Drżenie głowy w stresowych sytuacjach [Porada eksperta]

2009-02-23 18:47 Beata Tarnacka

Od około 12 lat, przy dużym napięciu czy zdenerwowaniu, głównie przy wypowiedziach na forum publicznym, trzęsie mi się szczególnie głowa. Czasem, jeśli jest to bardzo duży stres jest to dostrzegalne dla innych i trudno to kontrolować. Zaobserwowałam, że są to objawy silniejsze niż kiedyś. Od 7 lat palę papierosy, czy to może też być z tym związane? Co to może być? Czy można jakoś temu zapobiec i czy pytanie powinnam kierować również do psychiatry? Takie stany się leczy farmakologicznie czy może psychologicznie?

Drżenie głowy jest schorzeniem neurologicznym, bardzo często jest to składowa choroby, która nazywa się drżenie samoistne. Jest to choroba często dziedziczna, nie powoduje takich ciężkich objawów jak choroba Parkinsona, często bardzo wolno to drżenie się nasila w czasie i zawsze zdenerwowanie, stan napięcia nasila to drżenie. Leczenie nie jest bardzo skuteczne i wprowadza się je dopiero, gdy pacjentowi drżenie bardzo przeszkadza (leczy się lekiem na nadciśnienie - propranololem). Jeżeli jest Pani młodą osobą należy jeszcze wykluczyć chorobę Wilsona, bo ona często rozpoczyna się takim drżeniem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Beata Tarnacka

Kierownik Kliniki Rehabilitacji WUM w Warszawie.

Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego.

Specjalizuje się w neurologii i rehabilitacji neurologicznej osób dorosłych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE