GRYPA JELITOWA - objawy. Jak rozpoznać objawy grypy żołądkowej?

2017-02-07 8:28 Anna Ławniczak

Grypa jelitowa jest tą samą chorobą co grypa żołądkowa. Infekcję wywołują te same wirusy i tak samo się objawia. Grypa jelitowa ma objawy wyjątkowo nieprzyjemne. Na szczęście z reguły szybko mija i nie często wywołuje powikłania. Jak poradzić sobie z grypą żołądkową? Jak przetrwać grypę jelitową?

Grypa jelitowa inaczej nazywana żołądkową to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Objawy grypy jelitowej wywołane są atakiem wyjątkowo zjadliwych wirusów - rotawirusów, czasem norowirusów lub adenowirusów. Wnikają one w błonę śluzową jelita i niszczą ją, powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów.

Grypa jelitowa - objawy

  • biegunka - najbardziej charakterystycznym objawem grypy jelitowej jest obfita wodnista biegunka, zazwyczaj trwająca 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się przeciągnąć nawet do 9 dni
  • często występują także nudności i wymioty
  • grypie jelitowej może również towarzyszyć gorączka, czasem bardzo wysoka, ponad 39 st.C

Objawy grypy jelitowej pojawiają się nagle i z reguły są burzliwe. Chory czuje się niezwykle osłabiony, wręcz wyczerpany.

Grypa jelitowa - jak leczyć objawy grypy jelitowej?

Leku na grypę jelitową (żołądkową) nie ma. Należy łagodzić objawy, uzupełniać płyny i utrzymywać w domu wyjątkowy reżim higieniczny. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego należy często myć ręce. Gdy chory jest w domu - po każdym kontakcie z nim, dotykaniu przedmiotów, których on używa, po myciu urządzeń sanitarnych. Poza tym należy myć ręce zawsze: po powrocie do domu, po wyjściu z toalety, zanim przystąpimy do przygotowywania jedzenia. Podczas choroby w domu należy znacznie częściej myć urządzenia sanitarne (ideałem byłoby po każdym użyciu sedesu i umywalki czy wanny przez chorego). Warto przecierać też klamki słuchawkę telefonu oraz klawiaturę komputera czy pilota.

Chory na grypę jelitową zaraża na kilka dni przed wystąpieniem, w trakcie choroby oraz przez kilka dni po ustąpieniu objawów.

Co robić, by nie zarazić się grypą jelitową

Objawy grypy jelitowej, choć zwykle nie trwają dłużej niż kilka dni, są na tyle nieprzyjemne, że warto starać się uniknąć choroby. Zadanie jest niełatwe, bo rotawirusy, które powodują większość zakażeń wirusowych przewodu pokarmowego, są bardzo zaraźliwe. W unikaniu grypy jelitowej bardzo ważna jest dbałość o kondycję i dobrą dietę, która podnosi ogólną odporność. Równie istotne jest częste mycie rąk. Warto także wiedzieć, że chory na grypę jelitową zaraża na kilka dni przed wystąpieniem, w trakcie choroby oraz przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Całkowite wyzdrowienia następuje bowiem nie tylko z chwilą zwalczenia zakażenia przez organizm ale w momencie złuszczenia się zainfekowanych komórek błony śluzowej jelita. Dlatego jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów należy stosować zaostrzony reżim higieniczny w domu. A profilaktycznie należy w toalecie zawsze spuszczać wodę przy zamkniętej klapie deski sedesowej.

Dieta przy grypie jelitowej - co jeść? Wyjaśnia lek. med. Joanna Pietroń

Grypa żołądkowa - jak z nią walczyć?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Azazel
|

PAULINAS - jakby durniowi jelita wykręcało na lewą stronę, to zmieniłby zdanie.

chora
|

1- wymioty caly dzień 2-biegunka 3- goraczka caly dzień i noc biegunka jak fusy kawy 4- wzdęcie i okropne gazowanie, które przynosi ulge i koniec. To wlasnie trwalo 4 dni. Ale przeszlo, bo brałam Niforyksazyt.

J23
|

... i w 4 godziny jesteś zdrowy, no i można zamknąć te 400 jak to planuje PiS

mk
|

Ja mam taką srakę, że szkoda gadać. Boje się wyjść z domu, żeby wstydu nie było. Próbowałem umówić się do lekarza w mojej przychodni, to mi zaproponowali termin za cztery dni. Może jutro będzie lepiej to się jakoś dowlokę do samochodu i wytrzymam chociaż te 30 minut bez posiedzenia. Do tego mnie muli, jeść nie mogę. Masakra.

MAX
|

Zaczyna się jesień dla tego postanowiłem brać probiotyk na wzmocnienie.
Dopadła mnie jelitówka w pracy. Na szczęście u mnie trwało w sumie może 30 minut. Zimne poty, senność, chęć na wymioty, a później wymioty. Bez probiotyków jelitówka trwała by dłużnej ...

Daria
|

Ja mam teraz jelitowke,nie wymiotuje ani biegunki od 3 godzin. To dobrze bo nie wiem. Ko

Megi
|

Witajcie kochani
Ja używam od lat Enterolu, nie jest tani ale bardzo pomaga. Jelitowkę mam zawsze bardzo silną wymioty co 5 min. Po tym probiotyku przechodzi w przeciągu godziny.

mrowiec
|

witam mam pytanko moja corka ma 7 lat boli ja bardzo brzuszek ma grype jelitowa tak powiedzial lekaz ile dni bedzie ja bolal

julka
|

Też mnie dopadła, ale stosuję od lat węgiel leczniczy 2 razy dziennie po 3-4 tabl. i objawy ustępują szybko. Tak leczę rodzinę i zawsze pomaga w 2 dni.

ricky7
|

Miałem już dwa razy jelitówkę objawiającą się głównie bardzo silnym bólem brzucha plus gorączką itp. Żadne leki przeciwzapalne,przeciwbólowe ani wirusowe mi nie pomagały poza jednym panaceum -nalewką z orzechów włoskich, Tylko orzechy włoskie zalane wódką mają siłę zwalczyć te dziadowskie wirusy.Nie rozumiem dlaczego w aptekach nie sprzedają tego jako leku,a w sklepach bardzo rzadko można ją znaleźć przecież to najskuteczniejszy lek na jelitówkę!