ŻYLAKI: jak rozpoznać, czy to już żylaki? Wczesne objawy żylaków

2013-03-11 13:54 ap

Żylaki szpecą nogi, ale są też efektem poważnych problemów z krążeniem. Nie wiesz jak rozpoznać żylaki? Zastanawiasz się, czy pajączki, które ostatnio zauważyłaś, są groźne? Sprawdź, co może świadczyć o tym, że masz żylaki i kiedy powinnaś zgłosić się do flebologa, który specjalizuje się w leczeniu żylaków.

Żylaki dość łatwo jest rozpoznać, jeśli już się dobrze rozwinęły. Jednak wtedy są już poważnym problemem, wymagającym leczenia chirurgicznego. Czy można wcześniej rozpoznać nadchodzące kłopoty? Co świadczy o tym, że wkroczyłaś w tzw. okres przedżylakowy?

Żylaki: wczesne objawy

  • żyły są bardziej widoczne, jakby były tuż pod skórą, szczególnie te na łydkach i wewnętrznych stronach ud - na tym etapie nie są jednak zgrubiałe i bardziej wyczuwalne pod palcami
  • masz wrażenie, że wieczorem buty są za ciasne, a stopy masz ciągle wilgotne
  • masz kłopoty ze staniem w jednym miejscu
  • gdy siedzisz, nieustannie poruszasz stopami, drepczesz w miejscu albo zakładasz nogę na nogę
  • prześladuje cię uczucie ciężkich nóg
  • nogi puchną ci w okolicach kostek
  • wieczorem bolą cię łydki, czasem łapią kurcze

Żylaki: najpierw pojawiają się pajączki

Pajączki (teleangiektazje) pojawiające się pod kolanami i w okolicy kostek są pierwszym poważnym sygnałem, że grożą ci żylaki. Pajączki są poważnym sygnałem niesprawności drobnych żyłek leżących tuż pod skórą. Pajączki w okolicach kostek i stóp prawie zawsze świadczą o zaawansowanej chorobie całego układu żylnego i wymagają pilnej konsultacji flebologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu żył.

Żylaki: ból pod kolanem i w pachwinach

Dokuczliwy ból pod kolanem lub w pachwinach, który pojawia się np. po długim siedzeniu lub staniu nie jest problemem ortopedycznym a dowodem na to, że tworzą się tzw. wewnętrzne żylaki - powstają one na tzw. żyłach przeszywających, które łączą żyły powierzchowne (to tu najczęściej robią się żylaki) z żyłami głębokimi. Są ukryte głęboko pod skóra i dlatego rozpoznać je można, wyłącznie wykonując specjalistyczne badanie żył, zwykle przy użyciu aparatu USG.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wiktor
|

udaj się do dobrego lekarza

Maja
|

Ja rozpoznałam, że to żylaki po objawach szukając w internecie. Od razu udało mi się też odszukać skuteczny preparat na żylaki. Kupiłam i stosowałam i objawy zniknęły zupełnie w ciągu kilku tygodni.

Monika007
|

U mnie żylaki objawiały się bólem w nogach, puchły, a następnie pajączki i niestety żylaki. Polecam iść jak najszybciej do lekarza, bo im dłuzej tym gorzej! Maść, żel.. Nic nie pomogły, a jedynie przedłużyło to moje pójście do lekarza bo łagodziło objawy i sama się oszukiwałam. Koleżanka poleciła mi Flebonet z Warszawy, możecie zerknąć, bo mają ładnie opisane objawy, leczenie, jak wygląda usuwanie itd http://flebonet.pl/ Pozdrawiam i życzę zdrówka :)

Daria
|

Moja mama, wszystkie jej siostry, moja babcia miały żylaki. Jeden z lekarzy, u którego byłam twierdzi, że to dziedziczne. Postanowiłam, że muszę jakoś przeciwdziałać, albo przynajmniej przesunąć to maksymalnie w czasie. Mam siedzącą pracę i co jakiś czas odczuwam zmęczenie i obrzęk nóg.

Ekspert Diosminex
|

Żylakom należy przeciwdziałać na długo przed zaobserwowaniem pierwszych objawów niewydolności żylnej. Są to opuchnięcia, kurcze mięśni, pieczenie kończyn oraz pajączki. Ważne, by być świadomym, że choroba ta jest dziedziczna. W większym stopniu dotyczy też kobiet niż mężczyzn, ze względu na uwarunkowania hormonalne, w tym przebyte ciąże. Tkwienie w jednej pozycji - zarówno przez siedzący, jak i stojący tryb życia - wpływa negatywnie na krążenie w nogach. Przede wszystkim więc trzeba zadbać o aktywność fizyczną, uzupełnianie płynów, zdrową dietę i przerwy w siedzeniu bądź staniu. Zbawienne dla nóg i podczas napadów bólu są masaże i wizyty na basenie. Warto także zastanowić się nad stosowaniem leków z diosminą, dostępnych w postaci żelu lub w tabletkach (Diosminex Ulga, Diosminex).

angela
|

idz do endokrynologa bo to może być spowodowane niedoczynnością tarczycy ja ją mam

boguslavos@neostrada.pl
|

Od 2 tygodni bardzo mnie boli noga w czsie chodzenia i stania.
Chirurg dał butapirazol w czopkach. Potem poszedłem do chirurga
naczyniowego, zrobił USG i stwierdził, że w żyłach jest bez zmian zakrzpowych itd.itp. Poszedłem do ortopedy i nic specjalnego nie
stwierdził, ale przepisał OLFEN żel, Nimesil i jakieś tabletki. Nadal mnie
strasznie boli jak idę czy stoję. Zauważyłem, ze kiedy jakoś rusze skórę
w bolącym miejscu to widac jakby jakąś żyłę czy coś podobnego. To
wszystko jest blisko stopy kilkanaście centymetrów od przodu nogi,
nie na łydce. I nie wiem co robić, co to jest.