała przerwa około 2-2,5 miesiąca i wszystko wróciło. Od czerwca jestem na 3 kuracji antybiotykowej i bez rezultatu. Rano ok 5 godz. budzi mnie ból głodowy więc muszę zjeść coś małego aby nie bolało. W pracy zamiast kawy piję siemię lniane a potem co 2-3 godziny podjadam suchary. Zjadam 3-4 większe posiłki po których mam wzdęcia więc zajadam espumisan aby pozbyć się gazów. Ból towarzyszy mi ciągle z różnym nasileniem, najgorsze są ataki które trwają około godziny i rzadne leki rozkurczowe nie działają. nie potrafię się pozbyć bólu choć na dwa trzy dni. Dieta zmiejsza dolegliwości ale ile miesięcy można jeść papki warzywne, kisiele, gotowane mięso? moż ktoś napisze jak sobie radzi z bólem albo ktoś się pochwali jakie leki pomogły mu na stałe.

Gosia
|

Walka z bólem przez około rok to męczarnia.

mgnmjfhjf
|

w Kanadzie pepto bismol zawiera sole bizmutu i jest dostepny bez recepty. Terapia antybiotykowa powinna trwac 14 dni, wtedy wyleczenie 93% zamiast 70% przy 7 dniowej.

ngdhdgf
|

pepto bismol syrop

Marta eM
|

jedz tylko CZOSNEK z natką pietruszki na wieczór..,Duzo ziół.Usta płucz RUMIANKIEM

Kasia
|

Czy prY braniu dwoch antybiotykow brac oslonowe,lekasz nic nie powiedIal

Realist
|

Dobre są krople "Złoto rokitnika", choć nie tanie.

Daniel
|

Przede wszystkim nie możesz pić czy jeść czegoś co miało kontakt ze śliną innej osoby tzn takiej której nie jesteś pewna, - bo znowu się zarazisz. To samo z całowaniem się. U mnie źródłem zakażenia była żona, która miała już poważne objawy. Dopóki się nie wyleczyła... i ja również, niestety ale takie atrakcje jak namiętne całowanie trzeba było zaniechać. Te bakterie to taki bat na pokusy bycia niewiernym, bo już tylko całując się z kimś obcym ryzykujemy. Ja tego nie robię. Żona też i jest OK.