Czy prawidłowo dbasz o swoje jelita?

Jelita są organem, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednak zła dieta lub stresujący tryb życia mogą zaburzyć pracę jelit. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które pozwolą zachować ten narząd w zdrowiu. Czy je stosujesz?

Czy prawidłowo dbasz o swoje jelita?
Autor: Getty Images
Rak jelita grubego

Jelita pełnią bardzo ważne fukcje. Odpowiedzialne są przede wszystkim za trawienie. Odpowiadają również za procesy wchłaniania cennych substancji odżywczych z pożywienia (za co odpowiedzialne jest przede wszystkim jelito cienkie) oraz przetwarzanie resztek w celu ich wydalenia (za to zadanie odpowiada jelito grube). Stan jelit ma również duży wpływ na naszą odporność oraz zachowanie odpowiedniego rytmu wypróżnień.

Istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jelit odgrywają probiotyki. Odpowiadają one za prawidłową fermentację treści pokarmowej oraz za zwalczanie niekorzystnych dla jelit bakterii. Aby zachować jelita w dobrej kondycji istotna jest również dieta. Powinna być ona bogata w produkty niskoprzetworzone. Unikać należy natomiast wszelkiego rodzaju używek i żywności wysokoprzetworzonej.  

Nie bez powodu mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Wszystko dlatego, że mają one również wpływ na nasze samopoczucie.

Zastanawiasz się, czy twój styl życia ma dobry wpływ na jelita? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy prawidłowo o nie dbasz.

Czy prawidłowo dbasz o swoje jelita?

Pytanie 1 z 14
Czy często spożywasz alkohol?

Najczęstsze objawy chorób jelit